Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Добровольческом Украинском Корпусе

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.05.2015 № 2851
Дата рассмотрения: 14.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про Добровольчий Український Корпус"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В умовах фактичної російсько-української війни державна влада України зіткнулася з новим для себе явищем - добровольчим рухом. Добровольці беруть активну участь у проведенні антитерористичної операції на сході України, у переважній своїй більшості зарекомендували себе відважними та виваженими водночас воїнами. В умовах юридичної невизначеності добровольчі військові утворення формувалися в рамках існуючого недосконалого правового поля, що не дозволяло у повній мірі реалізувати увесь притаманний добровольцям військово-патріотичний потенціал. Яскравим таким прикладом є історія, коли лише після кількох місяців повномасштабних бойових дій добровольчим утворенням у складі ЗСУ, МВС та Національної гвардії України дозволили до використання певні види тяжкого озброєння. Наслідком бюрократичних тяганин та юридичної недосконалості у цій ситуації стали життя та здоров'я десятків воїнів - людей, чиї життя та здоров'я мають становити для держави найвищу цінність. З іншої сторони непоодинокими є випадки, коли учасниками добровольчих формувань (або під виглядом учасників добровольчих формувань) вчиняються протиправні, злочинні дії, які "кидають тінь" на весь добровольчий рух, дискредитуючи його. За існуючих обставин держава має використати потенціал добровольчого руху, унормуватися його діяльність, навчити, забезпечити необхідним спорядженням, озброєнням та матеріально-технічною базою - і поставити примножений потенціал на службу держави.

Пропонована модель легалізації добровольчого руху створена на базі естонського досвіду (добровольчий рух Кайтселійт) з урахуванням українських особливостей та поточної практики взаємодії добровольчих утворень зі Збройними Силами України, іншими військовими формуваннями.

Держава має використати силу та потенціал добровольчого руху на обопільну користь як для себе, так і своїх громадян, які добровільно, навіть ціною власного життя та здоров'я, бажають захищати Україну від зовнішньої та внутрішньої агресії.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Цей законопроект спрямовано на створення законодавчої основи для діяльності Добровольчого Українського Корпусу - добровільного військового формування, яке поєднує підпорядкованість органам державної влади та громадські ініціативи громадян України підвищувати свою військово-патріотичну підготовку і сприяти Збройним Силам України та іншим військовим формуванням в обороні України, захисті її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності, забезпеченні державної безпеки і захисті державного кордону України.

3. Загальна характеристика і основні завдання законопроекту

Законопроектом передбачено, що Добровольчий Український Корпус є юридичною особою публічного права. Добровольчий Український Корпус перебуває у сфері управління Міністерства оборони України і є позапартійною організацією. Основними його завданнями є забезпечення підготовки добровольців до оборони України, захисту її суверенітету; сприяння Збройним Силам України та іншим законним військовим формуванням шляхом участі в та/або забезпеченні проведення бойових дій, розвідувальної, контррозвідувальної, диверсійної, партизанської та іншої діяльності а також спортивне, оздоровче та військово-патріотичне виховання громадян України. Пропоновані законодавчі новели передбачають категорії добровольців Добровольчого Українського Корпусу та їх права та обов'язки.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основу нормативно-правової бази в даній сфері становить Конституція України, закони України "Про основи національної безпеки України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про демократичний цивільний контроль над воєнною організацією і правоохоронними органами держави", "Про військовий обов'язок і військову службу" та інші нормативні акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону у 2015 році не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України. Відповідні витрати на початкову реалізацію цих пропозиції можливо здійснити в межах коштів, які виділяються Державним бюджетом на оборону.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Законопроект сприятиме посиленню готовності народу України захищати незалежність і конституційний лад, спираючись на власну волю та ініціативу, у поєднанні з силою та законністю держави.

 

Народний депутат України

Д. А. Ярош

Опрос