Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" (относительно индексации минимальной заработной платы и прожиточного минимума)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2937
Дата рассмотрения: 21.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо індексації мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про оплату праці" держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій.

Крім того, від розміру прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати залежить розмір більшості державних соціальних виплат та компенсацій.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" було передбачено встановлення з 1 січня 2015 року мінімальної заробітної плати на рівні 1218 грн. та прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1176 грн. Слід зазначити, що такі показники діяли і протягом всього 2014 року.

Таке призупинення збільшення розміру мінімальної заробітної плати автоматично призводить до "заморожування" (або несуттєвого збільшення) доходів працюючого населення та залишення без змін номінальних розмірів соціальних виплат.

При цьому, на засіданні Кабінету Міністрів України від 14.02.2015 року було схвалено уточнений Прогноз економічного та соціального розвитку України на 2015 рік та основних показників економічного та соціального розвитку України на 2016 і 2017 роки, який передбачає у поточному році зростання споживчих цін на 26,7 відсотка у вимірі грудень до грудня попереднього року.

Дані ж Державної служби статистики України свідчать, що індекс споживчих цін на товари та послуги у квітні 2015 року до відповідного місяця попереднього року склав 160,9 %.

Крім цього, заплановані зміни в політиці регулювання цін на енергоносії передбачають поступову лібералізацію тарифів, що, в свою чергу, теж збільшить витрати населення.

У зв'язку з цим пропонується відновити з 1 червня 2015 року дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", що дозволить збільшити рівень доходів населення на величину індексу споживчих цін.

У разі відхилення внесеної законодавчої пропозиції реальний рівень доходів населення суттєво зменшиться, знизиться купівельна спроможність (оскільки ціни та тарифи зростають), як наслідок - збільшиться зубожіння населення, котре опиниться за межею бідності.

У свою чергу, падіння купівельної спроможності населення призведе до зниження попиту на товари, в тому числі першої необхідності, що може призвести до зупинки (банкротств) підприємств, орієнтованих на внутрішній ринок, та, відповідно, до збільшення рівня безробіття.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є відновлення з 1 червня 2015 року дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", що дозволить підвищити рівень доходів населення на величину індексу споживчих цін.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом передбачено внесення змін до статей 7 і 8 та Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", котрі спрямовані на відновлення з 1 червня 2015 року дії Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та встановлення, що з 1 червня 2015 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць і мінімальна заробітна плата підлягають індексації в порядку і в строки, передбачені зазначеним Законом України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері суспільних відносин діють Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", Закон України "Про індексацію грошових доходів громадян", Регламент Верховної Ради України.

Прийняття акта не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення, даний проект акта додаткових видатків із Державного бюджету України не потребує.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття акта сприятиме підвищенню реального рівня доходів населення, збільшенню його купівельної спроможності, як наслідок - допоможе уникнути зубожіння населення, не дасть людям опинитися за межею бідності.

У свою чергу, підвищення купівельної спроможності населення призведе до збільшення попиту на товари, в тому числі першої необхідності, що дозволить уникнути зупинок (банкротств) підприємств, орієнтованих на внутрішній ринок, та, відповідно, не допустить зростання рівня безробіття.

 

Народні депутати України:

А. О. Вадатурський

О. О. Жолобецький

С. В. Хлань

А. А. Гордєєв

О. Ю. Третьяков

Л. П. Козаченко

Опрос