Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О предварительном заключении" (относительно усовершенствования отдельных норм)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.06.2015 № 2979
Дата рассмотрения: 29.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про попереднє ув'язнення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про попереднє ув'язнення" (далі - проект Закону) розроблено з метою удосконалення окремих норм, що регламентують механізм реалізації прав осіб, узятих під варту, а також порядок та умови їх тримання в установах попереднього ув'язнення.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону розроблено у зв'язку з тим, що окремі норми Закону України "Про попереднє ув'язнення" (далі - Закон), який був прийнятий у 1993 році, застаріли та не враховують сучасних норм і стандартів, а окремі взагалі суперечать діючому законодавству.

З метою попередження проникнення на територію установи зброї, вибухівки, інших заборонених предметів, вчинення правопорушень та злочинів у місцях попереднього ув'язнення у статті 7 Закону надається право адміністрації установи попереднього ув'язнення застосовувати технічні засоби, у тому числі для проведення огляду осіб, які заходять на територію цих установ, а також для огляду посилок, передач та бандеролей, що надходять на їх адресу.

Також у зазначеній статті удосконалюється порядок виявлення та вилучення грошей, речей та інших заборонених для зберігання особами, взятими під варту, предметів та приводиться у відповідність до законодавства порядок їх обернення в дохід держави.

Норми статті 8 Закону приведені у відповідність до рекомендацій Європейських пенітенціарних правил. Так, у цій статті упорядковується та спрощується порядок роздільного тримання різних категорій осіб, узятих під варту. Новелою цієї статті також є те, що розміщення осіб, узятих під варту, в камерах здійснюється з урахуванням їх особистості та психологічної сумісності.

У статті 9 Закону розширені права осіб, узятих під варту. Зокрема, визначено право на гуманне ставлення до них та повагу їх людської гідності, надано право отримувати бандеролі. Конкретизовано, що вони мають право отримувати посилки, передачі та бандеролі без будь-яких обмежень.

У статті 12 Закону усунуте таке поняття, як надання побачень не менше 3-х разів на місяць.

У статті 14 Закону виключені такі заходи заохочення, як збільшення тривалості прогулянки на одну годину (на практиці це неможливо забезпечити), дозвіл на додаткове придбання продуктів харчування і предметів першої необхідності в межах 25 відсотків на місяць від суми, передбаченої частиною першою статті 9 цього Закону, та дозвіл на одержання додатково однієї посилки або передачі (придбання продуктів харчування і предметів першої необхідності, так само як отримання передач та посилок здійснюється без обмежень).

У статті 18 Закону доповнюється право адміністрації місця попереднього ув'язнення застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю до жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та неповнолітніх у випадку вчинення ними збройного нападу.

3. Правові аспекти

Основними законодавчими актами у цій сфері правового регулювання є:

Конституція України;

Кримінальний процесуальний кодекс України;

Кримінально-виконавчий кодекс України;

Закони України "Про міліцію" та "Про попереднє ув'язнення".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованих у проекті Закону змін не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено з Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством оборони України, Службою безпеки України та Генеральною прокуратурою України без зауважень.

6. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону відсутні положення, які містять ознаки дискримінації. Проект Закону не потребує проведення громадської антидискримінаційної експертизи.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

Проект Закону не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект Закону пройшов громадське обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація проекту Закону не вплине на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Реалізація проекту Закону позитивно вплине на діяльність установ попереднього ув'язнення та Державної пенітенціарної служби України в цілому у сфері дотримання законодавства щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, забезпечить дотримання належного правопорядку в місцях попереднього ув'язнення, надійної ізоляції осіб, узятих під варту, а також запобігання та попередження вчинення ними порушень установленого порядку тримання під вартою та нових злочинів.

 

Міністр 

П. Петренко

Опрос