Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество и их отягощений

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.06.2015 № 2982
Дата рассмотрения: 02.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"

1. Обґрунтування необхідності ухвалення акта

У зв'язку з передачею повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень органам місцевого самоврядування проектом Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачається внести зміни до ряду законодавчих актів, в тому числі викласти в новій редакції Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон).

Необхідність викладення в новій редакції Закону обумовлено тим, що поряд зі зміною суб'єктів, уповноважених на проведення державної реєстрації прав, запроваджуються важелі контролю за проведенням такої реєстрації з боку Міністерства юстиції України та його територіальних органів.

За Міністерством юстиції та його територіальними органами залишаються повноваження з нормативно-методичного забезпечення державної реєстрації прав, контролю за проведенням такої реєстрації; розгляду скарг на рішення дії чи бездіяльність державних реєстраторів; забезпечення підвищення кваліфікації державних реєстраторів.

Так, вперше в системі державної реєстрації прав пропонується запровадити можливість оскарження рішень дій та бездіяльності органів державної реєстрації прав в адміністративному порядку. Особа, яка вважає, що її права порушено зможе оскаржити відповідні дії чи рішення до територіального органу Міністерства юстиції. У разі незгоди з рішенням вказаного органу за результатом розгляду скарги, його можна буде оскаржити до Мін'юсту. Виключення складають рішення про державну реєстрацію прав, які можна буде оскаржити виключно до Міністерства юстиції або до суду.

У зв'язку з тим, що законопроектом пропонується значно розширити суб'єктний склад осіб, які наділені повноваженням проводити державну реєстрацію прав, та ввести до такого суб'єктного складу банки, перед початком виконання відповідних функцій банк має пройти акредитацію у територіальному органі Міністерства юстиції України.

Також пропонується ввести адміністративну відповідальність за порушення строків державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Серед нововведень, які пропонується передбачити у проекті, передбачається встановити, що інформація, наявна в Державному реєстрі прав, є відкритою як за об'єктом, так і за суб'єктом.

Документи, що видаються за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав, заявник може отримувати як в електронному, так і в паперовому вигляді. При цьому документи, отриманні в електронній і паперовій формі, мають однакову юридичну силу.

Також проектом Закону пропонується удосконалити окремі положення Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" з урахуванням практики застосування відповідного Закону за час функціонування органів державної реєстрації прав.

2. Цілі та завдання ухвалення акта

Метою розроблення проекту є реалізація положень Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 року N 333-р, щодо розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади в частині надання адміністративних послуг.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Проектом Закону пропонується внести зміни до законодавчих актів, які регулюють питання проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, спрямовані на спрощення відповідної процедури, та врегулювання процедурних питань, пов'язаних з передачею відповідних повноважень органам місцевого самоврядування.

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

У цій сфері діють такі законодавчі акти:

Цивільний кодекс України;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закони України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень",

"Про місцеве самоврядування в Україні",

"Про місцеві державні адміністрації",

"Про нотаріат",

"Про банки та банківську діяльність".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Вважаємо, що реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових витрат місцевих бюджетів, оскільки повноваження з надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно передаватимуться від територіальних органів

Міністерства юстиції України до органів місцевого самоврядування та місцевих держадміністрацій з одночасним перерозподілом коштів адміністративного збору між державним та місцевими бюджетами.

Одночасно з метою забезпечення оптимального функціонування системи державної реєстрації прав, передбаченої цим законопроектом, пропонується визначити розподіл адміністративного збору за державну реєстрацію прав таким чином: 40 % спрямовується до загального фонду Державного бюджету України, а 60 % - суб'єкту державної реєстрації прав.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків ухвалення акта

Прийняття законопроекту забезпечить реалізацію концептуального підходу, схваленого Урядом, щодо передачі повноважень із надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень органам місцевого самоврядування.

 

Народні депутати України

Опрос