Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" относительно обеспечения проведения индексации денежных доходов населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.06.2015 № 2883-1
Дата рассмотрения: 02.06.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" щодо забезпечення проведення індексації грошових доходів населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Починаючи з грудня 2013 року в Україні залишаються незмінними державні соціальні стандарти та гарантії, як то прожитковий мінімум та мінімальна заробітна плата.

Так, зокрема, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, який є базою для розрахунку мінімальної пенсії, до кінця 2015 року становитиме лише 949 гривень, хоча за прийнятим ще у січні 2014 року Державним бюджетом України на 2014 рік він мав двічі зрости протягом року на 6,8 % і з 1 жовтня становити 1014 грн. Так само пропорційно на 6,8% повинна були зрости мінімальна заробітна плата.

Проте, Урядом було ініційовано "замороження" всіх соціальних стандартів та гарантій на рівні грудня 2013 року.

Крім того, Бюджетним кодексом та Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" фактично зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

В той же час сьогодні річний рівень інфляції в державі становить 25 %, девальвація національної валюти у порівнянні з доларом США досягла 5-разового рівня.

Спостерігається стрімке зростання цін на продукти харчування, промислові товари та послуги. Відбулося значне подорожчання вартості проїзду на всіх видах транспорту та нафтопродуктів. Всі ці фактори роблять населення України все біднішим.

Крім того, рекордних цінових стрибків зазнали тарифи на житлово-комунальні послуги, ціни на газ та електроенергію для населення. І це при тому, що підвищені ціни і тарифи у житлово-комунальному секторі не враховані при розрахунку існуючого прожиткового мінімуму, на основі якого розраховуються пенсії та соціальні допомоги.

У таких складних цінових умовах українські громадяни, а особливо пенсіонери, опинилися за межею не тільки бідності, але й фізичного виживання.

Тому з метою невідкладної соціальної підтримки і захисту громадян України пропонується прийняти законопроект, яким забезпечити проведення індексації грошових доходів населення починаючи з 1 травня 2015 року.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є забезпечення проведення з 1 травня 2015 року індексації грошових доходів громадян.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом пропонується:

1) встановити, що з 1 травня 2015 року мінімальна заробітна плата, всі види державної соціальної допомоги та пенсії, які визначаються з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, підлягають індексації відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення";

2) виключити із Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" норми, що передбачають визначення і затвердження Кабінетом Міністрів України розмірів та особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері суспільних відносин діють Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", Закон України "Про індексацію грошових доходів громадян".

Реалізація проекту потребує внесення змін до Бюджетного кодексу України та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", що передбачено окремими законопроектами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту потребує додаткових видатків із Державного бюджету України. Для їх забезпечення Уряду доручається подати на розгляд Верховної Ради України відповідні пропозиції щодо внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття проекту закону дозволить: поліпшити рівень соціального захисту найбільш вразливих категорій громадян - пенсіонерів, для яких пенсія здебільшого є єдиним джерелом існування, отримувачів різного роду державних соціальних допомог, посилити їх захист в умовах надзвичайно скрутної економічної ситуації, підвищити гарантований рівень мінімальної оплати праці для працюючої частини населення.

Крім того, у разі проведення індексації з урахуванням положень Закону України "Про індексацію грошових доходів громадян", мають зрости доходи населення, що сприятиме підвищенню соціального захисту людей.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос