Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и другие законы Украины (относительно переходного периода системы электронного администрирования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.05.2015 № 2960
Дата рассмотрения: 24.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України (щодо перехідного періоду системи електронного адміністрування)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогодні досі існують проблеми впровадження та функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість, що свідчить про недосягнення усіх поставлених цілей впровадження перехідного періоду та необхідність продовження його функціонування.

Зокрема, існують технічні проблеми використання програмного забезпечення системи електронного адміністрування, платники податку та контролюючі органи ще не пристосувалися до системи електронного адміністрування, не готові до застосування передбаченої пунктом 2001.3 формули під час реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування та функціонування системи електронного адміністрування на постійній основі.

Серед найпоширеніших проблем запровадження системи електронного адміністрування - її непристосованість до низки галузей та видів діяльності, зокрема у сфері енерго- та газопостачання, зв'язку, сільського господарства, а також для платників, що мають розгалужену мережу філій/відокремлених підрозділів.

Крім цього, алгоритм розрахунку реєстраційної суми, на яку платник матиме право виписати податкову накладну та розрахунок коригування до податкової накладної, є недосконалим та призводить до викривлення сальдо розрахунку цієї суми станом на 1 липня 2015 року. Некоректність такого алгоритму призведе до необхідності з 1 липня 2015 року сплачувати багатьом платникам додаткові кошти на електронні рахунки.

Багато проблем у платників виникло у зв'язку з некоректним переносом залишків від'ємного значення податку та бюджетного відшкодування, заявленого в рахунок майбутніх платежів, що виникли станом на 1 лютого 2015 року. Встановлений підзаконними актами та листами ДФС України порядок переносу таких залишків у деяких випадках обмежив право платників податку на реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування, починаючи з липня 2015 року.

Перевірка формули розрахунку реєстраційної суми платниками податків унеможливлена тим, що:

1. Для перевірки реєстраційної суми необхідно щоразу аналізувати показники бухгалтерського обліку наростаючим підсумком, починаючи з 1 лютого 2015 року.

2. Розрахунок є некоректним та недосконалим та не охоплює частину операцій платника податку.

Навіть для представників малого бізнесу така перевірка правильності визначення реєстраційної суми з кожним місяцем ускладнюється, оскільки вже на сьогоднішній день для більшості платників податку сума, розрахована за формулою, містить суттєві невідповідності.

Оскільки введені зміни стосуються всіх платників податків, незалежно від форми власності та масштабів бізнесу, і передбачають обробку великого обсягу інформації в обмежений термін, в процесі впровадження нової електронної системи проявилися істотні недоліки технічного та регуляторного характеру.

На сьогоднішній день система не здатна забезпечити продуктивність, необхідну для одноразового створення і коректної обробки електронних документів в масштабах всієї країни. На практиці результатом цього стали численні випадки блокування процесу реєстрації та відправки податкових накладних.

Відсутність сервісу "Електронний кабінет платника податків" унеможливив своєчасне та повне отримання платниками ПДВ інформації з Єдиного реєстру податкових накладних, інформації щодо суми та складових реєстраційної суми, залишків на електронному рахунку. Існуючий обмін інформацією в режимі "запит-повідомлення" призводить про перевантаження системи, що призводить до частих технічних збоїв, особливо в дати, найближчі до граничного терміну реєстрації податкових накладних та надання податкових декларацій.

Недосконалість роботи системи, відсутність відповідної нормативної та технічної підтримки процесу, що забезпечують стабільну роботу системи електронного адміністрування ПДВ, перешкоджає своєчасному оформленню податкових накладних для покупців платників податку, створює для них суттєві правові ризики.

Платники податків, особливо представники крупного бізнесу, не мають можливості перевірити наявність всіх податкових накладних та здійснити аналіз причин відсутності їх реєстрації, що призводить до значних втрат податкового кредиту. У деяких з таких платників ці втрати сягають кількох мільйонів гривень.

Спрощення адміністрування ПДВ, задеклароване у зв'язку із запровадженням системи електронного адміністрування, не було реалізоване внаслідок відсутності завчасно та якісно розроблених підзаконних нормативних документів, відсутності плану впровадження системи електронного адміністрування, наявності неузгоджених норм податкового законодавства.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Продовження перехідного періоду системи електронного адміністрування податку на додану вартість пропонується з метою отримання можливості якісного доопрацювання системи електронного адміністрування ПДВ та забезпечення коректного його впровадження шляхом вдосконалення нормативної бази системи електронного адміністрування, налаштування та доопрацювання програмного забезпечення, в тому числі сервісу "Електронний кабінет платника податків", що дозволить здійснювати електронний обмін інформацією та документами на якісно вищому технічному рівні.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується подовження до 1 січня 2016 року перехідного періоду, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, а також звільнення до 1 січня 2016 року від застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних / розрахунків коригування, складених в період з 1 лютого 2015 року до 1 січня 2016 року.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Ця сфера правовідносин регулюється Податковим кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття і практична реалізація Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо перехідного періоду системи електронного адміністрування)" дозволить вирішити поточні та уникнути подальших проблем функціонування системи електронного адміністрування і застосування передбаченої пунктом 200-1.3 формули, а також можливих спорів між контролюючими органами та платниками податку.

 

Народні депутати України

М. А. Поляков

В. М. Купрій

Г. Г. Кривошея

О. П. Продан

Я. В. Дубневич

Н. В. Агафонова

Опрос