Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно сведений о конечном бенефициарном владельце (контролере) юридического лица

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2015 № 2896
Дата рассмотрения: 19.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

25 листопада 2014 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів", відповідно до якого юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, повинні упродовж шести місяців з дня набрання чинності цим Законом подати державному реєстратору відомості про свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера).

Оскільки на місцевому рівні роз'яснювальна робота щодо реалізації Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів" не проводилася, більшість юридичних осіб про обов'язок подання відомостей щодо кінцевих вигодоодержувачів дізналися лише на початку травня.

Станом на 01 січня 2015 року кількість зареєстрованих не припинених юридичних осіб становила 1082216, державний реєстратор протягом робочого дня опрацьовує близько 50 пакетів документів, кінцевий термін подання відомостей про вигодоодержувача спливає 25 травня 2015 року, таким чином більшість юридичних осіб не зможе вчасно подати необхідні відомості. Неподання або невчасне подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) призведе до накладання штрафів у розмірі від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також Закон передбачає подання відомостей про фізичних осіб - учасників юридичної особи, інформація про яких вже є в наявності Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців.

Відсутність уточнення щодо подання інформації про відсутніх в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців вигодоодержувачів призводить до дублювання вже наявної в Єдиному державному реєстрі інформації, не несе практичної користі та інформативності, призводить до неефективного витрачання робочого часу державного реєстратора та юридичних осіб. В свою чергу, наближення кінцевого терміну подання інформації та велика кількість юридичних осіб, які ще не встигли подати відповідні відомості, створює корупційні ризики та стимулює отримання неправомірної вигоди державними реєстраторами.

2. Ціль й завдання законопроекту

Метою проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи" є спрощення державної реєстрації юридичних осіб, зниження корупційних ризиків, забезпечення ефективного використання робочого часу державних реєстраторів та суб'єктів господарювання, зменшення невдоволення серед суб'єктів господарювання - юридичних осіб та напруги у підприємницькому середовищі, недопущення накладання значних штрафів на добросовісних суб'єктів господарювання за порушення Закону через незалежні від них обставини.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект передбачає продовження на чотири місяці строків подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичними особами, які були зареєстровані до 25 листопада 2014 року, що забезпечить можливість виконання вимог Закону всіма зареєстрованими юридичними особами.

Законопроект також передбачає звільнення від обов'язку подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) релігійних організацій, державних та комунальних підприємств, юридичних осіб, учасниками яких є виключно фізичні особи, якщо кінцеві бенефіціарні власники (контролери) таких юридичних осіб збігаються з їх учасниками (членами).

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Даним законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", Закону України "Про громадські об'єднання", Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи" не потребує додаткових витрат Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи" дозволить зняти напругу та зменшити невдоволення серед суб'єктів господарювання - юридичних осіб, знизити корупційні ризики, захистити добросовісних суб'єктів господарювання, забезпечити ефективне використання робочого часу державних реєстраторів та суб'єктів господарювання.

 

Народні депутати України:

О. П. Продан

І. С. Алексєєв

Є. В. Соболєв

Я. В. Маркевич

Опрос