Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно упрощения доступа к бесплатной правовой помощи и повышения качества ее предоставления

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.09.2015 № 3044-1
Дата рассмотрения: 11.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги та підвищення якості її надання"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На розгляд Верховної Ради України Урядом внесено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги та підвищення якості її надання" (реєстр. N 3044).

Як визначено у супровідних документах до проекту, він підготовлений з метою удосконалення окремих положень Закону України "Про безоплатну правову допомогу" в частині спрощення доступу до такої допомоги для соціально вразливих верств населення, уточнення правового статусу та повноважень центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, визначення на законодавчому рівні порядку подання документів, що підтверджують належність особи (або осіб) до суб'єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу, а також з інших питань враховуючи практичний досвід роботи системи безоплатної правової допомоги протягом майже двох з половиною років поспіль.

Разом з тим, на нашу думку, питання спрощення доступу до правової допомоги для соціально вразливих верств населення потребує більш широкого розгляду зважаючи на наступне.

Завдяки урядовим ініціативам, які були прийняті наприкінці минулого року, в Україні відбулася значена ліквідація соціальних пільг і гарантій.

Так, зокрема, шляхом внесенням змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була скасована 4 категорія постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Внаслідок цього, понад 837 тис. постраждалих позбулися законних соціальних гарантій і пільг, основні з яких - безкоштовне харчування і оздоровлення потерпілих дітей, безкоштовні ліки і медобслуговування, пільгове санаторно-курортне лікування тощо.

Крім того, відбулося скасування різних видів соціальних гарантій, пільг і виплат, які на законних підставах, протягом багатьох років надавалися найуразливішим категоріям громадян - інвалідам, ветеранам війни, афганцям, чорнобильцям, пенсіонерам, ветеранам праці, сім'ям з дітьми, а також дошкільнятам, учням і студентам.

Це стало прямим порушенням Конституції України, зокрема, ст. 21, згідно з якою права (в т.ч. соціальні) і свободи людини є непорушними; ст. 22, яка говорить, що при внесенні законодавчих змін неприпустимо звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод; ст. 46, згідно з якою одним із основним прав людини є право на соціальний захист.

В результаті, у найбільш потребуючих соціального захисту українців, а також тих, хто своєю доблестю, працею і здоров'ям заслужив право на особливу увагу і турботу з боку держави, у 2014 - 2015 рр. було повністю або частково відібрано понад 30 видів соціальних гарантій і пільг. Насамперед, це пільги на безкоштовне або частково оплачуване придбання ліків, лікування та оздоровлення, проїзд, харчування та оздоровлення дітей, оплату комунальних послуг, послуг зв'язку та ін.

Найбільш сильно від скорочення соціальної підтримки та захисту постраждали такі соціально вразливі категорії українців:

1) чорнобильці;

2) жертви нацистських злочинів;

3) учасники Великої Вітчизняної війни, учасники бойових дій;

4) люди, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

5) члени сімей загиблих ветеранів ВВВ, учасників бойових дій, учасників АТО;

6) ветерани праці;

7) багатодітні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї;

8) учні, студенти, педагоги.

Зниження рівня соціального захисту негативно позначилося на матеріально-побутовому забезпеченні, фінансовому становищі сімей пільговиків, і значно посилило соціальну несправедливість в українському суспільстві, а також посилило соціальну недовіру до державних інститутів.

Тому сьогодні, шляхом внесення змін до Закону України "Про безоплатну правову допомогу" пропонується частково "компенсувати" моральну шкоду певним категоріям населення за втрачені соціальні гарантії. Для цього пропонується надати окремим групам соціально вразливих осіб право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги.

Зазначена ініціатива не матиме наслідком збільшення витрат державного та місцевого бюджетів.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення доступу до безоплатної правової допомоги та підвищення якості її надання" є посилення соціальної складової безкоштовної вторинної правової допомоги, а також удосконалення окремих положень Закону України "Про безоплатну правову допомогу" (далі - Закон).

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

На відміну від урядового законопроекту (реєстр. N 3044) цим проектом пропонується передбачити право на отримання безкоштовної вторинної правової допомоги для таких категорій населення:

1) пенсіонери, якщо їхній середньомісячний сукупний дохід не перевищує трьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 Закону;

2) інваліди I, II і III групи, діти-інваліди - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 Закону;

3) громадяни, віднесені до категорії 1 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 Закону; громадяни, віднесені до категорії 2 і 3 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 Закону;

4) батьки і діти з багатодітних сімей, - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 Закону;

5) батьки-вихователі та прийомні батьки - на правові послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у відповідній сфері правового регулювання є Конституція України та Закон України "Про безоплатну правову допомогу".

Реалізація законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту закону не потребуватиме додаткового фінансування з державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

В результаті реалізації проекту закону буде досягнуто посилення соціальної складової безкоштовної вторинної правової допомоги шляхом надання права окремим категоріям населення на її отримання, а також удосконалення норм Закону, що матиме наслідком підвищення якості надання безоплатної правової допомоги.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос