Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 167 Налогового кодекса Украины относительно ставки налога для доходов в виде дивидендов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.09.2015 № 3028
Дата рассмотрения: 03.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 167 Податкового кодексу України щодо ставки податку для доходів у вигляді дивідендів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" прийнятого 28.12.2014 року було змінено ставки податку на пасивні доходи.

Пунктом 167.5 ст. 167 ПКУ встановлено, що ставки податку на пасивні доходи до бази оподаткування встановлюються у таких розмірах:

20 відсотків - для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у підпункті 167.5.2 цього пункту) (пп. 167.5.1 п. 167.5 ст. 167 ПКУ).

5 відсотків - для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування) (пп. 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 ПКУ).

Згідно із пп. 170.5.2 пункту 170.5.2 ст. 170 ПКУ будь-який резидент, який нараховує дивіденди, включаючи того, який сплачує податок на прибуток підприємств у спосіб, відмінний від загального (є суб'єктом спрощеної системи оподаткування), або звільнений від сплати такого податку з будь-яких підстав, є податковим агентом під час нарахування дивідендів.

Відповідно до пп. 170.5.4 п. 170.5 ст. 170 ПКУ доходи, зазначені в цьому пункті, остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною пп. 167.5.1 та 167.5.2 п. 167.5 ст. 167 ПКУ.

Таким чином, застосування ставок податку на доходи фізичних осіб у розмірі 5 або 20 % на суми доходів, нарахованих у вигляді дивідендів, залежить від того, чи є податковий агент платником податку на прибуток підприємств чи є платником єдиного податку, що призводить до необґрунтованої дискримінації фізичних осіб - власників корпоративних прав та порушення соціальної справедливості, які закладені в основу податкового законодавства України (стаття 4 Податкового кодексу України).

Крім того, невиправдано завищена ставка податку у розмірі 20 % для доходів у вигляді дивідендів на практиці створила умови для "мінімізації" таких податкових платежів.

У зв'язку з цим, потреба прийняття законопроекту обґрунтовується необхідністю запровадження єдиної ставки податку на дивіденди (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування) незалежно від того, чи резидент є платником податку на прибуток чи є платником єдиного податку.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Законопроект спрямовано на оптимізацію та врегулювання розміру ставки податку для доходів у вигляді дивідендів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до підпункту 167.5.2 пункту 167.5 статті 167 Податкового кодексу України, якими передбачити для доходів у вигляді дивідендів (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування) ставку податку у розмірі 5 відсотків.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, що регулює зазначене питання, є Податковий кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття акта сприятиме оптимізації розміру ставки податку на доходи фізичних осіб для доходів у вигляді дивідендів та збільшить надходження до бюджету.

 

Народні депутати України:

Дзюблик П. В. (N 270)

Мацола Р. М.

Опрос