Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно социально-психологической реабилитации участников боевых действий, принимавших участие в антитеррористической операции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.05.2015 № 2838
Дата рассмотрения: 13.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціально-психологічної реабілітації учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціально-психологічної реабілітації учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, обумовлено необхідністю надання соціальної підтримки учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, їх соціально-психологічній реабілітації як по місцю проживання так і в стаціонарних центрах соціально-психологічної реабілітації.

У зв'язку з обраним державою курсом на децентралізацію влади даний законопроект надає можливість органам місцевого самоврядування реалізовувати своє право, в першу чергу, за рахунок позабюджетних надходжень, надавати соціально-психологічну реабілітацію учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, за місцем проживання, використовуючи розгалужену мережу соціальних працівників так і в стаціонарних центрах соціальної допомоги, які вже існують недержавної та державної власності, здійснюючи контроль за їх діяльністю, створюючи у них денні або цілодобові відділення для учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, або/та перепрофільовуючи їх у центри соціально-психологічної реабілітації.

Окрім того, законопроектом передбачено гарантовану соціально-психологічну реабілітацію для інвалідів учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, шляхом створення центрів соціально-психологічної реабілітації інвалідів учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції. Такі центри спочатку можуть створюватись за рахунок недержавних коштів під патронатом органів місцевого самоврядування за необхідністю (масових звернень і т. д.).

Законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціально-психологічної реабілітації учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції" направлений на вирішення у законодавчому полі існуючої проблеми.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є запровадження соціально-психологічної реабілітації учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції.

Завданням законопроекту визначено спрямованість на соціально-психологічну реабілітацію учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, як за місцем проживання так і в денних та стаціонарних центрах соціально-психологічної реабілітації учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, та створення центрів соціально-психологічної реабілітації для інвалідів учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, на базі вже існуючих центрів соціальної допомоги.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до існуючого законодавства щодо надання соціально-психологічної реабілітації учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції.

Внесенням змін до Закону України "Про соціальні послуги" надається право державним і недержавним інституціям надавати соціальні послуги учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції.

В першу чергу це відноситься до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" за яким органам місцевого самоврядування надаватиметься можливість здійснювати соціально-психологічну реабілітацію учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, за місцем проживання, використовуючи розгалужену мережу соціальних працівників так і в стаціонарних центрах соціальної допомоги, які вже існують недержавної та державної власності, здійснюючи контроль за їх діяльністю, створюючи у них денні або цілодобові відділення для учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, або/та перепрофільовуючи їх у центри соціально-психологічної реабілітації.

Інвалідам учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, гарантується соціально-психологічна реабілітація шляхом створення центрів соціально-психологічної реабілітації інвалідів учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції. Такі центри спочатку можуть створюватись за рахунок недержавних коштів під патронатом органів місцевого самоврядування за необхідністю (масових звернень і т. д.). Вводиться поняття "центр соціально-психологічної реабілітації інвалідів, учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції - заклад соціального захисту, що створюється для стаціонарного або денного перебування інвалідів, учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, надання їм комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, медичної, правової та інших видів допомоги".

Окрім того, у Законі України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" передбачено право на розробку галузевих програм розвитку системи реабілітації інвалідів, соціально психологічної реабілітації інвалідів, учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, а також участь у розробці таких міжгалузевих програм.

З цією метою пропонується ввести статтю 16-1 - Державна типова програма соціально-психологічної реабілітації інвалідів, учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції та статтю 40-1 - Соціально-психологічна реабілітація інвалідів, учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції.

4. Правові аспекти

Проектом Закону передбачається внести зміни до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про соціальні послуги", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про реабілітацію інвалідів в Україні".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття потребує внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію зазначеного проекту Закону на початковому етапі не потребуватиме залучення додаткових коштів, передбачає використання існуючої системи надання соціальних послуг з правом надання соціально-психологічної реабілітації учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції.

Передбачено можливість залучення позабюджетних коштів для соціально-психологічної реабілітації учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, та інвалідів - учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції.

Запровадження роботи центрів соціально-психологічної реабілітації інвалідів - учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, можливе на базі вже існуючої мережі центрів соціальної допомоги.

Проте, після розроблення Кабінетом Міністрів України державної типової програми соціально-психологічної реабілітації інвалідів для функціонування центрів соціально-психологічної реабілітації інвалідів - учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, потрібні видатки з Державного бюджету України для створення шести територіальних центрів соціально-психологічної реабілітації інвалідів - учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції.

Орієнтований кошторис видатків:

Кількість інвалідів - учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, які перебуватимуть в центрах соціально-психологічної реабілітації інвалідів - учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції - 360 чол. (60 осіб в 6 центрах).

Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік" з 01.12.2015 р. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становитиме 1074 грн. на місяць.

1074 грн. х 360 (осіб) х 12 (місяців) = 4,64 млн. грн.

Орієнтовно на утримання шістьох центрів соціально-психологічної реабілітації інвалідів - учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції. Протягом 2016 року необхідно близько 5 млн. грн.

6. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Прийняття цього Закону забезпечить соціально-психологічну реабілітацію учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції на Сході України, що є елементом соціалізації суспільства внаслідок децентралізації влади.

 

Народні депутати України:

В. Д. Барвіненко

О. В. Герега

Р. П. Князевич

Т. Г. Острікова

А. В. Шинькович

Опрос