Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" (относительно снижения пенсионного возраста и улучшения других условий выхода на пенсию)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.09.2015 № 3001
Дата рассмотрения: 31.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо зниження пенсійного віку та поліпшення інших умов виходу на пенсію)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Вплив проведеної пенсійної реформи на соціальне забезпечення населення в сторону погіршення важко переоцінити, особливо після прийняття у 2011 році Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Ситуація загострилася, оскільки пенсійний вік для жінок було підвищено з 55 років до 60 років, а для чоловіків з 60 років до 62 років. Мінімальний страховий стаж необхідний для призначення пенсії за віком у солідарній системі був збільшений з 5 до 15 років, а страховий стаж необхідний для призначення повного розміру мінімальної пенсії за віком збільшений для жінок з 20 до 30 років, а для чоловіків - з 25 до 35 років. В основному цей Закон призвів до того, що населення стало біднішим і не має впевненості в майбутньому.

Цей Закон мав на меті заощадити кошти у соціальній сфері шляхом скорочення витрат на виплату пенсій. Проте Закон створив зворотній ефект.

Внаслідок прорахунків у податковій сфері кількість економічно активних підприємств невпинно спадає, в тому числі шляхом переходу "у тінь". Підвищення пенсійного віку одночасно із зниженням середнього віку життя громадян України призвело до сприйняття вищевказаного Закону як першого, який підвищує пенсійний вік. Громадяни передбачають, що шанси дожити до пенсійного віку в таких умовах мізерні, що спричиняє небажання працюючого населення отримувати офіційну заробітну плату, про що красномовно свідчать статистичні дані про зниження кількості працюючих.

За таких обставин Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зміг забезпечити скорочення витрат на виплату пенсій.

Прорахунки при проведенні пенсійної реформи були виявлені як при проведенні у 2011 році Парламентських слухань з питань пенсійного реформування, так і при опрацюванні проекту Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

У своєму висновку до законопроекту N 1016 від 12.12.2012 Комітет Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів підтвердив, що запровадження запропонованого Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" комплексу заходів не може вважатися виправданим до тих пір, доки не буде вичерпаний весь арсенал соціально нейтральних і економічно необхідних заходів, що можуть забезпечити збалансування солідарної системи пенсійного страхування: детінізація заробітних плат, рішуче скорочення сфери зайнятості на тимчасових роботах без належного оформлення угод, підвищення рівня заробітної плати працівників, реалізація програми розвитку робочих місць і відповідне збільшення рівня зайнятості населення.

2. Мета проекту Закону

Метою проекту Закону є створення сприятливих умов для виходу на пенсію, як для чоловіків, так і для жінок, а також відновлення соціальної справедливості в пенсійній системі.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується внести зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

4. Стан нормативно-правової бази

Пенсійно-правові відносини регулюються Конституцією України, Основами законодавства України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту після його прийняття сприятиме переходу істотної частини працівників на офіційне працевлаштування, що збільшить надходження з єдиного внеску та прибуткового податку, що в свою чергу перевищить додаткові витрати на збільшення кількості пенсіонерів.

За таких обставин реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованих змін дозволить:

- відновити соціальну справедливість для людей, які були позбавлені права виходу на пенсію у зв'язку з підвищенням пенсійного віку;

- сприятиме збільшенню кількості офіційно працевлаштованих громадян, виходу підприємств із тіні, збільшенню доходів держави, підвищенню довіри до влади.

 

Народний депутат України

С. Г. Міщенко

Опрос