Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно недопущения безосновательного удаления зеленых насаждений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.06.2015 № 2994
Дата рассмотрения: 02.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення безпідставного видалення зелених насаджень"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону розроблено з метою врегулювання порядку видалення зелених насаджень, що розташовані на земельних ділянках які відведені під будівництво, реконструкцію тощо.

З набранням чинності в липні 2011 року Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудовник отримав право видаляти зелені насадження лише при наявності декларації про початок виконання підготовчих робіт або декларації про початок виконання будівельних робіт. Тобто, фактичне знесення зелених насаджень здійснюється ще до моменту узгодження забудовником з місцевими органами влади містобудівної документації. Також видалення зелених насаджень на підставі декларацій нерідко відбувається на земельних ділянках, що були незаконно відведені.

Внаслідок таких дій на будівельних майданчиках виникають постійні сутички між будівельниками та громадою, яка лише таким чином може захистити зелені насадження від їх знищення, оскільки виконавчі органи міських, селищних та сільських рад де-факто позбавлені повноважень впливати на видалення зелених насаджень на земельних ділянках, що відведені під будівництво.

Єдиним правильним шляхом розв'язання цієї проблеми можна вважати скасування норм закону що дозволяють видаляти зелені насадження на підставі декларації про початок виконання підготовчих робіт або декларації про початок виконання будівельних робіт.

Видалення зелених насаджень має відбуватись лише при наявності узгодженої містобудівної документації та з дозволу виконавчих органів міських, селищних та сільських рад.

Окремо слід відзначити наступне. Внаслідок чинних положень Законів, що пропонується змінити цим проектом, місцеві бюджети не отримують значні суми коштів. Зокрема, на увагу заслуговують відомості, що надані Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської ради, з приводу наповнення доходів бюджету в частині сплати відновної вартості зелених насаджень.

На 2015 рік прогнозний показник доходів від сплати відновної вартості зелених насаджень становить 9,0 млн.грн., вищезазначений показник визначений з фактичних надходжень коштів в 2014 році зокрема заплановано на 2014 рік 12,0 млн. надійшло станом на 01.12.2014 - 10,1 млн.грн. Слід зазначити, що в загальну суму доходу в 2014 році, включено сплату за рішеннями судів за минулі роки на суму 1,9 млн.грн., тобто фактичні надходження за актами зелених насаджень складають 8,2 млн.грн., при тому як в 2013 - 15,0 млн.грн., в 2012 - 27,9 млн.грн., в 2011 - 27,7 млн. грн.

Відновна вартість зелених насаджень сплачується на підставі актів обстежень зелених насаджень виданих постійно діючою комісією з обстеження зелених насаджень на території міста Києва комунального об'єднання "Київзеленбуд". Так у 2011 році було складено 1835 актів, у 2012 році - 2470 актів, у 2013 році - 525 актів., у 2014 рік - 209 актів. (на 27.11.2014 року).

Зниження надходжень зумовлене внесенням змін до:

1. рішення Київської міської ради від 27.10.2011 N 384/6600 "Про затвердження Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва".

Порядок видалення зелених насаджень на території міста Києва яким визначено особливості сплати відновної вартості зелених насаджень при вирішенні земельних питань. Відновна вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена в установленому порядку фізичній або юридичній особі, сплачується під час передачі такої ділянки у власність відповідної особи. При відведенні земельних ділянок для будівництва індивідуальних житлових будинків, будинків садибного типу, спорудження інших об'єктів містобудування, а також реконструкції та капітального ремонту будівель і споруд, об'єктів благоустрою та інших цілей, не пов'язаних з будівництвом, відновна вартість зелених насаджень не сплачується при умові збереження наявних на земельній ділянці зелених насаджень та наявності укладеного з Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Київзеленбуд" безстрокового та безоплатного охоронного договору на зелені насадження, які знаходяться на земельній ділянці. У разі виникнення необхідності видалення зелених насаджень власник (користувач) земельної ділянки сплачує відновну вартість в установленому порядку.

2. пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 N 1045 (із змінами та доповненнями)

Змінами від 11.04.2012 року передбачено, що видалення зелених насаджень на підставі одного з документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", до прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів не потребує прийняття рішення компетентним органом.

Аналогічно проблема існує в інших містах, селищах та селах.

Виходячи з наведеного, пропонується вдосконалити чинне законодавство, шляхом зміни чинних Законів в частині, що регулює особливості видалення зелених насаджень

2. Мета і завдання законопроекту

Метою прийняття зазначеного проекту є внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та до Закону України "Про благоустрій населених пунктів", що спрямоване на врегулювання порядку видалення зелених насаджень, що розташовані на земельних ділянках які відведені під будівництво, реконструкцію тощо.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом передбачається внести зміни до статей 35, 36 та 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме - виключити слова "та видалення зелених насаджень".

Проектом також передбачається виключення абзацу 2 частини третьої статті 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Законодавчими актами, що регулюють правовідносини у цій сфері, є:

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності";

Закон України "Про благоустрій населених пунктів".

Прийняття цього Проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме вдосконаленню державної політики у сфері благоустрою та збереження навколишнього природного середовища та дозволить зняти соціальну напругу на будівельних майданчиках.

 

Народні депутати України

Опрос