Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно направления средств, полученных местными бюджетами от земельного налога за отдельные категории земельных участков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2935
Дата рассмотрения: 21.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо спрямування коштів, отриманих місцевими бюджетами від земельного податку за окремі категорії земельних ділянок)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Одними з найгостріших соціально-економічних проблем у сільській місцевості є безробіття, бідність, занепад соціальної інфраструктури, і як наслідок - поглиблення демографічної кризи та відмирання сіл. В певній мірі вказані проблеми зумовлені відсутністю джерел для формування на достатньому рівні доходів місцевих бюджетів.

У зв'язку з вищезазначеним вбачається необхідність створення умов для збільшення концентрації фінансових ресурсів в бюджетах розвитку територіальних громад та забезпечення їхнього стабільного поповнення.

Одночасно з даним законопроектом реєструються ще дві законодавчі ініціативи - проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування окремих категорій земельних ділянок)" і проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про особисте селянське господарство" (щодо окремих прав особистих селянських господарств та органів місцевого самоврядування)".

Зазначені законопроекти покликані забезпечити додаткові надходження доходів місцевих бюджетів шляхом встановлення ставки податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташованих за межами населених пунктів, а також за земельні частки (паї), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам, у розмірі 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Адже на даний момент мають місце значні перекоси в оподаткуванні сільськогосподарського бізнесу та податковому навантаженні у сфері сільськогосподарської діяльності для сільгоспвиробників, які є юридичними особами, та одноосібників, приватних підприємців - фізичних осіб, які орендують значні площі земельних наділів без юридичного оформлення договорів оренди.

Наприклад, в Баштанському районі Миколаївської області одноосібники обробляють до 60 % орної землі, при цьому сплачують лише земельний податок з 1 га (близько 17 грн.), та у разі добровільного заповнення декларації про доходи - 80 грн. з 1 гектару податку на доходи з громадян.

В свою чергу, сільськогосподарські підприємства (юридичні особи) сплачували у 2014 році до бюджету 290 грн. податків у розрахунку на 1 га. Окрім того, вказані підприємства сплачують орендодавцям - власникам земельних паїв орендну плату (понад 3 відсотка), що складає близько 1000,0 грн. з 1-го орендованого гектару.

Протягом поточного року, у зв'язку із збільшенням податкового навантаження на сільгосппідприємства (ставок фіксованого податку, ставок орендної плати, ставок інших податків та платежів), вони сплачують до 500 грн. податків з 1 га. сільгоспугідь.

За таких нерівних умов оподаткування, в майбутньому можливе подрібнення сільгосппідприємств - трансформування юридичних осіб у одноосібників, що призведе до повного краху місцевих бюджетів.

В цілому по Україні у користуванні особистих селянських господарств перебуває близько 3,5 млн. га сільгоспугідь, з них за межами населених пунктів - майже 1,8 млн. га. Ще близько 1 млн. га сільгоспугідь передаються власниками земельних паїв в оренду без юридичного оформлення договорів оренди.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо земельного податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташованих за межами населених пунктів)" розроблений з метою спрямування коштів, отриманих місцевими бюджетами від земельного податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташовані за межами населених пунктів, а також за земельні частки (паї), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам (даний законопроект системно пов'язаний з проектом Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування окремих категорій земельних ділянок)" (реєстр. N 2934)), до відповідних бюджетів розвитку місцевих бюджетів.

Таким чином місцеві органи влади отримають додатковий фінансовий ресурс, котрий вони зможуть направити на соціально-економічний розвиток регіонів; виконання інвестиційних проектів; будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального господарства; розвиток дорожнього господарства; придбання шкільних автобусів та автомобілів швидкої медичної допомоги; комп'ютеризацію та інформатизацію загальноосвітніх навчальних закладів; природоохоронні заходи; інші заходи, пов'язані з розширеним відтворенням.

Зокрема, за умови підвищення ставки податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташовані за межами населених пунктів, а також за земельні частки (паї), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам, до 3 % від їх нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка сільгоспугідь станом на 01.01.2015 складає 25773,14 грн.) обсяг річних надходжень податку до відповідних місцевих бюджетів збільшиться щонайменше на 1443,3 млн. грн.

3. Основні положення законопроекту

Законопроект передбачає внесення змін до Бюджетного кодексу України, якими пропонується спрямування коштів, отриманих місцевими бюджетами від земельного податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташовані за межами населених пунктів, а також за земельні частки (паї), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам (проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування окремих категорій земельних ділянок)"), до відповідних бюджетів розвитку місцевих бюджетів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основним нормативно-правовим актом є Бюджетний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону дозволить забезпечити місцевим органам влади додатковий фінансовий ресурс, котрий вони зможуть направити на соціально-економічний розвиток регіонів; виконання інвестиційних проектів; будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів соціально-культурної сфери і житлово-комунального господарства; розвиток дорожнього господарства; придбання шкільних автобусів та автомобілів швидкої медичної допомоги; комп'ютеризацію та інформатизацію загальноосвітніх навчальних закладів; природоохоронні заходи; інші заходи, пов'язані з розширеним відтворенням.

Обсяг річних надходжень податку за земельні ділянки особистих селянських господарств та за земельні частки (паї) до відповідних місцевих бюджетів, за умови прийняття даного законопроекту, збільшиться щонайменше на 1443,3 млн. грн. (у прогнозних показниках 2015 року).

 

Народні депутати України:

А. О. Вадатурський

О. П. Мушак

О. В. Медуниця

М. П. Курячий

Опрос