Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственной регистрации юридических лиц и физических лиц - предпринимателей" относительно усовершенствования процедуры прекращения юридического лица путем его преобразования

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.05.2015 № 2850
Дата рассмотрения: 14.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо удосконалення процедури припинення юридичної особи шляхом її перетворення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Стаття 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (надалі - Закон про реєстрацію) передбачає порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення. Частиною третьою цієї статті передбачено, що у разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення, документи, які передбачені абзацами четвертим - сьомим частини першої цієї статті, державному реєстратору не подаються. Такими документами є:

довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;

документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу);

довідка відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

довідка відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

Однак, після державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом перетворення, відповідно до частини сімнадцятої статті 37, реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, передбаченому статтями 24 - 27 Закону про реєстрацію, тобто в загальному порядку реєстрації юридичної особи.

На практиці системно виникає ситуація, коли юридична особа, завершивши перший етап перетворення (припинення юридичної особи), так і не переходить до другого етапу (створення юридичної особи). Таким чином, юридична особа, не маючи обов'язку погашати заборгованості перед державними органами та не маючи обов'язку подавати державному реєстратору довідки, які свідчать про відсутність заборгованості перед державними органами, ліквідувавши юридичну особу, ухиляється від сплати грошових коштів до державного бюджету.

Зважаючи на вищезазначене, законопроектом пропонується внести зміни до порядку припинення юридичної особи шляхом перетворення, які врегулюють дану ситуацію та не дозволять юридичним особам уникати від сплати своїх боргових зобов'язань перед державою.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Законопроект розроблено з метою унеможливлення приховування коштів, які підлягають сплаті до державного бюджету у результаті проведення процедури припинення юридичної особи шляхом її перетворення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" шляхом встановлення обов'язку для державного реєстратора вносити запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, про перебування юридичної особи у процесі припинення шляхом перетворення, з подальшим внесенням запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в день внесення запису про державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи - правонаступника.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, що регулює зазначену сферу правовідносин, є Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо удосконалення процедури припинення юридичної особи шляхом її перетворення" дозволить:

унеможливити приховування коштів, які підлягають сплаті до державного бюджету у результаті проведення процедури припинення юридичної особи шляхом її перетворення.

 

Народний депутат України

А. В. Помазанов

Опрос