Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно упрощения регулирования производства и оборота пива, усовершенствования отдельных положений относительно продажи пива и других алкогольных напитков

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.06.2015 № 2971-1
Дата рассмотрения: 17.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива, удосконалення окремих положень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

28 грудня 2014 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)", яким передбачається з 1 липня 2015 року прирівняти регулювання виробництва та обігу пива до регулювання виробництва інших алкогольних напоїв.

Прирівнювання регулювання обігу пива до обігу алкогольних напоїв створює велику кількість додаткових обмежень та необхідність отримання значної кількості дозвільних документів.

Окрім цього, у зв'язку із прийняттям вищезгаданих змін, постала потреба у чіткій артикуляції законодавцем своєї позиції щодо особливостей віднесення пива до алкогольних напоїв та уточнення умов здійснення рекламування даної категорії алкогольної продукції шляхом внесення відповідних змін та доповнень до спеціального законодавчого акту, яким системно та комплексно унормовується весь спектр відносин, які виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Цей законопроект розроблений з метою створення правових умов для прозорої та ефективної діяльності виробників пивоварної продукції шляхом зменшення надмірного регуляторного навантаження, не пов'язаного зі збільшенням податкових надходжень від галузі, удосконалення окремих положень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв, уточнення умов здійснення рекламування різних категорій алкогольної продукції.

Зважаючи на те, що чинна для України Європейська конвенція про транскордонне телебачення містить м'якіші застереження щодо реклами алкогольних напоїв, а деякі країни ЄС (наприклад, Естонія) передбачають винятки щодо умов рекламування "легкого" алкоголю порівняно з міцними алкогольними напоями, пропонується в частині реклами на ТБ і радіо доповнити чинний Закон "Про рекламу" положенням, яким поширити на пиво лише ті із діючих на сьогодні обмежень, що прямо випливають з вимог статті 15 Європейської конвенції про транскордонне телебачення, не запроваджуючи тим самим надмірних обмежень щодо реклами в електронних медіа. Поряд з цим, на нашу думку, окремі форми (способи) рекламування пива та інших алкогольних напоїв (у тому числі і на телебаченні та радіо) мають бути заборонені.

Також прийняття законодавчих змін спрямованих на спрощення регулювання виробництва та обігу пива, на нашу думку, має супроводжуватись удосконаленням положень, які стосуються обмежень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв; це, в свою чергу, засвідчить реальність намірів нашої держави щодо пошуку балансу інтересів бізнесу з інтересами суспільства.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Законів України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про рекламу".

Зазначений законопроект передбачає внесення змін до:

1) Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в частині скасування для пивоварної галузі:

- атестації виробництва;

- сертифікації та підтвердження відповідності продукції;

- ліцензування виробництва;

- регулювання Кабінетом Міністрів України мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін;

- державне регулювання нормування втрат при виробництві;

- внесення місць зберігання продукції до Єдиного державного реєстру;

- єдиних із алкогольними напоями вимог до маркування продукції;

Окрім цього, пропонується доповнити частину першу статті 15-3 новими положеннями щодо заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території автозаправних станцій та на відстані менш ніж 100 метрів від загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів у торгових приміщеннях (будівлях) з площею менше 20 кв. м.

Також статтю 15-3 пропонується доповнити новою частиною, відповідно до якої з 22 години вечора по 7 годину ранку продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, крім як на розлив для споживання на місці (у ресторанах, кафе, барах, інших закладах, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування), забороняється.

2) Закону України "Про рекламу" в частині уточнення умов здійснення рекламування різних категорій алкогольної продукції, встановлення заборони на розповсюдження реклами про проведення розважальних заходів, конкурсів, лотерей, розіграшів призів, якщо умовою надання права участі у таких заходах є придбання та/або споживання алкогольних напоїв.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини в даній сфері регулюються положеннями Конституції України, Законами України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про рекламу".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Запровадження норм проекту матиме позитивний вплив на діяльність суб'єктів господарювання у сфері виробництва та обігу пива, створить умови для дерегуляції пивоварної галузі та покращання інвестиційного клімату країни.

Окрім того, у разі прийняття цього проекту будуть уточнені умови здійснення рекламування різних категорій алкогольної продукції.

У результаті удосконалення існуючих обмежень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв реалізація норм проекту матиме позитивний вплив на здоров'я населення.

 

Народні депутати України

Кондратюк О. К.

Абдуллін О. Р.

Червакова О. В.

Княжицький М. Л.

Сюмар В. П.

Геращенко І. В.

Подоляк І. І.

Опрос