Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особом режиме специальной конфискации имущества

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.09.2015 № 3025
Дата рассмотрения: 03.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про особливий режим спеціальної конфіскації майна"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України розроблено з метою забезпечення звернення державою стягнення на активи Януковича В. Ф та його найближчого оточення. Необхідність прийняття даного законопроекту, зокрема, аргументовано тим, що Янукович В. Ф. та його найближче оточення під час виконання покладених на них обов'язків вчиняли кримінальні правопорушення пов'язані із привласненням державного майна, перевищенням службових повноважень та ін., та мали значні ресурси для приховування цих дій та легалізації доходів отриманих внаслідок скоєння кримінальних правопорушень. Так, використовуючи складні механізми виведення набутих злочинним шляхом коштів за допомогою компаній та фінансових установ, зареєстрованих в офшорних юрисдикціях, підставних осіб, номінальних директорів та довірених осіб, підробні документи, насилля над свідками та ін. колишні високопосадовці України приховали та вивели з країни мільярди доларів США. Більш того, загострення у відносинах між Україною та Російською Федерацією призводить до того, що злочинці колишнього режиму отримують можливість переховування від правосуддя в країні-агресора.

Ураховуючи вищезазначене, конфіскація активів, набутих злочинним шляхом, щодо Януковича В. Ф. та його найближчого оточення на базі діючого законодавства України наразі є практично неможливою.

Таким чином, необхідним є прийняття законодавчої бази задля застосування особливого режиму спеціальної конфіскації, що здійснюватиметься незалежно від доведення винуватості особи.

Більш того, застосування особливого режиму спеціальної конфіскації в повній мірі відповідає вимогам та положенням міжнародних багатосторонніх угод та загальносвітової правової тенденції. Так, у відповідності до положень статті 54 Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції, ратифікована Україною 18.10.2006 року, кожна держава-учасниця з метою надання взаємної правової допомоги щодо майна, придбаного в результаті вчинення будь-якого зі злочинів, визначених цією Конвенцією розглядає питання про вжиття таких заходів, які можуть бути необхідними, щоб створити можливість для конфіскації такого майна без винесення вироку в рамках кримінального провадження у справах, якщо злочинець не може бути підданий переслідуванню з причини смерті, переховування або відсутності чи в інших відповідних випадках. Такі ж рекомендації були надані Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (core element FATF Recommendation 4). Більш того, такі країни як Сполучені Штати Америки, Канада, Швейцарська Конфедерація, Князівство Ліхтенштейн, Республіка Ірландія, Республіка Словенія, Таїланд та ін. імплементували вищезазначені положення Конвенції в національному законодавстві, у відповідності до яких, задля конфіскації майна достатнім є доказування, на підставі балансу ймовірностей, того факту, що майно мало або ж могло мати відношення до кримінального правопорушення. Швейцарія в 2010 році прийняла Федеральний Акт щодо реституції активів, набутих злочинним шляхом політично заангажованими особами (Закон Дювальє).У відповідності до вищезазначеного акту задля повернення активів колишніх диктаторів та політиків необхідно довести, що рівень його легальних доходів є значно нижчим за рівень витрат, а країна походження такого диктатора є загалом висококорумпованою.

У відповідності до Рамкового Рішення Ради ЄС 2005/2012/JHA держави ЄС, що наразі не впровадили схожі до вищенаведених, механізми повинні в найкоротші строки прийняти всі можливі заходи задля забезпечення можливості конфіскації кримінальних активів, без винесення вироку по справі.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Завдання законопроекту є визначення на законодавчому рівні механізмів, що забезпечуватимуть можливість звернення стягнення на грошові кошти та інше майно здобуте у незаконний спосіб окремими колишніми вищими посадовими особами держави, враховуючи їх переховування від органів досудового розслідування та суду і намагання уникнути відповідальності та в подальшому привласнити таке майно.

3. Загальна характеристика та основі положення законопроекту

Проектом Закону пропонується запровадити особливий режим спеціальної конфіскації грошових коштів та/або іншого майна усуненого з поста Президента України - Януковича В. Ф., колишніх членів Уряду, у тому числі, Азарова М. Я., Арбузова С. Г., Захарченка В. Ю., Клименка О. В. та фізичних і юридичних осіб, стосовно яких є підстави вважати, що вони прямо чи опосередковано пов'язані із фінансовими та корупційними зловживаннями цих високопосадовців.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Цивільний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України. Основними міжнародними багатосторонніми угодами в даній сфері правового регулювання є Цивільна конвенція Ради Європи про боротьбу з корупцією 1999 року, ратифікована Україною 16.03.2005 року, Кримінальна конвенція Ради Європи про боротьбу з корупцією 1999 року, ратифікована Україною 18.10.2006 року, Конвенція Організації Об'єднаних Націй проти корупції 2003 року, ратифікована 18.10.2006 року, Конвенція Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму 2005 року, ратифікована Україною 17.11.2010 року.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону дозволить забезпечити повернення незаконно здобутих колишніми вищими посадовими особами держави грошових коштів та іншого майна.

 

Народні депутати України

Чорновол Т. М.

Барна О. С.

Опрос