Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усовершенствования отдельных положений по вопросам судоустройства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.05.2015 № 2860
Дата рассмотрения: 15.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень з питань судоустрою"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняття Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року N 192-VIII стало першим важливим кроком на шляху реалізації в Україні повномасштабної судової реформи, яка забезпечить практичну реалізацію права на справедливий суд.

Необхідність прийняття законопроекту зумовлена потребою чіткого визначення процедури складення присяги членами Вищої ради юстиції.

Згідно з Прикінцевими та перехідними положення Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" припинено повноваження членів Вищої ради юстиції, за винятком тих, які призначені з'їздом суддів України. Відповідно до Закону України "Про Вищу раду юстиції" члени Вищої ради юстиції складають присягу перед органом, який їх призначив.

Зважаючи на це, призначені з'їздом суддів України члени Вищої ради юстиції не можуть здійснювати свої повноваження, оскільки для цього треба скликати відповідний з'їзд для складення ними присяги.

Для вирішення цього питання пропонується як виняток встановити, що члени Вищої ради юстиції, призначені з'їздом суддів України до набрання чинності Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд", набувають повноважень після складення ними присяги на засіданні Верховної Ради України, як єдиного органу законодавчої влади.

Крім того з чинним законодавством чітко не визначено порядку складенням присяги особами, які входять до складу Вищої ради юстиції за посадою - Голова Верховного Суду України, Міністр юстиції України та Генеральний прокурор України.

У зв'язку з цим пропонується передбачити, що члени Вищої ради юстиції, які входять до її складу за посадою складають присягу на засіданні Верховної Ради України.

2. Мета законопроекту

Метою цього законопроекту є удосконалення існуючих засад формування складу Вищої ради юстиції та підвищення рівня здійснення правосуддя в цілому.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до законів України "Про Вищу раду юстиції", "Про забезпечення права на справедливий суд", згідно з якими пропонується вставити, що:

член Вищої ради юстиції складає присягу невідкладно після призначення на посаду перед органом, який його призначив;

член Вищої ради юстиції, який входить до її складу за посадою, невідкладно складає присягу на засіданні Верховної Ради України;

члени Вищої ради юстиції, призначені з'їздом суддів України до набрання чинності цим Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд", набувають повноважень після складення ними присяги на засіданні Верховної Ради України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, закони України "Про забезпечення права на справедливий суд", "Про Вищу раду юстиції".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України. Забезпечення його виконання, в разі його прийняття, здійснюватиметься в межах відповідних бюджетних видатків, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту сприятиме забезпеченню права на справедливий суд, відновленню довіри громадян до судової системи, посиленню авторитету судової влади, удосконаленню роботи судової системи та функціонуванню її органів.

 

Народні депутати України:

Князевич Р. П.

Ємець Л. О.

Черненко О. М.

Голуб В. В.

Сидорович Р. М.

Опрос