Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 256-1 Налогового кодекса Украины относительно рентной платы за транспортировку нефти по магистральным нефтепроводам

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.09.2015 № 3026
Дата рассмотрения: 03.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2561 Податкового кодексу України щодо рентної плати за транспортування нафти магістральними нафтопроводами"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Податкового кодексу України, якими встановлюються окремі ставки рентної плати на послуги з транзитного транспортування нафти магістральними нафтопроводами та транспортування нафти у напрямку нафтопереробних заводів України.

Встановлена з 1 січня 2015 року ставка рентної плати в розмірі 0,56$/т негативно впливає на ефективність роботи ПАТ "Укртранснафта", як оператора системи магістральних нафтопроводів України, а також не враховує особливості встановлення тарифів на послуги з транспортування нафти. Зокрема, тарифи для споживачів України на внутрішніх маршрутах транспортування є регульованими та встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) в гривнях за 1 тону. Застосування ставки рентної плати в доларах США (0,56$/т) призводить до непропорційного податкового навантаження у даних напрямках транспортування. У основних діючих внутрішніх напрямках транспортування встановлені НКРЕКП тарифи складали від 9,0 до 11,1 грн./т, при цьому розмір рентної плати за діючого курсу гривні до долара США становить більше 12 грн./т, що призводить до збитковості даних напрямків для ПАТ "Укртранснафта".

Тарифи, діючі на момент встановлення ставки рентної плати в розмірі 0,56$/т
(станом на 01.01.2015 р.)

Маршрут

Тариф,
грн./т без ПДВ

Рентна плата,
грн./т при курсі 21,7 грн./$

Різниця,
грн./т

НПС "Гнідинці" - Кременчуцький НПЗ

10,90

12,15

-1,25

ЛВДС "Глинсько-Розбишівська" - Кременчуцький НПЗ

9,00

12,15

-3,15

н/н "М. Павлівка" - Кременчуцький НПЗ

11,10

12,15

-1,05

Зважаючи на значні зміни в обсягах транспортування нафти та зростання витрат нафтотранспортної системи внаслідок інфляційних процесів, НКРЕКП постановою від 25.06.2015 N 1836 затвердило нові тарифи для споживачів України. Однак, наявність у статті 2561.3 Податкового кодексу України норми щодо застосування коригуючого коефіцієнту до ставки рентної плати в разі підвищення тарифів призводить до подальшого непропорційного зростання розміру рентної плати та збитковості відповідних напрямків транспортування для ПАТ "Укртранснафта".

Наприклад, підвищення тарифу з 10,9 до 75,70 грн./т, призводить до відповідного зростання рентної плати з 12,15 до 84,39 грн./т (75,70/10,9 * 0,56 * 21,7, де 0,56 ставка рентної плати, 21,7 курс грн./$), таким чином, розмір рентної плати і надалі перевищує тариф на транспортування.

Тарифи, встановлені з 01.07.2015 р.

Маршрут

Тариф новий,
грн./т без ПДВ

Рентна плата,
грн./т при курсі 21,7 грн./$

Коригуючий коефіцієнт

Різниця,
грн./т

НПС "Гнідинці" - Кременчуцький НПЗ

75,70

12,15

6,945

-8,68

ЛВДС "Глинсько-Розбишівська" - Кременчуцький НПЗ

67,60

12,15

7,511

-23,66

н/н "М. Павлівка" - Кременчуцький НПЗ

76,60

12,15

6,900

-7,24

Протягом останніх років відбулось суттєве зниження рівня завантаження вітчизняних нафтопереробних підприємств, що в свою чергу призвело до зниження обсягів транспортування нафти системою магістральних нафтопроводів. Починаючи з 2003 року, коли було досягнуто показник 22,9 млн. т, обсяги поставок нафти в напрямку нафтопереробних заводів України щорічно знижувались і у 2014 році досягли свого найнижчого значення в 1,9 млн. т/рік. За існуючих обсягів транспортування діяльність ПАТ "Укртранснафта" по внутрішніх маршрутах є збитковою в розмірі близько 200,0 млн. грн. щорічно та потребує суттєвого підвищення тарифів, яке, як видно з прикладу, не має економічного ефекту, внаслідок дії механізму коригуючого коефіцієнту.

Застосування ставки рентної плати в доларах США та передбаченого п. 2561.3 Податкового кодексу України коригуючого коефіцієнта, порядок обчислення якого встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2012 N 687, не дає можливості встановити економічно обґрунтовані тарифи на транспортування нафти по внутрішніх маршрутах та призводить до їх збитковості.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Ціль законопроекту полягає у встановленні економічно доцільних ставок рентної плати за транспортування нафти магістральними нафтопроводами для споживачів України.

При цьому ставка рентної плати за транспортування однієї тонни нафти магістральними нафтопроводами для споживачів України не повинна перевищувати 10 відсотків вартості транспортування такої нафти, встановленої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

Законопроектом пропонується встановити, що ставки рентної плати не можуть перевищувати 10 відсотків вартості транспортування такої нафти, встановленої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та скасувати застосування до ставок такої рентної плати коригуючого коефіцієнту у разі зміни тарифів на транспортування.

3. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Податковий кодекс України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Податкового кодексу України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Протягом тривалого часу застосування рентної плати для послуг з транспортування нафти здійснювалось без належного аналізу проблем та умов роботи системи магістральних нафтопроводів. Як наслідок, з 01.01.2015 встановлено ставку рентної плати в валюті, яку підприємство не використовує у розрахунках із замовниками, а на внутрішніх маршрутах транспортування розмір ставки за діючого курсу гривні до долара США перевищує встановлені НКРЕКП тарифи, що призводить до збитковості внутрішніх напрямків транспортування. Наявність же коригуючого коефіцієнту до ставки рентної плати в діючих умовах фактично унеможливлює встановлення НКРЕКП економічно обґрунтованих тарифів на послуги з транспортування нафти до нафтопереробних заводів України.

Прийняття законопроекту дозволить створити умови для затвердження економічно обґрунтованих тарифів на послуги з транспортування нафти магістральними нафтопроводами для споживачів України та забезпечити беззбитковість внутрішніх напрямків транспортування нафти.

 

Народні депутати України:

Бєлькова О. В. (N посв. 111)

Різаненко П. О.

Євлахов А. С.

Домбровський О. Г.

Агафонова Н. В.

Войціцька В. М.

Опрос