Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно снижения пенсионного возраста и страхового стажа

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.09.2015 № 3001-1
Дата рассмотрения: 17.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо зниження пенсійного віку та страхового стажу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Конституційні принципи соціальної, правової держави в Україні передбачають реалізацію державної політики, спрямованої на створення умов, які забезпечують достатній життєвий рівень, вільний і всебічний розвиток людини як найвищої соціальної цінності, її життя і здоров'я, честі та гідності. Утвердження та дотримання закріплених діючим законодавством соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави.

Гарантії права на пенсійне забезпечення, за змістом ст. ст. 1, 3, 6, 8, 19, 22, 23, 24 Конституції України, передбачають правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

З прийняттям Верховною Радою України 8 липня 2011 року Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" відбулося звуження змісту існуючих прав і свобод, зокрема, конституційних прав деяких категорій громадян на соціальний захист.

Мова йде про підвищення пенсійного віку, запровадження більш жорсткого підходу до обчислення стажу роботи та заробітку, тощо.

Таким чином існує нагальна необхідність щодо відновлення порушених пенсійних прав деяких категорій громадян шляхом прийняття окремого законодавчого акта з цього питання.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є забезпечення реалізації права кожного на пенсійне забезпечення та достатній життєвий рівень, недопущення звуження змісту та обсягу прав і свобод громадян у сфері пенсійного забезпечення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується відновити попередні норми пенсійного законодавства і встановити:

1) вік виходу на пенсію після досягнення 60 років для чоловіків та 55 років для жінок за умови наявності страхового стажу не менше 15 років;

2) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу;

3) право на призначення пенсій по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону за наявності у непрацюючих інвалідів II і III груп - у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу;

4) визначення середньої заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за один календарний рік, який передує року звернення за призначенням пенсії;

5) особа, яка не має права на пенсію (для жінок), - жінка, яка досягла віку 58 років та не має права на пенсію відповідно до чинного законодавства.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначені питання регулюються Конституцією України, Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам", "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та іншими нормативно-правовими актами.

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту після його прийняття сприятиме переходу істотної частини працівників на офіційне працевлаштування, що збільшить надходження з єдиного внеску та прибуткового податку, що в свою чергу перевищить додаткові витрати на збільшення кількості пенсіонерів.

За таких обставин реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить відновити порушені пенсійні праві деяких категорій громадян, зокрема, жінок, яким було підвищено пенсійний вік, відновити пенсійну систему, яка існувала до прийняття так званої "пенсійної реформи".

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос