Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения отдельных категорий земельных участков)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2934
Дата рассмотрения: 21.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування окремих категорій земельних ділянок)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Одними з найгостріших соціально-економічних проблем у сільській місцевості є безробіття, бідність, занепад соціальної інфраструктури, і як наслідок - поглиблення демографічної кризи та відмирання сіл. В певній мірі вказані проблеми зумовлені відсутністю джерел для формування на достатньому рівні доходів місцевих бюджетів.

У зв'язку з вищезазначеним вбачається необхідність створення умов для збільшення концентрації фінансових ресурсів в бюджетах розвитку територіальних громад та забезпечення їхнього стабільного поповнення.

Поряд з цим, мають місце значні перекоси в оподаткуванні сільськогосподарського бізнесу та податковому навантаженні у сфері сільськогосподарської діяльності для сільгоспвиробників, які є юридичними особами, та особистих селянських господарств (далі - одноосібників), приватних підприємців - фізичних осіб, які орендують значні площі земельних наділів без юридичного оформлення договорів оренди.

Наприклад, в Баштанському районі Миколаївської області одноосібники обробляють до 60 % орної землі, при цьому сплачують лише земельний податок з 1 га (близько 17 грн.), та у разі добровільного заповнення декларації про доходи - 80 грн. з 1 гектару податку на доходи з громадян.

В свою чергу, сільськогосподарські підприємства (юридичні особи) сплачували у 2014 році до бюджету 290 грн. податків у розрахунку на 1 га. Окрім того, вказані підприємства сплачують орендодавцям - власникам земельних паїв орендну плату (понад 3 відсотка), що складає близько 1000,0 грн. з 1-го орендованого гектару.

Протягом поточного року, у зв'язку із збільшенням податкового навантаження на сільгосппідприємства (ставок фіксованого податку, ставок орендної плати, ставок інших податків та платежів), вони сплачують до 500 грн. податків з 1 га. сільгоспугідь.

За таких нерівних умов оподаткування, в майбутньому можливе подрібнення сільгосппідприємств - трансформування юридичних осіб у одноосібників, що призведе до повного краху місцевих бюджетів.

В цілому по Україні у користуванні особистих селянських господарств перебуває близько 3,5 млн. га сільгоспугідь, з них за межами населених пунктів - майже 1,8 млн. га. Ще близько 1 млн. га сільгоспугідь передаються власниками земельних паїв в оренду без юридичного оформлення договорів оренди.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування окремих категорій земельних ділянок)" розроблений з метою встановлення ставки податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташованих за межами населених пунктів, а також за земельні частки (паї), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам, у розмірі 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Вказана ініціатива дозволить забезпечити додаткові надходження доходів місцевих бюджетів.

Зокрема, за умови підвищення ставки податку за земельні ділянки вказаних категорій до 3 % від їх нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка сільгоспугідь станом на 01.01.2015 складає 25773,14 грн.) обсяг річних надходжень податку до відповідних місцевих бюджетів збільшиться щонайменше на 1443,3 млн. грн.

3. Основні положення законопроекту

Законопроект передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, якими пропонується встановлення ставки податку за земельні ділянки особистих селянських господарств, розташованих за межами населених пунктів, а також за земельні частки (паї), які перебувають у власності громадян для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та не передані в оренду сільгоспвиробникам, у розмірі 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основним нормативно-правовим актом є Податковий кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону дозволить забезпечити додаткове наповнення доходами місцевих бюджетів.

Разом з тим, обсяг річних надходжень податку за земельні ділянки особистих селянських господарств та за земельні частки (паї) до відповідних місцевих бюджетів збільшиться щонайменше на 1443,3 млн. гривень (у прогнозних показниках 2015 року).

 

Народні депутати України:

А. О. Вадатурський

О. П. Мушак

О. В. Медуниця

М. П. Курячий

Опрос