Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 91 Бюджетного кодекса Украины относительно софинансирования дорог государственного значения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.05.2015 № 2875
Дата рассмотрения: 15.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 91 Бюджетного кодексу України щодо співфінансування доріг державного значення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

За даними Державного агентства автомобільних доріг України, закладена в Бюджеті на 2015 рік сума витрат на фінансування дорожньої галузі (за виключенням витрат на обслуговування боргових зобов'язань) майже в два рази менша за обсяг коштів, мінімально необхідних для функціонування галузі.

На роботи з реконструкції та капітального ремонту доріг загального призначення (в основному державного значення) витрат не передбачено. Відповідні проекти в даний час можуть реалізуватися, в основному, в межах спільних ініціатив з міжнародними фінансовими інституціями.

Особливо критична ситуація складається з тими ділянками доріг державного значення, які проходять по території міст, сіл та селищ - оскільки за рахунок державного бюджету відповідне фінансування вкрай недостатнє, а органи місцевого самоврядування не мають змоги за рахунок власних бюджетів брати участь в співфінансуванні ремонту та реконструкції таких доріг, навіть в разі фінансової можливості й бажання.

В той же час, як наслідок децентралізації державного бюджету, надходження коштів до місцевих бюджетів суттєво зростають. В тому числі чимало коштів надходять до місцевих бюджетів за рахунок 5 % акцизу на паливо-мастильні матеріали від АЗС розташованих на державних магістральних дорогах.

Відповідно пропонується внести зміни до законів України "Про автомобільні дороги" та "Про місцеве самоврядування в Україні", які дозволятимуть органам місцевого самоврядування за умови прийняття рішення щодо необхідності проведення ремонту або реконструкції дороги державного значення, яка проходить по території відповідної громади, використовується її громадянами та за наявності відповідних фінансових ресурсів у місцевих бюджетах, брати участь (виключно на договірних засадах) у співфінансуванні таких робіт.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є запровадження механізму участі місцевих громад і органів місцевого самоврядування в фінансуванні ремонту та реконструкції системи доріг державного значення на договірних умовах, які знаходяться на території таких громад.

Зазначену мету планується досягти шляхом розширення відповідних повноважень органів місцевого самоврядування.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до існуючого законодавства щодо порядку фінансування та відповідних повноважень стосовно ремонту і реконструкції доріг державного значення, які належать до Єдиної транспортної системи України.

Внесенням змін до статті 91 Бюджетного кодексу України надається можливість включати до видаткової частини місцевих бюджетів витрат, пов'язаних із співфінансуванням реконструкції та ремонту доріг державного значення, які належать до Єдиної транспортної системи України.

Для уникнення законодавчих колізій окремим законопроектом також вносяться відповідні зміни в статті 20 та 40 Закону України "Про автомобільні дороги" та в статті 31 та 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосовно надання місцевим органам самоврядування відповідних повноважень і можливості використання з цією метою коштів місцевих коштів.

4. Правові аспекти

Проектом Закону передбачається внести зміни до Бюджетного кодексу України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України, відповідні видатки будуть реалізовуватись з місцевих бюджетів за рішеннями органів місцевого самоврядування.

6. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Прийняття цього Закону забезпечить покращення фінансування системи доріг державного значення, які знаходяться на території місцевих громад, що сприятиме їх соціально-економічному розвитку.

 

Народні депутати України:

Матвієнко А. С.

Дубневич Я. В.

Довбенко М. В.

Опрос