Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно удешевления стоимости газа для населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.05.2015 № 2835
Дата рассмотрения: 14.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості газу для населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Податкового кодексу України, якими зменшуються ставки рентної плати за природний газ та встановлюється нульова ставка збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачається для населення. На сьогодні ставка рентної плати за природний газ, що реалізується населенню, видобутий з покладів до 5000 метрів складає 70 відсотків від вартості, видобутий з покладів понад 5000 метрів - 14 відсотків. Поряд з тим, ставка рентної плати за природний газ, що реалізується промисловим споживачам або спрямовується на будь-яке інше комерційне використання, видобутий з покладів до 5000 метрів складає 55 відсотків від вартості, а видобутий з покладів понад 5000 метрів - 28 відсотків.

Тимчасово, до 1 січня 2016 року, встановлений збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. На обсяги природного газу, що постачається для населення, збір справляється у розмірі 4 відсотків.

У 2015 році суттєво, в 3 - 5 разів, зросли ціни на природний газ для населення. Для приготування їжі та/або підігріву води, для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води) вартість газу становить 7,188 за 1 м3. Лише у період з 1 жовтня по 30 квітня за обсяг, спожитий до 200 м3 природного газу на місяць вартість газу становить 3,600 за 1 м3 за умови комплексного використання.

Встановлені Урядом ціни на природній газ набагато перевищують фінансову спроможність населення оплачувати вартість спожитого газу.

Тому законопроектом пропонується суттєво знизити ставку рентної плати за природний газ, що реалізується населенню, видобутий з покладів до 5000 метрів, встановивши її в розмірі 29 % - на однаковому рівні із комерційним видобутком газу, та встановити нульову ставку збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що в сукупності з іншими заходами дасть змогу зменшити ціну на газ для населення.

Ставки рентної плати на природний газ, що реалізується промисловим споживачам або спрямовується на будь-яке інше комерційне використання, були тимчасово до 1 січня 2015 року збільшені до встановленого рівня урядовими пропозиціями змін Податкового кодексу України відповідно до законопроекту реєстр. N 4309а від 21.07.2014.

Тому пропонується підтримати позицію Уряду та знизити ставки рентної плати на природний газ, що реалізується промисловим споживачам, до рівня близького початковому, а саме за видобутий з покладів до 5000 метрів з 55 до 29 відсотків від вартості, та за видобутий з покладів понад 5000 метрів - з 28 до 14 відсотків, при цьому природний газ, видобутий під час виконання договорів про спільну діяльність, зрівняти в оподаткуванні із газом, що реалізується промисловим споживачам.

Встановлення однакових ставок рентної плати на видобуток природного газу, що реалізується населенню та на видобуток природного газу, що реалізується промисловим споживачам прямо відповідає вимогам пункту 5 статті 116 Конституції України щодо рівності умов розвитку всіх форм власності.

Крім того, відповідно до статті 10 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" підприємства, частка держави у статутному фонді яких становить 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких перебувають у статутному фонді інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій яких володіє держава, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність та/або особи, уповноважені договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісяця здійснюють продаж усього товарного природного газу, видобутого на підставі спеціальних дозволів на користування надрами в межах території України, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування такого ресурсу, за закупівельними цінами, які для кожного суб'єкта господарювання - власника спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами щороку встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, згідно із затвердженим нею Порядком формування, розрахунку та встановлення цін на природний газ для суб'єктів господарювання, що здійснюють його видобуток.

Отже, "штучне" завищення цін на газ для потреб населення за рахунок надвисокої ренти є економічно і соціально необґрунтоване і недоцільне

Крім того, запровадження неадекватно високих ставок рентних платежів призвело до:

- невиконання запланованих показників розпису держбюджету за надходженнями від ренти за видобування природного газу за 8 місяців поточного року на понад 2 млрд. гривень;

- перенесення нарахованих планових рентних платежів із серпня на листопад у зв'язку із відсутністю фінансових ресурсів у ПАТ "Укргазвидобування" для сплати податкової заборгованості в обсязі 3,74 млрд. грн. (Лист ПАТ "Укргазвидобування від 26.08.2015 N 19/1-01-4912).

Слід зазначити, що відповідно до найкращих світових практик застосування рентної плати на видобування природного газу (роялті на природні ресурси) ставки диференціюються в залежності від глибини залягання покладів в таких межах:

- при глибокому заляганні - 29 %;

- при надглибокому заляганні - 14 %.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Ціль законопроекту полягає у встановленні однакових ставок рентної плати для всіх підприємств-видобувачів природного газу без розподілу за типом споживання видобутого газу та встановлення справедливої ціни на газ для населення, виходячи з реальної платоспроможності громадян.

Також пропонується на обсяги природного газу, що постачається для населення збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ встановити у розмірі 0 відсотків.

3. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Податковий кодекс України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Податкового кодексу України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

Втрати доходів Державного бюджету від реалізації запропонованих норм можуть скласти близько 5,2 млрд. грн. до кінця поточного року. Враховуючи значне перевиконання доходів Державного бюджету (близько 26,3 млрд. грн. за підсумками січня - серпня) ризиків невиконання бюджету за підсумками 2015 року не має.

Оскільки передбачається суттєве зниження ціни на природний газ, що постачається населенню, Уряд матиме підстави здійснити перерахунок необхідного обсягу фінансових ресурсів, які планується спрямувати на надання житлових субсидій громадянам в 2015 році. Як наслідок, це призведе до економії бюджетних коштів.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Низька платоспроможність населення, викликана девальвацією національної валюти, високими інфляційними процесами, спадом економіки потребує виваженої політики з боку Уряду щодо ціноутворення на життєво необхідні групи товарів, робіт, послуг.

Останні зміни в політиці формування ціни на природній газ призвели до її стрімкого зростання, що викликає значний протест у суспільстві.

Прийняття законопроекту забезпечить зниження для населення цін на природний газ, що в свою чергу забезпечить зняття соціальної напруги, стримання погіршення фінансового стану громадян України.

 

Народні депутати України

Ю. Тимошенко

А. В. Артеменко

Опрос