Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в Семейный кодекс Украины (относительно внедрения ответственности родителей в предоставлении материальной помощи на получение образования совершеннолетними дочерью, сыном)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2939
Дата рассмотрения: 21.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення доповнень до Сімейного кодексу України (щодо впровадження відповідальності батьків у наданні матеріальної допомоги на отримання освіти повнолітніми дочкою, сином)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Але, разом з тим, продовжити навчання після закінчення загальноосвітнього закладу за державним замовленням з кожним роком стає все складніше.

Переважно, можливість продовжувати навчання вчорашньому школяру у технікумі, коледжі, консерваторії, інституті, академії або в університеті залежить від "розміру" гаманця батьків та бажання надати допомогу своїм дітям.

На жаль, сьогодні непоодинокими є випадки, коли батькам байдуже, чи отримають їх повнолітні діти вищу освіту, особливо, коли один з батьків не проживає із дитиною.

Даною законодавчою ініціативою пропонується зобов'язати надавати матеріальну допомогу на отримання вищої освіти повнолітніми сину, дочці, які продовжують навчання (до досягнення ними двадцяти трьох років) того з батьків, який добровільно не бажає надавати таку допомогу.

Слід зазначити, що статтею 199 Сімейного кодексу України встановлено обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання до закінчення (або припинення) навчання, але не більше ніж до досягнення ними двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Але, це допомога встановлюється виключно на утримання (аліменти) повнолітніх сина або дочки, а утримання витрат на навчання законодавством не передбачено.

Разом з тим, статтею 185 Сімейного кодексу України встановлено, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину до 18 років, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Але, відповідно до положень статті 201 Сімейного кодексу до відносин між батьками і дочкою, сином щодо надання їм утримання застосовуються норми статей 187, 189 - 192 і 194 - 197. Отже, норми статті 185 щодо додаткових витрат на утримання повнолітніх сина, дочку не застосовується.

Разом з тим, слід зазначити, що цю норму пропонується застосовувати лише у тому випадку, коли повнолітня дитина, яка продовжує навчання у вищому навчальному потребує такої допомоги, а той з батьків до якого буде звернена вимога, може її надавати. Розмір участі щодо оплати навчання за контрактом пропонується встановлювати судом, з урахуванням майнового стану того, з кого передбачається таке стягнення.

Нажаль, непоодинокими є випадки, коли за навчання повнолітніх дітей сплачує тільки той з батьків, з якими проживають повнолітні діти. Як правило, це - мати. Отже, все матеріальне навантаження щодо отримання освіти повнолітніми дітьми у навчальному закладі покладений на матір, що може поставити таку сім'ю у скрутне становище.

Слід сказати, що сьогодні, запровадивши матеріальну допомогу при народженні дитини, держава не встановила адекватного рівня захищеності матері на тому етапі, коли діти потребують значних витрат на отримання вищої освіти.

Отже, запропонована проектом Закону норма направлена на встановлення справедливості по відношенню до того з батьків, якому не байдуже майбутнє своїх повнолітніх дітей.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Проект Закону України Закону України "Про внесення доповнень до Сімейного кодексу України (щодо впровадження відповідальності батьків у наданні матеріальної допомоги на отримання вищої освіти повнолітніми дочкою, сином)" спрямований на:

- посилення відповідальності батьків щодо надання можливості отримання їх повнолітніми дітьми вищої освіти;

- встановлення соціальної справедливості по відношенню до того з батьків, який надає допомогу своїй повнолітній дитині здобути вищу освіту.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Проектом Закону України "Про внесення доповнень до Сімейного кодексу України (щодо впровадження відповідальності батьків у наданні матеріальної допомоги на отримання вищої освіти повнолітніми дочкою, сином)" пропонується доповнити положення Сімейного кодексу України нормою, якою буде встановлений обов'язок батьків, надавати додаткову матеріальну допомогу на отримання освіти їх повнолітнім дітям, які продовжують навчання до досягнення ними двадцяти трьох років.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правові засади, що врегульовують соціальний захист повнолітніх осіб, які продовжують навчання для отримання професії та механізми відповідальності осіб, реалізацію батьківських обов'язків, встановлюються Конституцією України, Сімейним кодексом України.

Прийняття цього проекту Закону України не потребує змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не має впливу на показники бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього проекту дозволить:

по-перше, посилить відповідальність батьків, які не проживають із повнолітніми дітьми, та діти яких прагнуть продовжувати навчання, але самостійно не мають відповідних коштів для оплати отримання освіти за контрактом;

по-друге, на законодавчому рівні буде встановлений захист, як правило матері на тому етапі, коли повнолітні діти потребують значних витрат для того, щоб отримати вищу освіту.

 

Народний депутат України

А. Ф. Шипко

Опрос