Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Национальной полиции" (относительно удлинения срока принятия на службу в полицию работников милиции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.09.2015 № 3005
Дата рассмотрения: 01.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Національну поліцію" (щодо подовження строку прийняття на службу до поліції працівників міліції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Закон України "Про Національну поліцію", що набрав чинності 07 серпня 2015 року, є важливим кроком на шляху побудови професійних органів охорони правопорядку. Поряд з цим практичне втілення в життя деяких його положень напередодні підготовки та проведення 25 жовтня 2015 року місцевих виборів викликає занепокоєння.

Так, майбутній виборчий процес є серйозним іспитом для нашої держави. Забезпечення правопорядку під час місцевих виборів в умовах можливих провокацій та намагань скомпрометувати інститути Української державності як з боку агресора, так і з боку деяких політичних сил, є одним з найважливіших завдань органів внутрішніх справ.

У той же час пункти 9 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" передбачають вирішення питання подальшого проходження служби діючими співробітниками міліції до 07 листопада 2015 року. Зазначені норми є імперативними. При цьому механізм формування майбутніх підрозділів поліції, у тому числі працевлаштування працівників органів внутрішніх справ, на сьогоднішній день не визначений.

За таких обставин підготовка та проведення 25 жовтня 2015 року місцевих виборів, що збігається у часі з формуванням підрозділів поліції, може негативно позначитися на забезпеченні правопорядку під час виборчого процесу.

Стратегія розвитку органів внутрішніх справ України, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2014 року N 1118-р, передбачає створення підрозділів поліції, виходячи з середньоєвропейського показника чисельності (300 поліцейських на 100 тисяч населення), або рекомендацій ООН (222 поліцейських на 100 тисяч населення). Не ставлячи під сумнів невідворотну необхідність цього процесу, слід визнати, що виконання зазначених заходів призведе до скорочення штатної чисельності Запорізького гарнізону міліції на 2400 або 3800 одиниць відповідно до 5290 або 3900 співробітників.

Разом з цим під час проведення позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року для охорони громадського порядку у дев'яти окружних виборчих комісіях та 1120 виборчих дільницях тільки в день виборів було залучено 3756 співробітників міліції без урахування осіб, які виконували повсякденні завдання з боротьби зі злочинністю, несення служби на блокпостах області та в зоні АТО тощо.

Таким чином, виконання вимог пунктів 9 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" може вкрай негативно позначитись на забезпеченні виборчого процесу під час підготовки та проведення у вересні - жовтні 2015 року місцевих виборів.

У зв'язку з викладеним існує необхідність внесення відповідних змін до Закону України "Про Національну поліцію" в частині відтермінування формування підрозділів поліції до шести місяців з дня набрання чинності Закону.

Зазначені заходи не зупинять дію інших норм Закону і процес реформування в цілому, проте дозволять забезпечити правопорядок під час підготовки та проведення у жовтні-листопаді 2015 року місцевих виборів та якісно провести процес формування підрозділів поліції.

2. Цілі та завдання законопроекту

Цілями законопроекту є подовження строку прийняття на службу до поліції працівників міліції, які виявили відповідне бажання, з трьох до шести місяців з дня опублікування Закону України "Про Національну поліцію", а також подовження на той самий строк перебування на службі працівників міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до неї.

Законопроект спрямований на усунення можливих негативних наслідків реформування органів внутрішніх справ під час місцевих виборів 25 жовтня 2015 року.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року N 580-VIII шляхом заміни у абзаці першому пункту 9 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" слів "трьох місяців" словами "шести місяців", а також у абзаці першому пункту 10 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" слово "тримісячний" замінити словом "шестимісячний".

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Строк звільнення працівників міліції та прийняття їх на службу до поліції, як перехідний етап в рамках реформування органів внутрішніх справ, регулюється виключно пунктами 9 та 10 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію".

Внесення змін до законодавчих актів, які регулюють будь-які інші правовідносини у сфері проходження служби в міліції та поліції, не пропонується.

5. Запобігання корупції

Очікується, що зазначений законопроект може позитивно вплинути на стан запобігання та протидії корупції, оскільки надасть великій кількості працівників внутрішніх справ додатковий час для прийняття обґрунтованого та відповідального рішення щодо завершення служби або її продовження, пошуку іншого місця роботи тощо, що, у свою чергу, знівелює соціальні та матеріальні чинники, потенційно чутливі до проявів корупції.

6. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація положень законопроекту не впливатиме на дохідну чи видаткову частини Державного бюджету України, місцевих бюджетів ані на поточний рік, ані на наступні роки, оскільки внесення змін стосується виключно зміни строків для законодавчо визначених на сьогоднішній день процесів звільнення зі служби в міліції та прийняття на службу до поліції, і не стосується зміни будь-яких кількісних показників штату або матеріального забезпечення.

7. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття законопроекту

Очікуваним правовим наслідком прийняття законопроекту є законодавче подовження перехідного етапу реформування органів внутрішніх справ, а також надання можливості для більш ретельної та якісної підготовки підзаконних нормативно-правових актів для максимального дотримання прав та врахування інтересів працівників міліції під час їх звільнення з служби в міліції та прийняття на службу до поліції.

Очікуваним соціально-економічним наслідком прийняття законопроекту є максимальне забезпечення правопорядку під час місцевих виборів 2015 року, а також упередження можливих негативних тенденцій для сімей працівників правоохоронних органів, пов'язаних зі зміною роботи або умов служби.

 

Народний депутат України 

І. Артюшенко

Опрос