Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно урегулирования законодательства при создании и функционировании магазинов беспошлинной торговли

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.09.2015 № 3032
Дата рассмотрения: 03.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо врегулювання законодавства при створенні та функціонуванні магазинів безмитної торгівлі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Сьогодні в українських аеропортах та інших пунктах пропуску через державний кордон України ефективно працює розгалужена мережа магазинів безмитної торгівлі. Відповідно до чинного законодавства такі магазини здійснюють продаж товарів виключно громадянам, які виїжджають за межі митної території України, а також пасажирам міжнародних рейсів, які виконуються повітряними та водними транспортними засобами комерційного призначення, що експлуатуються резидентами.

Частиною другою статті 421 Митного кодексу України встановлено, що розташування магазинів безмитної торгівлі та умови реалізації в них товарів повинні виключати можливість безпосереднього ввезення цих товарів для споживання на митній території України. Тобто, чинне законодавство фактично забороняє створення та функціонування магазинів безмитної торгівлі в зонах прильоту чи в'їзду на територію України.

Слід зауважити, що існування обмежень такого характеру в сучасних економічних умовах видається нераціональним, необ'єктивним та недоцільним виходячи з цілої низки об'єктивних економічних та соціальних причин.

Так, наприклад, відсутність у громадян можливості користуватись послугами магазинів безмитної торгівлі при в'їзді на територію України змушує їх або купувати товари, у придбанні яких вони зацікавлені, виїжджаючи з території України з наступним їх ввезенням при поверненні; або купувати такі товари в магазинах безмитної торгівлі, що розташовані на території інших держав.

Така практика обумовлює значні труднощі та незручності для громадян з огляду на недостатність часу для купівлі товарів в магазинах безмитної торгівлі під час виїзду (вильоту) за кордон, необхідність транспортування товарів по всьому маршруту поїздки, необхідність врахування суворих кількісних (вагових та за об'ємом) та якісних (за переліком) обмежень для перевезення товарів у ручній поклажі та супроводжуваному багажі пасажирами, які переміщуються авіаційним транспортом, в тому числі - з міркувань необхідності дотримання вимог авіаційної безпеки польотів.

Таким чином, замовляючи або купуючи товари у магазинах безмитної торгівлі, розміщених на території інших держав, покупці товарів цих магазинів залишають поза межами України значні обсяги фінансових готівкових коштів, в тому числі - в значній мірі у вільно конвертованій іноземній валюті, які натомість могли б бути залучені до економіки України та розвитку відповідного національного сектору торгівлі та обслуговування.

Законодавче розширення переліку осіб, які матимуть право купувати товари в магазинах безмитної торгівлі за рахунок громадян, які в'їжджають на територію України беззаперечно матиме низку позитивних наслідків як соціального, так і економічного характеру, а саме:

по-перше, буде забезпечено підвищення рівня комфорту авіаційних перевезень, належний сервіс, та в цілому, сприятиме підвищено рівня обслуговування пасажирів, та безумовно - дотриманню правил авіаційної безпеки;

по-друге, забезпечить умови для створення, в тому числі - із залученням прямих іноземних інвестицій, нових прибуткових та рентабельних закладів сервісного обслуговування у вигляді магазинів безмитної торгівлі, що, в свою чергу, дозволить створити значну кількість нових робочих місць, сприятиме підвищенню рівня занятості населення та збільшити надходження податків до бюджетів всіх рівнів;

по-третє, сприятиме прибутковому використанню об'єктів інфраструктури діючих міжнародних аеропортів, що перебувають у державній власності, та розвитку підприємств транспортної галузі за рахунок передачі в оренду та ефективному використанню комерційних площ та територій, що не використовуються на даний час, або використовуються з недостатнім рівнем ефективності.

Варто також зазначити, що практична реалізація законодавчої ініціативи щодо надання можливості купівлі товарів у магазинах безмитної торгівлі вказаним вище категоріям громадян не матиме негативного впливу, пов'язану із можливим неконтрольованим ввезенням на митну територію України товарів без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання, оскільки передбачає як обов'язкові:

вимогу щодо розташування магазинів безмитної торгівлі, що реалізують товари громадянам, які в'їжджають в Україну, до проходження митного контролю;

вимогу щодо продажу товарів, що реалізуються вказаним вище установам та особам, що мають пільги зі сплати митних платежів, виключно під митним контролем.

Окремо слід зазначити, що функціонування магазинів безмитної торгівлі в зонах (залах) прильоту міжнародних аеропортів, а також магазинів, призначених для обслуговування представництв, установ та організацій (членів їх персоналу), що користуються дипломатичними привілеями та імунітетами, включаючи пільги зі сплати митних платежів, є досить розповсюдженою світовою практикою, в тому числі і в Європі.

Так, на сьогодні такі магазині функціонують у більш ніж шістдесяти країнах світу, в тому числі - США, Канада, Австралія, ОАЄ, Південна Корея, Ірак, ПАР, Азербайджан, Туреччина В цьому переліку, зокрема, є кілька європейських держав, а саме - Ісландія, Норвегія, Сербія, Гібралтар.

Про стійку тенденцію до поширення відкриття таких магазинів безмитної торгівлі свідчить і той факт, що нещодавно, наприклад, відповідні зміни були внесені і до законодавства Швейцарії. З набранням чинності з першого серпня 2011 року Федерального акта про купівлю товарів в магазинах безмитної торгівлі аеропортів, в країні було створено правові передумови для відкриття магазинів безмитної торгівлі в зонах прильоту міжнародних аеропортів та надано можливість пасажирам, що прилітають у Швейцарію, купувати товари в магазинах безмитної торгівлі. Наразі такі магазини вже відкриті та функціонують в міжнародних аеропортах Цюріха, Женеви, Базеля, Лугано та Берну.

Таким чином, враховуючи викладене вище, можна зробити однозначний висновок, що внесення до чинного законодавства запропонованих змін, є об'єктивно обґрунтованим та необхідним.

2. Мета та завдання законопроекту

Метою законопроекту є законодавче врегулювання питання створення та функціонування магазинів безмитної торгівлі в зонах (залах) прильоту в пунктах пропуску через державний кордон для авіаційного сполучення..

3. Основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується створити умови для реалізації в магазинах безмитної торгівлі товарів, призначених для ввезення на митну територію України з метою вільного обігу, у міжнародних пунктах пропуску для авіаційного сполучення товарів.

У законопроекті магазинам безмитної торгівлі надається можливість здійснювати продаж товарів громадянам, які в'їжджають на митну територію України через пункти пропуску для повітряного сполучення.

Законопроектом пропонується запровадити додаткові вимоги щодо розташування магазинів безмитної торгівлі та умови реалізації в них товарів, які відповідно до положень законопроекту повинні здійснюватися таким чином, щоб забезпечити здійснення митного контролю товарів, що ввозяться громадянами для вільного обігу на митній території України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Митний та Податковий кодекси України.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування прийняття законопроекту

Прийняття та реалізація положень законопроекту не потребує жодних додаткових матеріальних чи будь-яких інших витрат з державного або місцевих бюджетів України, оскільки його реалізація буде здійснюватися за рахунок коштів суб'єктів відповідної господарської діяльності.

Разом з тим, надання можливості відкриття магазинів безмитної торгівлі в зонах прильоту міжнародних пунктів пропуску для авіаційного сполучення, забезпечить збільшення надходжень до бюджетів всіх рівнів, сприятиме економічному розвитку аеропортів України та підвищення рівня обслуговування пасажирів, створить умови для залучення прямих інвестицій в розвиток сектору сервісного обслуговування та підвищення рівня зайнятості населення.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування закону після його прийняття

Прийняття даного законопроекту забезпечить покращення рівня обслуговування громадян, які в'їжджають на територію України, в міжнародних аеропортах України, сприятиме ефективному та прибутковому використанню об'єктів нерухомості, що належать державі, призведе до створення нових робочих місць, забезпечить збільшення надходжень податків до бюджетів всіх рівнів, сприятиме економічному розвитку підприємств транспортної галузі України.

 

Народні депутати України:

О. Ю. Кришин

А. С. Євлахов

М. П. Курячий

Т. Г. Острікова

С. В. Рибалка

С. В. Євтушок

Опрос