Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 25 Закона Украины "О защите животных от жестокого обращения" (относительно качества воды для деятельности дельфинариев)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.05.2015 № 2848
Дата рассмотрения: 14.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 25 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" (щодо якості води для діяльності дельфінаріїв)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони біорізноманіття" від 09.04.2015 N 323-VIII внесено зміни до Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження", згідно з якими частина п'ята статті 25 цього Закону викладена в редакції, за якою забороняється діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води.

Вказана норма є вкрай неконкретизованою та викликає значну кількість суперечностей, що роблять неможливим її виконання відповідними органами нагляду у сфері використання морських ссавців. Так, наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.12.2012 року N 622 передбачений розроблений відповідними спеціалістами Порядок та умови утримання дельфінів в умовах неволі. Згідно з п. 3.1 вказаного Порядку, вимоги до параметрів і якості води визначаються таким чином: "у басейнах та у вольєрах дельфінарію (океанаріума) може використовуватися як природна морська вода, так і штучно приготовлена вода, солоність якої повинна становити 12 - 36 грамів на літр".

Введені новації стосовно вимог до води у дельфінаріях, фактично, провокуватимуть ряд проблем для кожного дельфінарію в Україні та тварин, що в них утримуються. Справа в тому, що частина п'ята статті 25 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" у нинішній редакції не задає конкретних нормативів "природної морської води", а це є дуже суттєвим параметром. Зокрема, "природна морська вода", навіть, Чорного моря має значні розходження за характеристиками залежно від глибини, обрисів узбережжя, розташування гирл річок тощо. Крім того, морська природна вода, що може бути забрана будівлею дельфінарію поряд із узбережжям, не цілком відповідає нормативам, встановленим українським та міжнародним законодавством для утримання дельфінів у неволі, та в обов'язковому порядку має піддаватися спеціальній попередній водопідготовці. Водопідготовка, зокрема, включає в себе очищення морської води, її обробку, дезінфекцію, коригування параметрів солоності для утворення комфортного для дельфінів різних видів середовища.

Також важливим є те, що введена законодавча новація залишає поза увагою біологічне різноманіття роду дельфінів. Зокрема, ігнорується, що дельфіни, які мешкають у дельфінаріях України, вже імпортовані на її територію із зовсім інших умов середовища, і лише незначна їх кількість - це дельфіни, що походять із Чорного та Азовського морів. Діюча зараз редакція частини п'ятої статті 25 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" не враховує світового досвіду і думку вчених, а також досвіду провідних спеціалістів, котрі займаються і працюють у дельфінаріях як на території України, так і в інших країнах світу. Зокрема, не враховано досвіду найбільших океанаріумів світу, що розташовані на значній відстані від узбережь (прикладом може слугувати найбільший у світі океанаріум "Sea World", який знаходиться на території США в м. Орландо і розташовується на відстані приблизно 100 кілометрів до узбережжя Атлантичного океану).

Згідно з вимогами зміненої редакції статті 25 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження", утримання та показ дельфінів на території України стає неможливим, оскільки Закон вимагає беззастережного розміщення будь-яких дельфінів, незалежно від їх виду, у "природній морській воді". Проте, дана вода для прісноводних видів дельфінів є шкідливою. Таким чином, Закон накладає штучні обмеження на діяльність, пов'язану з розведенням та використанням морських ссавців.

Також в Україні утримується чимала кількість особин тихоокеанських дельфінів, які були вилучені у східноазіатському регіоні Тихого океану. Природна вода, що є комфортною для даних дельфінів, суттєво відрізняється за своїми фізико-хімічними властивостями від морської води Чорного та Азовського морів. А тому правильне утримання цих тварин на території України також не може бути забезпечено відповідно до норми прийнятого 09 квітня 2015 року Закону.

2. Мета і основні положення

Метою законопроекту є забезпечення умов для роботи дельфінаріїв в Україні та збереження тварин, що в них утримуються, відповідно до світового досвіду.

3. Правові аспекти

Правовідносини у даній сфері регулюються Законами України "Про природно-заповідний фонд України", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про ратифікацію Протоколу про збереження біорізноманіття та ландшафтів Чорного моря до Конвенції про захист Чорного моря від забруднення".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Регіональний аспект

Проект Закону України не потребує погодження з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

6. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту створить законодавчу основу для врегулювання нормативно-правової бази щодо забезпечення умов для роботи дельфінаріїв в Україні, збереження та розвитку біологічного різноманіття тварин, що в них утримуються, відповідно до світового досвіду.

 

Народні депутати України:

О. Недава

Г. Чекіта

В. Чепинога

А. Кіссе

О. Кодола

І. Рибак

Опрос