Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно борьбы с фальсификацией молочных продуктов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.09.2015 № 3043
Дата рассмотрения: 07.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо боротьби з фальсифікацією молочних продуктів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Основні принципи державного регулювання в сфері захисту прав споживачів зобов'язують виробників молочної продукції надавати достовірну інформацію про продукцію. Однак, тенденція активного розвитку харчових технологій сприяє використанню у виробництві харчової продукції дешевих замінників, а невідповідність норм чинного законодавства зміні ситуації на ринку дозволяє виробникам використовувати підміну понять та пропонувати споживачу продукцію з назвою, що вводить в оману.

Чинне законодавство України не в повній мірі врегульовує відносини щодо отримання споживачем однозначної за своїм змістом інформації про продукт. Введення нового терміну: "молоковмісні продукти", а також маркування таких продуктів дає право споживачу чітко знати, що такі продукти вироблені з молочної сировини та з використанням сировини немолочного походження та містять харчові добавки, та/або рослинні замінники, які частково або повністю замінюють складові молока (молочний жир, молочний білок, лактозу).

Нажаль, на сьогоднішній день, виробники продуктів, які тільки частково містять натуральні складові, через використання оманливої термінології - "молочний продукт", "молочний напій", "сирний продукт", "кисломолочний продукт", "творожний продукт", "сметанковий продукт" - створюють у споживача хибну уяву про натуральну сутність продукту і споживач сприймає їх як повноцінні натуральні продукти.

До того ж, використання замінників молочної сировини переробними підприємствами призводить до скорочення обсягів виробництва молока сільськогосподарськими товаровиробниками.

Для запобігання даним фактам пропонується ввести додаткові вимоги для пакування та маркування молочної сировини, молочних продуктів та молоковмісних продуктів, які б дозволяли кінцевому споживачу безперешкодно отримувати інформацію про товар, який він придбаває.

З метою недопущення введення в оману споживачів та захисту їх інтересів пропонується створити умови для однозначного розмежування продукції на торгівельних полицях, для чого законодавчо зобов'язати підприємства торгівлі розміщувати молочні продукти окремо від молоковмісних продуктів.

Одночасно, з метою забезпечення виконання положень закону, законопроектом пропонується встановлення суворої відповідальності відповідних осіб за порушення норм, що запроваджуються.

Встановлення чітких норм та правил в найменуванні продукції створить законодавче підґрунтя для:

1) повного та достовірного висвітлення інформації про продукт;

2) створення реального бар'єру на шляху дезінформації споживачів;

3) захисту ринку від фальсифікованих продуктів;

Крім цього, чинний Закон не містить правових підстав для застосування механізму державного регулювання закупівельних цін на молоко. В той же час істотна соціальна значущість цін на цей товар та значне поширення випадків зловживань монопольним становищем в сфері ціноутворення на молоко, вказують на необхідність закріплення таких положень у Законі України "Про молоко та молочні продукти".

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Даний законопроект розроблений з метою створення правових умов для прозорої та ефективної діяльності виробників молочної продукції різних видів, унеможливлення підміни понять та зловживань і фальсифікацій молочної продукції, а також для однозначного та повного інформування споживачів про придбану ними продукцію.

3. Загальна характеристика й основні положення законопроекту

Законопроектом встановлюється чітке розмежування між молочними продуктами та продуктами, які містять замінники молочних складових, через введення терміну "молоковмісні продукти" та встановлення обов'язку виробників молочної продукції чітко дотримуватися вимоги про найменування виробленої продукції в залежності від її складників. Крім цього, законопроектом конкретизуються правові підстави застосування механізму державного регулювання закупівельних цін на молоко.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законодавчі акти, які стосуються цієї сфери: Закони України "Про молоко та молочні продукти", "Про безпечність та якість харчових продуктів", "Про захист прав споживачів", Кодекс України про адміністративні правопорушення.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття законопроекту не потребує виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту створить умови для більш повного захисту споживачів молочної продукції від фальсифікату та сприятиме оздоровленню споживчого ринку.

 

Народні депутати України

А. Л. Деркач

Д. О. Шенцев

В. О. Дубіль

Опрос