Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно незаконной охоты и занятия рыбным, звериным или другим водным добывающим промыслом)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.05.2015 № 2797
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо незаконного полювання та зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Тваринний світ є одним з компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об'єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.

В інтересах нинішнього і майбутніх поколінь в Україні за участю підприємств, установ, організацій і громадян слід здійснювати більш активні та ефективні заходи щодо охорони, науково обґрунтованого, невиснажливого використання і відтворення тваринного світу.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку будь якої держави. Тому тваринний світ підлягає державній охороні і регулюванню використання на території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 248 КК України, незаконним, поміж іншим, є полювання, якщо воно здійснюється з порушенням встановлених правил і заподіяло істотну шкоду.

Ці діяння караються штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.) або громадськими роботами на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин, або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів полювання та всього добутого.

Частина 1 ст. 249 КК України встановлює аналогічну кримінальну відповідальність, за виключенням громадських робіт, за незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду.

Що до кримінально-правового поняття "істотна шкода" при незаконних полюванні та рибальстві в Україні, то аналіз чинного законодавства та судової практики показує, що в Україні відсутній системний підхід до нього. При незаконному рибальстві пов'язано це з відсутністю відповідних правових норм взагалі. Практично аналогічна ситуація складається і при незаконному полюванні. Для того щоб притягнути порушника до кримінальної відповідальності він має незаконно добути більше десятка лосів чи диких кабанів. Конкретизація предмету злочину у вигляді однієї тварини, полювання на яку є ліцензійним, усуне маніпуляції з визначенням розміру завданої шкоди та значно спростить боротьбу з браконьєрством.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Правова неурегульованість поняття "істотна шкода" породжує різний підхід судів при розгляді кримінальних справ по аналізованих статтях КК України і часом ця різниця буває дуже суттєвою. На сьогодні на практиці визначення шкоди як істотної при незаконних полюванні та рибальстві є фактично оціночним поняттям, а отже, в значній мірі, і суб'єктивним. Окрім того вказані фактори значно ускладнюють боротьбу відповідних органів з браконьєрством.

Завданням законопроекту є внесення уточнень в існуючі статті з метою посилення відповідальності за незаконне полювання та незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, а також сприяння приведенню судової практики до узгодженості в аналогічних справах.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроект передбачає закріплення поняття "істотної шкоди" за вчинення злочину, передбаченого статтею 249 КК України "Незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом", шляхом поширення на дану статтю дію примітки статті 248 КК України "Незаконне полювання", а також розширення диспозиції цієї статті, та встановлення більш уточнених обмежень щодо незаконного зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основу нормативно-правової бази у даній сфері становить Кримінальний кодекс України та ЗУ "Про мисливське господарство та полювання".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону не потребує додаткових видатків з Державного та місцевих бюджетів України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Ухвалення даного законопроекту, як Закону, дозволить підвищити ступінь довіри народу України до органів влади, мінімізувати випадки браконьєрства, полювання в заповідниках або на інших територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або полювання на звірів, птахів, риб чи інші види тваринного світу, що занесені до Червоної книги, а також полювання без спеціального дозволу. Даний законопроект удосконалить юридичне підґрунтя для ефективного контролю за незаконним виловом риби та полюванням, та забезпечить приведення судової практики до єдиного узагальненого підходу до вирішення аналогічних справ.

 

Народний депутат України

О. В. Купрієнко (посв. N 201)

Опрос