Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 168 Налогового кодекса Украины (относительно усовершенствования порядка уплаты (перечисления) налога в бюджет)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.05.2015 № 2816
Дата рассмотрения: 12.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 168 Податкового кодексу України (щодо удосконалення порядку сплати (перерахування) податку до бюджету)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відповідно до пп. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.10 N 2755-VI (надалі - ПКУ), суми податку на доходи, нараховані юридичною особою на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

У разі, якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, за такий відокремлений підрозділ усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа за своїм місцем реєстрації, як платник податків і зборів за основним місцем обліку (п. 64.1 ст. 64 ПКУ).

У більшості випадків місцеві бюджети втрачають надходження у вигляді податку на доходи фізичних осіб від юридичних осіб, що мають інші відокремлені підрозділи, що розташовані та проводять діяльність на території одних населених пунктів, а зареєстровані в інших населених пунктах.

Це можна прослідкувати на прикладі м. Бердичева Житомирської області із населенням близько 80 тисяч. У Бердичеві діє близько десяти АЗС, кілька супермаркетів, промислових підприємств, які здійснюють свою фактичну діяльність на території міста, але сплачують податки за місцем реєстрації в інших населених пунктах. При цьому, працівники цих організацій та установ використовують заклади соціальної інфраструктури міста (навчальні заклади, дитсадки, спортивні коли, заклади культури та лікарняні тощо), на утримання яких спрямовуються кошти із міського бюджету.

Прямі збитки міського бюджету у такому випадку можна оцінити на прикладі державного територіального галузевого об'єднання Південно-Західна залізниця (вокзал) Козятинської дирекції залізничних перевезень, яке фактично розташоване на території м. Бердичева, але зареєстроване у м. Козятині Вінницької області. Чисельність працівників цієї організації, за даними підприємства - 120 осіб, середня заробітна плата становить 2500 грн. Практично кожен з цих працівників проживає у м. Бердичеві, використовуючи його соціальну інфраструктуру. Щорічно з доходів кожного працівника до місцевого бюджету має відраховуватися, щонайменше (виходячи із середньої зарплати на підприємстві) 4500,00 грн. Відтак, прямі втрати бюджету м. Бердичів у наведеному прикладі є не меншими за 540 тисяч гривень (4500,00 грн. податку з доходів фізичних осіб (15 %) х 120 працівників залізниці = 540000 грн.), оскільки ці кошти спрямовуються до бюджету м. Козятин Вінницької області.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою запропонованих змін є вдосконалення податкового законодавства у частині справляння податків за фактичним місцем діяльності підприємств, що сприятиме наповненню місцевих бюджетів та розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести відповідні зміни до підпунктів 168.4.2, 168.4.3 та 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України, прийняття яких дозволить удосконалити порядок справляння податку на доходи усіх без виключення юридичних осіб за місцем здійснення їх фактичної діяльності.

4. Стан нормативно-правової бази

Нормативною базою в даній сфері правового регулювання є Конституція України, Податковий кодекс України, Бюджетний кодекс України, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, інші нормативно-правові акти, які регулюють порядок здійснення господарської діяльності підприємств, установ та організацій.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує видатків з державного бюджету України але впливатиме на формування дохідної частини місцевих бюджетів і сприятиме їх розвитку.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття запропонованих змін удосконалить правовий статус невідокремлених (структурних) підрозділів юридичних осіб, дасть можливість залучити до сплати податку на доходи з фізичних осіб всі юридичні особи, які здійснюють фактичну діяльність у населених пунктах, відмінних від місця юридичної реєстрації, сприятиме розвитку місцевих бюджетів шляхом збільшення джерел формування їх дохідної частини, забезпечить повноту та своєчасність сплати податків до місцевих бюджетів, відтак - сприятиме розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

 

Народні депутати України:

О. В. Ревега

М. О. Фролов

Опрос