Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О жилищно-коммунальных услугах" относительно автономного отопления и водоснабжения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2015 № 2891
Дата рассмотрения: 24.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо автономного опалення та водопостачання" (доопрацьований, реєстр. N 2891)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Подорожчання природного газу та не завжди надійна робота централізованого гарячого водопостачання та теплопостачання все більше змушує споживачів до покращення свого побуту шляхом використання індивідуальних електричних нагрівачів води (бойлерів).

За гроші споживачів підприємства-монополісти на власний розсуд подають тепло взимку. Як правило, коли погода досить тепла, роботу котелень призупиняють, водночас платити доводиться як у двадцятиградусний мороз.

Цілком очевидним є те, що автономне опалення буде набагато економнішим, аніж наразі нараховують за опалення від централізованого теплопостачання, крім того, споживачі зможуть самостійно регулювати витрати газу.

Попри те, що тема переходу на автономне опалення уже впродовж майже десятки років є актуальною, якихось змін чи спрощення нормативів для її реалізації нема. Адже на сьогодні вказане питання здебільшого врегульоване на підзаконному рівні та містить ряд суттєвих обмежень.

Вказані обмеження порушують ст. 21 Конституції України, згідно з якою, усі люди є рівні у своїй правах. Це безумовно стосується і права вибору товарів і послуг.

Крім того, згідно з частиною 2 ст. 42 Конституції України, не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції. Частина 3 ст. 42 Конституції чітко визначає, що держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт. Про якість послуг підприємств теплопостачання і говорити не варто. А от щодо захисту прав споживачів, то тут вже вступає Закон України "Про захист прав споживачів", прийнятий на підставі цієї обов'язкової для виконання норми Конституції.

А відповідно до абзацу 3 частини 2 ст. 17 цього Закону, забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. А наявна заборона від'єднання від централізованого опалення примушує придбавати послуги непотрібного споживачу асортименту та й ще, незалежно від їх якості. А пункти 1 та 2 частини 1 ст. 21 того ж Закону прямо визначають, що якщо при реалізації продукції (послуги в цьому законі за ст. 1 визначаються, як "продукція") будь-яким чином порушується право споживача на свободу вибору продукції або при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення - це є безумовне порушення прав споживачів.

В той же час, захист прав споживачів, відповідно навіть до Закону України "Про теплопостачання", відноситься до основних завдань державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання (частина 1 ст. 15 цього Закону).

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Запропонований проект Закону має на меті законодавчо закріпити та реалізувати право споживачів відключитися від систем централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується дозволити споживачам відключатися від систем централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води у разі наявності згоди всіх співвласників будинку або рішення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

4. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діє Закон України "Про житлово-комунальні послуги".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту не потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття проекту Закону

Реалізація проекту Закону сприятиме економному використанню споживачами витрат природного газу.

 

Народний депутат України

Д. В. Лубінець (посв. N 266)

Народний депутат України

О. С. Пономарьов (посв. N 282)

Народний депутат України

С. В. Валентиров (посв. N 285)

Опрос