Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О судебном сборе" относительно особенностей уплаты судебного сбора

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.09.2015 № 3024
Дата рассмотрения: 03.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судовий збір" щодо особливостей сплати судового збору"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

22 травня 2015 року було прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набув чинності 01.09.2015 року.

Відтепер, до заяви про видачу судового наказу (подання якого є обов'язковим згідно ч. 3 ст. 118 ЦПК України) підприємства комуненерго мають долучати квитанцію про сплату судового збору в розмірі 609,00 грн., а до позовної заяви - щонайменше 1218,00 грн.

У зв'язку із погіршенням платоспроможності споживачів на фоні економічної кризи, значно збільшується кількість споживачів, що не сплачують послуги за спожиті комунальні послуги (електроенергія, опалення та інше). Відповідно постачальні організації вимушені звертатися до судів з заявами про стягнення такої заборгованості. Кількість таких позовів для одного підприємства комуненерго обчислюється сотнями в місяць.

Враховуючи, що джерела надходження коштів за послуги підприємств комуненерго обмежені встановленими державою тарифами, такі підприємства не мають додаткових можливостей для залучення коштів на сплату судового збору. За даних обставин, підприємства або будуть позбавлені можливості стягувати заборгованість за спожиті послуги через відсутність витрат на судовий збір у встановлених тарифах або відволікати для цього кошти, які мали б витрачатися на модернізацію та реконструкцію комунальної інфраструктури, що знаходиться у стані занепаду.

На сьогодні подання позовних заяв залишається найдієвішим способом стягнення заборгованості. Неможливість звернення до суду (у зв'язку із занадто високим розміром судового збору) з позовом про стягнення заборгованості автоматично тягне за собою зловживання споживачів, нарощування заборгованості, погіршення фінансового стану підприємств комуненерго та неможливість оплати вартості витрачених енергоносіїв і, як наслідок, зрив опалювального сезону.

Іншим негативним наслідком введення судового збору в даному випадку є необхідність включення витрат на сплату судових зборів в рахунок до складу тарифу, що призведе до збільшення тарифів на комунальні послуги та посилення соціальної напруги. У зв'язку з цим, необхідно як скоріше внести зміни до діючого законодавства України з метою виключення обов'язку підприємств комуненерго від сплати судового збору за подання позовних заяв та заяв про видачу судових наказів щодо стягнення заборгованості за надані комунальні послуги.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблено з метою уникнення нарощування заборгованості за комунальні послуги, підтримки та захисту інтересів підприємств комуненерго та безпроблемного проходження опалювального сезону шляхом звільнення від сплати судового збору підприємств комуненерго за подання заяв про видачу судового наказу та позовних заяв щодо стягнення заборгованості.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроект спрямований на внесення доповнень до частини другої статті 3 та частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" щодо виключення обов'язку підприємств комуненерго сплачувати судовий збір за подання заяви про видачу судового наказу та подання позовної заяви щодо стягнення заборгованості.

4. Правові аспекти та стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про судовий збір".

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття запропонованого проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Ухвалення зазначеного законопроекту та внесення вищезазначених змін до Закону України "Про судовий збір" призведе до захисту прав підприємств комуненерго на звернення до суду із заявами про стягнення заборгованості за надані послуги. Як наслідок, зазначені підприємства матимуть змогу і надалі стабільно надавати свої послуги населенню та підприємствам, що є як ніколи актуально в період підготовки та проведення опалювального сезону в країні. Крім того, вчасне стягнення заборгованості за надані послуги позитивно вплине на вчасне усунення несправностей та аварій об'єктів інфраструктури електро- і теплопостачання, які можливі під час проходження опалювального сезону.

 

Народний депутат України

А. В. Мартовицький

Опрос