Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно определения статуса неприбыльных организаций и учреждений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.05.2015 № 2925
Дата рассмотрения: 21.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо визначення статусу неприбуткових організацій та установ)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 N 71-VIII було викладено в новій редакції розділ III Податкового кодексу України. При цьому, відповідно до вимог підпункту 133.1.1 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу, однією з умов звільнення громадських об'єднань від податку на прибуток є внесення їх до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Таким чином, на заміну Реєстру неприбуткових установ та організацій, що передбачався скасованою статтею 157 Кодексу (Положення про який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 N 37), запроваджено інший Реєстр.

Слід зауважити, що питання неприбутковості громадських об'єднань, внесених до Реєстру станом на 31.12.2014 певним чином врегульоване окремими податковими консультаціями Державної фіскальної служба України, - такі об'єднання продовжують використовують статус неприбутковості до внесення змін до діючого Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наведеним наказом Міністерства фінансів України.

В той же час, розділ 3 зазначеного Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій передбачає необхідність внесення змін до Реєстру у разі виникнення змін (доповнень) у даних платника податків, визначених реєстраційною заявою (в т. ч. відомості про керівника і головного бухгалтера, рахунки тощо), а у разі зміни найменування, місцезнаходження платника податків - здійснюється його перереєстрація в Реєстрі. Внаслідок цього, раніше зареєстровані платники податків, які користувалися пільгами з податку на прибуток зіткнулися з проблемою, коли вони втрачають статус неприбутковості. Формальні зміни в їхніх даних передбачають обов'язкове коригування інформації в Реєстрі або перереєстрацію, проте будь-які операції в діючому Реєстрі не здійснюються, а новий реєстр ще не впроваджено. Таким чином, зазначені платники податків "випадають" з Реєстру до уведення нових правил (які невідомо коли виникнуть), тому фіскальні органи не вбачають підстав для застосування до них податкових пільг, які вони мали раніше.

Разом із тим, нові інститути громадянського суспільства, які є неприбутковими за визначенням пп. 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Кодексу (метою яких не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій) - також не можуть отримати відповідний статус через відсутність нових реєстраційних правил.

Основними джерелами надходжень зазначених громадських об'єднань є членські та добровільні внески, пожертви, безповоротна фінансова допомога тощо. Віднині ці надходження підлягають оподаткуванню податком на прибуток, що істотно підриває фінансову спроможність цих громадських об'єднань, унеможливлює реалізацію мети їх діяльності та можливість їх існування в цілому. В умовах скорочення фінансових можливостей державного та місцевого бюджетів та загальної економічної кризи невиконання організаціями громадянського суспільства їх функцій призводить до додаткового соціального тиску на державу та підвищення соціальної напруги в суспільстві.

Відтак, існує необхідність визначити перехідні положення Кодексу, які б дозволили відповідним громадським об'єднанням, які станом на кінець 2014 року налічують понад 52000 суб'єктів (і продовжують створюватись) - безперешкодно реалізувати своє право на неприбутковий статус.

2. Цілі і завдання проекту.

Метою прийняття зазначеного проекту є реалізація громадськими об'єднаннями права на пільги в оподаткуванні податком на прибуток в разі створення нових та/або виникнення відповідних змін реєстраційних даних у існуючих об'єднань - до запровадження нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроектом пропонується за рахунок доповнення підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України новим пунктом 34, установити, що до запровадження Реєстру неприбуткових організацій та установ та визначення порядку внесення установ та організацій до Реєстру неприбуткових організацій та установ, для визначення їх права на користування пільгами з податку на прибуток, продовжують діяти правила реєстрації, перереєстрації, виключення з Реєстру, внесення змін (доповнень) до реєстраційних заяв, визначені Положенням про Реєстр неприбуткових установ та організацій (затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 N 37), які були чинними станом на 31.12.2014. Контролюючі органи продовжуватимуть здійснювати відповідні реєстраційні дії відповідно до вказаного Положення до запровадження нового Реєстру і правил його ведення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Відносини у сфері діяльності неприбуткових організацій регулюються Господарським кодексом України, Законом України "Про громадські об'єднання", такими спеціальними законами як: "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", "Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності", "Про благодійну діяльність та благодійні організації" тощо.

Питання оподаткування неприбуткових організацій регулюються Податковим кодексом України.

Даний законопроект передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, а реалізація його положень не потребує змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація законопроекту не потребує витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта.

Прийняття Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо визначення статусу неприбуткових організацій та установ)" забезпечить можливість реалізації права на пільги в оподаткуванні податком на прибуток в разі створення нових та/або виникнення відповідних змін реєстраційних даних у існуючих інститутів громадянського суспільства - до запровадження нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.

 

Народний депутат України

Є. В. Мураєв (посвідчення N 379)

Опрос