Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об авторском праве и смежных правах" (относительно деятельности организаций коллективного управления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2943
Дата рассмотрения: 21.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про авторське право і суміжні права" (щодо діяльності організацій колективного управління)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.

У сфері музичного виробництва чинна редакція Закону України "Про авторське право і суміжні права", яким регламентовано діяльність організацій колективного управління, не передбачає підтримку національної культури і не створює жодних умов для інвестування у вітчизняну музику.

Це призводить до вкрай негативних економічних наслідків: вільну нішу українського музичного продукту опановує іноземний продукт. Іноземний виробник заробляє в Україні гроші і податки теж осідають в іноземному бюджеті.

Якщо взяти до уваги весь музичний ефір України - усю сукупність музичних творів, які транслюються на телебаченні, радіо та в мережі Інтернет, відтворюються у різні способи з комерційними цілями та приватними цілями - то українська сучасна музика в цьому ефірі має частку у всього лише 5 - 7 %. Ця ситуація виглядає дивно і неприродно для країни, яка має найбільшу в світі скарбницю народної пісні - понад один мільйон пісень.

Брак вітчизняного музичного продукту на українському музичному ринку - при його порівняно високій якості - може бути пояснений, серед іншого, і відсутністю інвестицій у його виробництво. Відсутність інвестицій, в свою чергу, пояснюється тим, що навіть невеликі кошти, вкладені у виробництво української музики, не повертаються інвесторам і не приносять їм прибутків. Відповідно, і до державного бюджету українська музична індустрія приносить менше, ніж вона б могла приносити, беручи до уваги її традиції та творчий потенціал українців.

Українська культура, економіка та державний бюджет України зазнають збитків - і ці збитки є надзвичайно відчутними, йдеться про сотні мільйонів доларів.

Однак, інвестиції в українську музику можливі, здатні приносити прибуток українським митцям та музичній індустрії та додаткові надходження до державної скарбниці, і можуть сприяти зміцненню національної свідомості та самоідентифікації українців.

Досвід діяльності організацій колективного управління у розвинених країнах світу відображає найбільш прийнятну систему збору коштів за використання музики. Організації колективного управління є неприбутковими, створюються безпосередньо виробниками фонограм, виконавцями, авторами і композиторами, виконують одну функцію: збирають винагороду (роялті) за усі види використання музичних творів у комерційній діяльності та розподіляють її між творцями музики. Зібрані кошти слугують інвестиційним ресурсом для створення нових музикальних творів, також вони наповнюють відповідні бюджети за рахунок податкових платежів і соціальні фонди - за рахунок внесків та відрахувань.

В Україні функціонує подібна система, але вона не передбачає створення єдиної організація колективного управління, діяльність якої має контролюватися локальними (вітчизняними) виробниками музичного контенту пропорційно їх частці на музичному ринку. Саме такий підхід дозволить вітчизняним виробникам інвестувати в створення української музики задля розширення своєї ринкової частки і нарощування впливу в організації колективного управління. Зростання ж прибутків саме локальних - національних - виробників фонограм та українських виконавців також матиме відчутний зиск для державної скарбниці - адже податкові надходження також зростатимуть.

Враховуючи вищезазначене, є нагальна необхідність у прийнятті запропонованих змін до статей 43 і 48 Закону України "Про авторське право і суміжні права".

2. Цілі та завдання проекту Закону.

Метою запропонованих змін до статей 43 і 48 Закону України "Про авторське право і суміжні права" є захист інтересів виробників вітчизняного музичного контенту та збільшення прибутку держави в музичному виробництві шляхом формування необхідних умов для інвестування в створення української музики.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону.

Поданим проектом Закону передбачається доповнити частину першу статті 43 Закону України "Про авторське право і суміжні права" пунктом "г", викласти частину 2 статті 43 Закону України "Про авторське право і суміжні права" у новій редакції та статтю 48 Закону України "Про авторське право і суміжні права" частиною восьмою щодо створення у сфері музичного виробництва єдиної організація колективного управління, діяльність якої контролюється локальними (вітчизняними) виробниками музичного контенту пропорційно їх частці на музичному ринку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Законодавство України про авторське право і суміжні права базується на Конституції України і складається з відповідних норм Цивільного кодексу України, Закону України "Про авторське право і суміжні права", законів України "Про кінематографію", "Про телебачення і радіомовлення", "Про видавничу справу", "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів та фонограм" та інших законів України, що охороняють особисті немайнові права та майнові права суб'єктів авторського права і суміжних прав.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України. Натомість його прийняття дозволить залучити до Державного бюджету України мільйони гривень додаткових надходжень за рахунок збільшення інвестицій у виробництво вітчизняної музики.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону.

Прийняття проекту Закону дозволить:

- захистити інтереси виробників вітчизняного музичного контенту;

- забезпечити зростання обороту музичної індустрії;

- залучити до Державного бюджету України мільйони гривень додаткових надходжень завдяки збільшенню інвестицій у виробництво вітчизняної музики.

 

Народний депутат України

З. Л. Огнєвіч

Опрос