Идет загрузка документа (19 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно усиления защиты граждан от необоснованного повышения цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.05.2015 № 2832
Дата рассмотрения: 13.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо посилення захисту громадян від необґрунтованого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

3 березня 2015 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) своїми рішеннями значно підвищила роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення і граничні ціни для суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію для потреб населення, а саме:

Постановою N 583 від 03.03.2015 встановлено роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення у разі використання природного газу:

1) для приготування їжі та/або підігріву води - 7,188 грн. за 1 м3.

2) для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води):

у період з 01 травня по 30 вересня (включно) - 7,188 грн. за 1 м3;

у період з 01 жовтня по 30 квітня (включно):

за обсяг спожитий до 200 м3 природного газу на місяць (включно) - 3,600 грн. за 1 м3;

за обсяг спожитий понад 200 м3 природного газу на місяць - 7,188 грн. за 1 м3.

Постановою N 584 від 03.03.2015 встановлено граничний рівень ціни на природний газ для суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочних (модульних) котелень, установлених на дахові та прибудованих (виходячи з обсягу природного газу, що використовується для виробництва та надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води), на рівні - 2994,30 грн. за 1000 м3 (з урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, який справляється у розмірі 2 відсотків, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом).

Водночас постановою N 502 від 03.03.2015 НКРЕКП встановлено ціну на товарний природний газ власного видобутку для ПАТ "Укргазвидобування" в розмірі 1590,00 грн. за 1000 м3 (без урахування ПДВ). При цьому в структурі ціни на товарний природний газ власного видобутку по ПАТ "Укргазвидобування" розрахункова собівартість товарного газу для реалізації НАК "Нафтогаз України" складає 1492,66 грн. за 1000 м3 відповідно до інформаційно-аналітичних матеріалів, що надані НКРЕКП до засідання Робочої групи щодо обґрунтованості підвищення цін/тарифів на енергоносії та комунальні послуги, яка була створена відповідно до рішення Верховної Ради України та доручення Голови ВРУ від 10.04.2015.

Вказаною Робочою групою було виявлено, що на даний час існує законодавча прогалина щодо встановлення рівня рентабельності та рівня виробничо-технологічних втрат відповідно видобувних, генеруючих, транспортуючих та розподільчих підприємств при визначені структури цін/тарифів на послуги паливно-енергетичного та житлово-комунального сектору економіки, які надаються населенню та регулюються державою.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є посилення захисту населення від необґрунтованого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги. Вказану мету пропонується досягти шляхом законодавчого визначення конкретних рівнів рентабельності та технологічно-виробничих втрат при теплопостачанні, електропостачанні, газопостачанні та надані житлово-комунальних послуг населенню.

Крім того, законопроектом пропонується підвищити публічність прийняття та затвердження відповідних цін/тарифів для населення шляхом розміщення детальної інформації і розрахунків структури ціни/тарифів на офіційному веб-сайті національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Законопроектом запропоновано встановити рівні виробничо-технологічних втрат в два рази менші, від фактично заявлених відповідними надавачами послуг, наблизивши їх до рівня втрат, що використовуються в країнах ЄС. Так, наприклад, рівень втрат при надані послуг із централізованого опалення в країнах ЄС не перевищує 3 %, в той час як в Україні такий показник сягає в окремих випадках 18 - 20 %; рівень втрат при транспортуванні й розподілі електричної енергії в мережі в країнах ЄС не перевищує 7 %, в той час як в Україні такі втрати враховані в структурі тарифів на рівні 10 % для непобутових споживачів і 16,9 % для побутових споживачів.

Також законопроектом пропонується встановити до початку опалювального сезону 2015 - 2016 років побутові лічильники газу для 100 % споживачів за рахунок коштів облгазів із подальшою компенсацією цих витрат інвестиційною складовою, а також встановити, що:

- весь природний газ, що видобувається ПАТ "Укрнафта" та залишки газу, що був видобутий ПАТ "Укрнафта" в минулі періоди, який знаходиться у газових сховищах, в обсягах 100 % спрямовується на потреби населення по ціні, що встановлена для ПАТ "Укргазвидобування";

- видобутий український газ за договорами спільної діяльності, у обсязі не менше 50 % направляти на потреби населення за ціною, що встановлена для ПАТ "Укргазвидобування";

- видобутий український газ приватними компаніями, у обсязі не менше 30 % направляти на потреби населення за ціною, що встановлена для ПАТ "Укргазвидобування";

- на виробничо-технологічні витрати та втрати в прогнозному балансі природного газу використовується виключно імпортний газ.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону вносяться зміни до законів України "Про теплопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про ринок природного газу", "Про електроенергетику" та "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Змінами до зазначених законів встановлюється зобов'язання національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розміщувати на своєму офіційному веб-сайті детальні розрахунки і обґрунтування змін до цін/тарифів, а також їх структуру (складові), на житлово-комунальні послуги та енергоносії, що надаються населенню.

Також встановлюються граничні рівні рентабельності - 10 відсотків (без інвестиційної складової) і виробничо-технологічних втрат від 2 до 7 відсотків, що закладаються у ціну/тариф на відповідну послугу, що надається населенню. Зокрема, виробничо-технологічні втрати:

- при транспортуванні й розподілі природного газу між споживачами згідно із прогнозним балансом надходження і розподілу природного газу в Україні на 2015 рік складають відповідно по 1,9 %. Законопроектом пропонується встановити єдиний показник, що не може перевищувати 2 %;

- газовидобувних підприємств при видобутку природного газу згідно із прогнозним балансом надходження і розподілу природного газу в Україні на 2015 рік складають 4,6 %. Законопроектом пропонується встановити єдиний показник, що не може перевищувати 2 %;

- у тепломережах при постачанні теплової енергії до споживачів згідно із фактичними даними за 2014 рік в середньому склали 12,8 %. Законопроектом пропонується встановити єдиний показник, що не може перевищувати 7 %;

- при виробництві електроенергії згідно із фактичними даними за 2014 рік: не теплових електростанціях - 8,5 %; на атомних електростанціях - 5,7 %; при транспортуванні електроенергії - 4,11 % та при розподілі (постачанні) між споживачами в мережі - 12,0 %. Законопроектом пропонується встановити єдиний показник, що не може перевищувати 7 %.

Крім того, забороняється проектування, будівництво, реконструкція об'єктів у сфері теплопостачання без встановлення побудинкових засобів обліку тепла (лічильників), а також встановлюється зобов'язання центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в нафтогазовому комплексі, не рідше одного разу в місяць оприлюднювати інформацію про якісні показники (в тому числі калорійність) природного газу, що надходить з газотранспортної системи (магістральних газопроводів) до газорозподільчих мереж.

Також встановлюється, що для визначення вартості теплової енергії для населення застосовується ДБН-в.2.6-31:2006 (зі змінами), що діють станом на 1 травня 2015 року, а норматив місячного обсягу споживання теплової енергії, що використовується для розрахунку тарифу, не може перевищувати 0,0128 Гкал/м2.

Змінами до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ринок природного газу" встановлюється, що тимчасово, до 1 червня 2017 року весь природний газ вітчизняного видобутку (видобутий на підставі спеціальних дозволів на користування надрами в межах території України, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони) викуповує держава для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, в особі суб'єкта, що уповноважений Кабінетом Міністрів України на формування такого ресурсу, за закупівельними цінами, які для кожного суб'єкта господарювання - власника спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, але не більше 100 доларів США.

Змінами до Закону "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" встановлюється, що до 1 жовтня 2015 року суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, встановлюють побутові лічильники газу 100 відсоткам споживачам природного газу за рахунок власних коштів із подальшою компенсацією цих витрат інвестиційною складовою в роздрібній ціні на природний газ.

Також, Прикінцевими положеннями проекту Закону надається доручення Кабінету Міністрів України та НКРЕКП у двомісячний термін переглянути нормативи витрат теплової енергії, що споживається населенням до економічно обґрунтованих із врахуванням реальних кліматичних умов, державних будівельних норм та внести відповідні зміни до тарифів.

Кабінету Міністрів України доручається у двомісячний термін затвердити Програму модернізації та реконструкції систем теплопостачання населення, із концентрацією всіх можливих фінансових джерел на цьому напрямку. Крім того у місячний термін доручається:

- розробити та подати Верховній Раді України інвестиційну програму збільшення обсягу видобутку природного газу в Україні;

- офіційно оприлюднити перелік кінцевих власників (вигодонабувачів), що здійснюють видобування природного газу в Україні та перелік підприємств, що видобувають природний газ за угодами про спільну діяльність з оприлюдненням умов таких угод.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у цій сфері є: Конституція України; Закон України "Про теплопостачання", Закон України "Про житлово-комунальні послуги", Закон України "Про ринок природного газу", Закон України "Про електроенергетику" та Закон України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Прийняття даного законопроекту потребує внесення змін до законів України Про теплопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про ринок природного газу", "Про електроенергетику" та "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття даного проекту Закону дозволить посилити захист населення від необґрунтованого підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

 

Народний депутат України

Ю. В. Тимошенко

Народний депутат України

С. В. Соболєв

Народний депутат України

О. К. Кондратюк

Народний депутат України

В. Є. Івченко

Народний депутат України

І. Г. Кириленко

Народний депутат України

С. М. Євтушок

Народний депутат України

В. В. Бухарєв

Народний депутат України

І. І. Крулько

Народний депутат України

Б. І. Тарасюк

Народний депутат України

А. І. Шкрум

Опрос