Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно вопросов проведения предприятиями теплоэнергетики расчетов за потребленный природный газ

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.09.2015 № 3068
Дата рассмотрения: 11.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо питань проведення підприємствами теплоенергетики розрахунків за спожитий природний газ"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Зазначений проект передбачає внесення змін і доповнень до деяких законів України, які необхідні для забезпечення проведення підприємствами теплоенергетики розрахунків за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року, враховуючи таке.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" від 14.05.2015 N 423-VIII (далі - "Закон N 423") не врегульовано низку проблемних питань, що виникають при застосуванні його норм на практиці.

Зокрема, чинне законодавство не містить визначення терміна "фінансові санкції". Поряд з цим Законом N 423 не врегульовано питання щодо можливості списання 3 % річних та індексу інфляції, які нараховані теплогенеруючим та/або теплопостачальним організаціям за порушення строків розрахунків за природний газ, спожитий в період до 1 січня 2014 року та з 1 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року, які підлягають стягненню на підставі судових рішень.

Аналіз норм Закону N 423 не призводить до однозначного висновку щодо наявності у теплогенеруючих та/або теплопостачальних організацій права на списання пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованих за порушення строків розрахунків за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії у випадку погашення зазначеними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року, для виробництва електричної енергії (у випадку відсутності заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року, для виробництва теплової енергії).

Теплогенеруючі та/або теплопостачальні організації, на які розповсюджується дія Закону N 423, у своїй більшості включені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Надавши можливість теплогенеруючим та/або теплопостачальним організаціям розстрочити на 24 місяці заборгованість за природний газ, спожитий в період з 1 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року, та списати пені, штрафні та фінансові санкції за умови погашення заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року, Закон N 423 скасовує умову стосовно обов'язкового зупинення виконавчих проваджень щодо стягнення заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" та/або її дочірнім підприємством.

Таким чином, Закон N 423 скасовує обов'язковість зупинення в тому числі тих виконавчих проваджень, які підлягають закінченню у випадку погашення теплогенеруючими та/або теплопостачальними організаціями заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року.

Вчинення виконавчих дій, передбачених Законом України "Про виконавче провадження" та спрямованих на примусове виконання рішень в рамках виконавчих проваджень (арешт рахунків та майна), обмежує нормальну господарську діяльність підприємств теплоенергетики - боржників, зумовить виникнення додаткових фінансових зобов'язань у вигляді виконавчого збору, а тому перешкоджає теплогенеруючим та/або теплопостачальним організаціям вжити залежних від них заходів, спрямованих на погашення заборгованості за природний газ, спожитий до 1 січня 2014 року. Отже, фактично позбавляє зазначені підприємства можливості скористатись правом, наданим їм Законом N 423, щодо розстрочення заборгованості та списання пені, штрафних та фінансових санкцій.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття акта є необхідність вжиття заходів для проведення підприємствами теплоенергетики розрахунків за спожитий природний газ та забезпечення можливості здійснення господарської діяльності в опалювальний сезон 2015 - 2016 років.

3. Правові аспекти

Основними законодавчими актами у цій сфері правового регулювання є: Конституція України, Закони України "Про ринок природного газу", "Про засади функціонування ринку природного газу", "Про виконавче провадження", "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", "Про житлово-комунальні послуги", "Про теплопостачання".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття змін, передбачених цим проектом, не потребує додаткових матеріальних та інших фінансових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект потребує погодження з Мінфіном, Мінрегіоном, Мін'юстом України.

6. Регіональний аспект

Проект не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання дискримінації

У проекті закону відсутні положення, які містять ознак дискримінації.

8. Запобігання корупції

Проект не містить правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, та не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

9. Громадське обговорення

Проект не потребує консультацій з громадськістю.

10. Позиція соціальних партнерів

Проект не потребує проведення консультацій з громадськими організаціями та організаціями роботодавців.

11. Оцінка регуляторного впливу

Проект не є регуляторним актом.

12. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація положень проекту дозволить забезпечити сталу роботу підприємств теплоенергетики та зберегти робочі місця.

13. Прогноз результатів

Прийняття проекту сприятиме забезпеченню проведення підприємствами теплоенергетики розрахунків з Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та стабілізації діяльності теплогенеруючих та теплопостачальних підприємств в опалювальний період 2015 - 2016 років.

 

Народний депутат України

А. В. Мартовицький

Опрос