Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины относительно устранения коррупционной составляющей в сфере распоряжения землями лесохозяйственного назначения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.09.2015 № 3019
Дата рассмотрения: 02.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо усунення корупційної складової у сфері розпорядження землями лісогосподарського призначення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Загальна площа земель лісогосподарського призначення становить близько 11 млн. га, з яких 9,5 млн. га вкрито лісовою рослинністю, що становить 17 % території України.

Законодавство України вимагає обов'язкового здійснення землеустрою та виготовлення правовстановлюючих документів на державні землі.

Однак, для виготовлення таких документів на державні землі, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, потрібні десятки мільйонів гривень.

У зв'язку з відсутністю таких коштів в державному бюджеті на зазначені цілі, з метою захисту інтересів держави від "розбазарювання" посадовцями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування лісових земель, законодавцем 08 лютого 2006 року було прийнято Закон України N 3404-IV "Про внесення змін до Лісового кодексу України".

Відповідно до цих змін, документами, які посвідчують право постійного користування державних лісогосподарських підприємств було визначено планово-картографічні матеріали лісовпорядкування (п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України).

Крім цього, Кабінетом Міністрів України з метою захисту державних інтересів 10 квітня 2008 року було прийнято розпорядження N 610-р "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", яким забороняється будь-яке вилучення земель лісового фонду для нелісогосподарських потреб.

Разом з тим, на практиці, при регулюванні земельних відносин, норми Земельного кодексу України мають пріоритет над нормами Лісового кодексу України.

Частина друга статті 3 Земельного кодексу України визначає, що земельні відносини, які виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

У статті 125 вказаного Кодексу зазначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Таким чином, у Земельному кодексі України відсутня норма про те, що документами, які посвідчують право постійного користування землями державних лісогосподарських підприємств є планово-картографічні матеріали.

Існуюча суперечність норм Земельного та Лісового кодексів України створює правові передумови для вчинення корупційних правопорушень та зловживання посадовцями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у питаннях розпорядження землями та вилучення лісових земель із власності держави.

Отже, для усунення колізії законодавства, а також для руйнування корупційної схеми щодо незаконного відчуження земель державного лісового фонду необхідно внести зміни у Земельний кодекс України.

2. Цілі і завдання прийняття проекту

Основним завданням проекту є усунення колізії між Лісовим та Земельним кодексами.

Крім цього, законопроект покликаний зруйнувати корупційну схему щодо незаконного відчуження земель державного лісового фонду, яка поширилася на практиці.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується доповнити Земельний кодекс України нормою, що документами, які посвідчують право постійного користування землями державних лісогосподарських підприємств є планово-картографічні матеріали.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Земельний кодекс України, Лісовий кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребує додаткових обов'язкових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону сприятиме усуненню колізії між Лісовим та Земельним кодексами, а також зруйнує корупційну схему щодо незаконного відчуження земель державного лісового фонду, яка поширилася на практиці.

 

Народний депутат України

І. І. Мельничук (посв. N 229)

Опрос