Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно удешевления стоимости газа для населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.05.2015 № 2835
Дата рассмотрения: 29.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості газу для населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Податкового кодексу України, якими встановлюються нульові ставки рентної плати за природний газ для населення та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачається для населення. На сьогодні ставка рентної плати за природний газ, що реалізується населенню, видобутий з покладів до 5000 метрів складає 70 відсотків від вартості, видобутий з покладів понад 5000 метрів - 14 відсотків. Поряд з тим, ставка рентної плати за природний газ, що реалізується промисловим споживачам або спрямовується на будь-яке інше комерційне використання, видобутий з покладів до 5000 метрів складає 55 відсотків від вартості, а видобутий з покладів понад 5000 метрів - 28 відсотків.

Тимчасово, до 1 січня 2016 року, встановлений збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. На обсяги природного газу, що постачається для населення, збір справляється у розмірі 4 відсотків.

У 2015 році суттєво, в декілька разів, зросли ціни на природний газ для населення. Для приготування їжі та/або підігріву води, для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води) вартість газу становить 7,188 за 1 м3. Лише у період з 1 жовтня по 30 квітня за обсяг, спожитий до 200 м3 природного газу на місяць вартість газу становить 3,600 за 1 м3.

Встановлені Урядом ціни на природній газ набагато перевищують фінансову спроможність населення оплачувати вартість спожитого газу.

Тому законопроектом пропонується встановити нульові ставки рентної плати та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що в сукупності з іншими заходами дасть змогу зменшити ціну на газ для населення.

Ставки рентної плати на природний газ, що реалізується промисловим споживачам або спрямовується на будь-яке інше комерційне використання, були тимчасово до 1 січня 2015 року збільшені до встановленого рівня урядовими пропозиціями змін Податкового кодексу України відповідно до законопроекту реєстр. N 4309а від 21.07.2014.

Тому пропонується підтримати попередню позицію Уряду та знизити ставки рентної плати на природний газ, що реалізується промисловим споживачам, до початкового рівня, а саме за видобутий з покладів до 5000 метрів з 55 до 28 відсотків від вартості, та за видобутий з покладів понад 5000 метрів - з 28 до 15 відсотків.

Слід зазначити, що відповідно до найкращих світових практик застосування рентної плати на видобування природного газу (роялті на природні ресурси) ставки диференціюються в залежності від глибини залягання покладів в таких межах:

- при мілкому заляганні - 34 %;

- при глибокому заляганні - 29 %;

- при надглибокому заляганні - 14 %.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Ціль законопроекту полягає у встановленні справедливої ціни на газ для населення, виходячи з реальної платоспроможності громадян.

Законопроектом пропонується встановити нульову ставку рентної плати за видобутий газ, що реалізується для населення, та знизити до попереднього рівня ставку рентної плати, що реалізується промисловим споживачам або спрямовується на будь-яке інше комерційне використання.

Також пропонується на обсяги природного газу, що постачається для населення збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ встановити у розмірі 0 відсотків.

3. Місце Закону в системі чинного законодавства

У даній сфері правового регулювання діє Податковий кодекс України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Податкового кодексу України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону в разі його прийняття не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України.

Втрати доходів Державного бюджету від реалізації запропонованих норм можуть скласти близько 10 млрд. грн. до кінця поточного року. Враховуючи значне перевиконання доходів Державного бюджету (близько 21 млрд. грн. за підсумками січня-квітня) ризиків невиконання бюджету за підсумками 2015 року не має.

Оскільки передбачається суттєве зниження ціни на природний газ, що постачається населенню, Уряд матиме підстави здійснити перерахунок необхідного обсягу фінансових ресурсів, які планується спрямувати на надання житлових субсидій громадянам в 2015 році. Як наслідок, це призведе до економії бюджетних коштів.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття Закону

Низька платоспроможність населення, викликана девальвацією національної валюти, високими інфляційними процесами, спадом економіки потребує виваженої політики з боку Уряду щодо ціноутворення на життєво необхідні групи товарів, робіт, послуг.

Останні зміни в політиці формування ціни на природній газ призвели до її стрімкого зростання, що викликає значний протест у суспільстві.

Прийняття законопроекту забезпечить зниження для населення цін на природний газ, що в свою чергу забезпечить зняття соціальної напруги, стримання погіршення фінансового стану громадян України.

 

Народні депутати України

Опрос