Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об освобождении от уголовной ответственности граждан - участников событий, имевших место 2 мая 2014 года в Одессе

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.05.2015 № 2885
Дата рассмотрения: 18.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про звільнення від кримінальної відповідальності громадян - учасників подій, що мали місце 2 травня 2014 року в Одесі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Трагічні події, що мали місце 2 травня 2014 року в Одесі, до сьогодні викликають глибоку соціальну напруженість в регіоні та в Україні в цілому, а також великий міжнародний резонанс.

Запропонований проект Закону підготовлено з метою втілення відповідного ставлення Української держави щодо осіб, що виступили у підтримку територіальної цілісності країни та намагались реалізувати відповідне прагнення 2 травня 2014 року, захищаючи інтереси незалежної України від посягань сепаратистів, провокаторів та прихильників російської агресії в нашій державі.

Події, що відбувалися 2 травня 2014 року в Одесі, мають ознаки злочину, передбаченого ст. 294 "Масові заворушення" Кримінального кодексу України, і саме таким чином кваліфікуються органами досудового слідства та прокуратурою. Кваліфікація злочину за цією статтею передбачає, серед іншого, покарання за активну участь у масових заворушеннях, яка розуміється як "особиста, інтенсивна, значна за характером діяння чи об'ємом участь у вчиненні будь-яких із визначених у диспозиції закону діянь". Суб'єктивна сторона цього злочину характеризується прямим або непрямим умислом, а мотиви і мета учасників масових заворушень на кваліфікацію злочину не впливають ("Кримінальний кодекс України. Науково-практичний коментар" / Ю. В. Баулін, В. І. Борисов, С. Б. Гавриш та ін. - К., 2003, стор. 876 - 877).

Це означає, що наразі за формальними ознаками до кримінальної відповідальності за ст. 294 ККУ можуть бути притягнути будь-які особи, які були присутні під час масових заворушень 2 травня у місті Одесі та діяли на будь-якій з сторін протистояння. Переважна більшість з цих людей діяла, виходячи з власного розуміння інтересів територіальної цілісності та незалежності української держави. Проте ці обставини не впливають на кваліфікацію їх дій і можуть бути враховані лише судом, тобто після закінчення досудового слідства та розгляду справи у суді.

Діяння окремих осіб у ході конфліктів формально підпадають під кваліфікаційні ознаки кримінального правопорушення, проте вдається справедливим та доцільним, аби кримінальне переслідування таких осіб було припинено. Слід окремо відзначити, що особи, які в ході цих конфліктів вчинили діяння, що мають ознаки інших злочинів (згідно переліку), від відповідальності не звільняються.

Ще одним наслідком прийняття Закону стане звільнення від відповідальності осіб, які внаслідок омани, під впливом антиукраїнської пропаганди, через хибне власне ставлення до подій, що відбувалися у державі у листопаді 2013 - квітні 2014 року були втягнути до вуличного протистояння, проте особисто не здійснювали інших тяжких злочинів проти особи або проти держави.

Так само, звільнення від відповідальності, що передбачене проектом, не розповсюджується на осіб, які підозрюються у здійсненні службових злочинів, зокрема тих, які сприяли погіршенню ситуації у місті, уможливили масові заворушення та настання особливо тяжких наслідків.

Згідно статті 24 Конституції, не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Прийняття єдиного закону про звільнення від відповідальності щодо усіх учасників подій 2 травня 2014 року в Одесі є реалізацією цього конституційного принципу рівності усіх громадян перед законом.

2. Мета і цілі прийняття проекту Закону

Метою прийняття проекту Закону є зменшення соціальної напруги в Одесі та південному регіоні.

Завданням проекту Закону є звільнення від відповідальності осіб, які брали участь в конфліктах в центральній частині міста Одеси та на площі Куліково поле 2 травня 2014 року і не підозрюються у вчиненні інших злочинів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується звільнення від кримінальної відповідальності осіб, що брали участь у масових конфліктах в Одесі 2 травня 2014 року (за винятком випадків вчинення такими особами діянь, які утворюють окремий склад злочину, згідно переліку), закрити відповідні кримінальні провадження, а також звільнити від покарання осіб, щодо яких з приводу подій 2 травня 2014 року набрали законної сили обвинувальні вироки.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України.

Можливість звільнення від кримінальної відповідальності передбачена Конституцією України. Зокрема, згідно статті 58 Конституції, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 3 Кримінального кодексу України встановлено, що злочинність діяння, а також його караність та інші кримінально-правові наслідки визначаються тільки цим Кодексом. Проект, що подається, встановлює лише підстави та умови звільнення від кримінальної відповідальності, що може бути здійснено окремим законом.

Частиною першою статті 285 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Таким чином, звільнення від кримінальної відповідальності можливо на підставах, передбачених не тільки Кримінальним кодексом України, а також іншими законами про кримінальну відповідальність.

Звільнення від кримінальної відповідальності здійснюється в порядку, передбаченому параграфом другим глави 24 Кримінального процесуального кодексу України.

Стаття 33 Кримінального кодексу України передбачає, що злочини, за які особу було звільнено від кримінальної відповідальності, не враховуються у випадку сукупності злочинів.

Прийняття проекту Закону не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного Закону сприятиме зменшенню соціальної напруги та являтиме собою прояв відповідного ставлення Української держави до осіб, що своїми діями засвідчили прагнення захищати територіальну цілісність Батьківщини та негативне відношення до російських агресорів та антиукраїнськи налаштованих осіб.

З загальної кількості 130 осіб, яким у травні 2014 року було оголошено про підозру, на момент подання проекту Закону кримінальне провадження за ст. 294 ККУ продовжується стосовно 22 громадян.

Прогнозованими наслідками ухвалення Закону стане звільнення від кримінальної відповідальності до 19 осіб, які не здійснювали інших злочинів, щодо 9 з яких обрано запобіжний захід - тримання під вартою.

На двох осіб, які зараз є звинуваченими за кримінальними справами, дія цього Закону не розповсюджуватиметься. Серед них одна особа обвинувачується у організації масових заворушень, ще одній особі пред'явлено звинувачення за сукупністю злочинів за ч. 2 ст. 115 ККУ та ч. 2 ст. 294 ККУ.

Також дія Закону не розповсюджуватиметься на посадову особу (колишньому начальнику УМВС України в Одеській області), якій було оголошено про підозру у вчиненні службової недбалості (ст. 367 ККУ).

Ще декілька осіб було оголошено у розшук за підозрою у вчиненні тяжких злочинів проти особи або службових злочинів. Звільнення від кримінальної відповідальності цих громадян проектом Закону не передбачено.

Прийняття даного Закону сприятиме діяльності правоохоронних органів у розслідуванні інших злочинів, які було вчинено 2 травня 2014 року. Зокрема, закон надасть можливість співробітництва зі слідством рядових учасників подій, які є свідками протиправних дій організаторів, посадовців та інших осіб. Наразі таке співробітництво вкрай ускладнюється через можливе притягнення осіб до кримінальної відповідальності за активну участь у масових заворушеннях за ст. 294 Кримінального кодексу України.

Прийняття Закону унеможливлює в подальшому кримінальне переслідування осіб, які брали участь у сутичках 2 травня 2014 року в Одесі, проте не вчиняли злочинів за передбаченим законом переліком.

 

Народний депутат України

О. О. Гончаренко (посв. N 104)

Опрос