Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел X "Переходные положения" Земельного кодекса Украины относительно защиты прав землевладельцев

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.05.2015 № 2791
Дата рассмотрения: 07.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо захисту прав землевласників"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону

01 січня 2016 року, за умови набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, в Україні спливає термін дії мораторію на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. З цього часу в державі буде легалізовано купівлю - продаж та у інший спосіб перехід власності на 42 млн. га земель сільськогосподарського призначення, які є основою національного багатства.

Разом із тим, до цього часу в Україні не сформовано правових, організаційних та економічних передумов для запровадження функціонування повноцінного рину землі. За півроку до відміни мораторію досі невідомо, за якими правилами здійснюватиметься відчуження зазначених земель. Відсутні правові механізми захисту дрібних землевласників. Як і раніше, чітких, прозорих та економічно вигідних для держави та вітчизняного села умов обігу земель сільгосппризначення законодавчо не встановлено.

На сьогодні в Україні ціна гектара землі сільськогосподарського призначення у декілька разів нижча від ціни на аналогічні ділянки у країнах ЄС з розвиненим аграрним сектором. В Україні 1 га сільськогосподарських угідь оцінюється у 500 дол.США, у той час як у Польщі його середня вартість складає 7,5 - 8 тис., у Іспанії - 14 - 15 тисяч. дол. При цьому в умовах економічної кризи в державі вартість на земельні ділянки продовжує знижуватися, що поглиблює зубожіння їх власників та підвищує їх готовність до продажу належної їм землі за заниженою ціною.

До цього часу в Україні досі повноцінно не сформований Державний земельний кадастр, що обумовлює документальну невизначеність та нечіткість меж значної кількості земельних ділянок. Також варто наголосити, що земельні ділянки площею 3,6 га (саме таким є розмір середнього паю в Україні), особливо з невизначеними межами, не є привабливим товаром для ринку, де попитом користуються великі масиви угідь (поля) площею від декілька десятків гектарів і вище. В таких умовах розпайовані земельні ділянки стануть об'єктом купівлі-продажу по значно заниженим цінам з метою їх консолідації для продажу на вторинному ринку. Унаслідок цього власники паїв залишаться з ресурсом, недостатнім ні для відкриття бізнесу, ні для інвестиції у альтернативні активи, а переваги від цього отримують виключно великі агрохолдинги та корпорації.

Таким чином, наслідком відкритого з 2016 року вільного обігу земель сільгосппризначення стане збагачення представників великого капіталу за рахунок землі, яка сьогодні залишається ледве не останнім вітчизняним ліквідним ресурсом у держави, а також зубожіння сільського населення, за безцінь позбавленого земельних ділянок - єдиного джерела виживання. А тому відміна у таких умовах мораторію у жодному разі не відповідатиме інтересам держави та суспільства і стане кроком для аграрного рабства.

Разом із тим, в Україні є чимало землевласників, які в силу похилого віку, через міграцію у місто та з низки інших причин не мають змоги та зацікавленості використовувати отриману земельну ділянку за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та/або особистого селянського господарства. За цих умов вбачається справедливим та доцільним надати їм, як власникам землі, право у період дії мораторію звернутися з пропозицією при викуп їх земельних ділянок державою. Від імені держави викуп зазначених ділянок здійснюватиме уповноважений Кабінетом Міністрів України орган за ціною, яка відповідатиме ринковій вартості зазначених ділянок.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Даний законопроект має за мету захист прав громадян та юридичних осіб - власників земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та власників виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом закону пропонується продовжити до 2020 року дію мораторію на купівлю-продаж та іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, а також передбачити можливість викупу державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу зазначених земельних ділянок у їх власників за їх зверненням.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, який регулює відносини у цій сфері, є Земельний кодекс України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття змін до інших законодавчих актів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація даного законопроекту потребує передбачення у Державному бюджеті видатків на викуп державою земельних ділянок у їх власників. З цією метою у Прикінцевих положеннях законопроекту доручається Уряду передбачити відповідні кошти у Державному бюджеті України на 2016 рік.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту дозволить:

захистити майнові права власників земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та власників виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства;

запобігти продажу земель сільськогосподарського призначення в умовах несформованого ринку землі та недостатньої захищеності землевласників.

Крім цього, його ухвалення сприятиме збереженню українських чорноземів як однієї із головних складових національного багатства та стане певним запобіжником втрати Україною продовольчої незалежності.

 

Народний депутат України 

Ю. Тимошенко 

Опрос