Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О парламентской оппозиции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.09.2015 № 3061-2
Дата рассмотрения: 24.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про парламентську опозицію"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Цей законопроект визначає правові засади і гарантії опозиційної діяльності у Верховній Раді України, засади організації, права, обов'язки та порядок фінансування парламентської опозиції. Необхідність прийняття проекту обумовлена внесенням змін до Конституції України, якими передбачена нова модель побудови влади в Україні, включаючи посилений вплив парламенту на формування та діяльність Кабінету Міністрів України. У зв'язку з цим існує потреба законодавчо забезпечити політичну рівність діяльності більшості та меншості у парламенті, врахування інтересів всіх представників народу України в парламенті у процесі вирішення питань державного значення.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Метою цього проекту є врегулювання правовідносин у сфері здійснення опозиційної діяльності у Верховній Раді України, визначення місця парламентської опозиції у функціонуванні суспільства та держави, принципів відносин між коаліцією депутатських фракцій у Верховній Раді України та парламентською опозицією, забезпечення законодавчих гарантій діяльності парламентської опозиції.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується визначити засади і гарантії здійснення опозиційної діяльності, як однієї з основ демократії, особливостей та порядку утворення парламентської опозиції, змін у її складі, права на представництво у керівництві Верховної Ради України та її органів, участі у здійсненні парламентського контролю, права на утворення опозиційного уряду, інших допоміжних органів та на участь у формуванні персонального складу органів державної влади.

Зокрема, встановлюються гарантії і правові засади створення парламентської опозиції та здійснення опозиційної діяльності. В проекті регламентовано, що до парламентської опозиції входять депутатські фракції, добровільні об'єднання депутатських фракцій, окремі народні депутати України. Разом з тим, депутатські фракції, народні депутати, що не увійшли до складу парламентської більшості та не заявили про входження до парламентської опозиції не визнаються учасниками опозиційної діяльності.

Парламентська опозиція має право на заміщення народними депутатами України, що входять до її складу, посад голів комітетів Верховної Ради України, які мають контрольні функції, зокрема з питань бюджету, свободи слова та регламенту пропорційно від кількісного складу парламентської опозиції до фактичної чисельності народних депутатів.

Парламентська опозиція бере участь у формуванні персонального складу органів державної влади шляхом висування кандидатур на посади у цих органах, призначення на які здійснюється Верховною Радою України.

Кандидатури на посади при формуванні персонального складу державних органів затверджуються рішенням опозиції, а їх призначення здійснюється з урахуванням вимог Закону України "Про Регламент Верховної Ради України.

Кількість кандидатур від парламентської опозиції при формуванні персонального складу державних органів, призначення на які здійснюється Верховною Радою України, визначаються пропорційно до кількісного складу парламентської опозиції, але не менше одного кандидата.

Виключно за поданням парламентської опозиції, Верховною Радою України призначається Голова Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.

Директор Національного антикорупційного бюро України призначається за поданням парламентської опозиції.

Парламентська опозиція Верховної Ради України має право на подання кандидатур для обрання суддів Конституційного Суду України за пропозицією парламентської опозиції пропорційно до кількісного складу, але не менше одного кандидата.

Парламентська опозиція Верховної Ради України має право на подання кандидатур для обрання членів Ради Національного банку України за пропозицією парламентської опозиції пропорційно до кількісного складу, але не менше одного кандидата.

Парламентська опозиція Верховної Ради України має право на подання кандидатур для обрання членів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за пропозицією парламентської опозиції пропорційно до кількісного складу, але не менше одного кандидата

Парламентська опозиція Верховної Ради України має право на подання кандидатур для обрання членів Вищої Ради юстиції за пропозицією парламентської опозиції пропорційно до кількісного складу, але не менше одного кандидата

Припинення діяльності парламентської опозиції не є підставою для дострокового припинення повноважень осіб, призначених за пропозицією парламентської опозиції на посади, передбачені цією статтею.

Для підготовки законопроектів і попереднього розгляду визначених парламентською опозицією питань створюється секретаріат парламентської опозиції. Один день протягом пленарного тижня, як правило - середа, пропонується відвести для розгляду питань, визначених парламентською опозицією

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативними актами у даній сфері правовідносин є Конституція України, Закон України "Про Регламент Верховної Ради України". Проектом також пропонується внесення змін до законів України "Про Рахункову палату", "Про Національний банк України", "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення", "Про Вищу раду юстиції".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту потребує збільшення бюджетних видатків у зв'язку з передбаченим фінансуванням діяльності секретаріату парламентської опозиції за рахунок коштів, виділених на утримання Верховної Ради України, а також у зв'язку із забезпеченням реалізації прав парламентської опозиції на висвітлення її діяльності у засобах масової інформації.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Наслідком прийняття проекту стане упорядкування законодавчої бази України, подальша демократизація системи державного управління в Україні, створення умов для зменшення протиріч у відносинах між владою та суспільством.

 

Народні депутати України

Ляшко О. В

Лінько Д. В.

Ленський О. О.

Лозовий А. С.

Вовк В. І.

Опрос