Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно объединений еврорегионального сотрудничества

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.05.2015 № 2787
Дата рассмотрения: 06.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно об'єднань єврорегіонального співробітництва (ОЄС)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Проект Закону передбачає внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з необхідністю запровадження нової форми транскордонного співробітництва, визначеної у Протоколі N 3 до Європейської рамкової конвенції про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями стосовно об'єднань єврорегіонального співробітництва (ОЄС) (далі - Протокол N 3).

Протокол N 3 спричиняє запровадження в національному законодавстві України низки нових процедур, пов'язаних з такою формою транскордонного співробітництва між державами членами Ради Європи як "Об'єднання єврорегіонального співробітництва" (ОЄС).

Протокол N 3 встановлює, що об'єднання єврорегіонального співробітництва (ОЄС) є органом транскордонного співробітництва, який утворюється у формі юридичної особи з метою заохочення, підтримки та розвитку в інтересах населення транскордонного та міжтериторіального співробітництва між його членами у сферах спільної компетенції.

Водночас, чинне законодавство України, на відміну від законодавств країн-учасниць Європейського Союзу, не містить норм, що регулюють питання утворення, функціонування, припинення та оподаткування діяльності ОЄС. Разом із тим ратифікація Україною Протоколу N 3 спричинила запровадження в національному законодавстві низки нових положень.

Зважаючи на зазначене вище і те, що порядок реєстрації та діяльності, а також організаційно-правова форма ОЄС як юридичної особи не визначені національним законодавством України, пропонується внести зміни до Законів України "Про транскордонне співробітництво", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про ратифікацію Протоколу N 3 до Європейської рамкової конвенції про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями стосовно об'єднань єврорегіонального співробітництва (ОЄС)".

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою цього законопроекту є запровадження в законодавстві України нової форми органу транскордонного співробітництва у вигляді об'єднання єврорегіонального співробітництва (ОЄС).

Цю мету може бути досягнуто шляхом унесення низки змін до Закону України "Про транскордонне співробітництво". Зокрема, пропонується:

надати визначення об'єднання єврорегіонального співробітництва;

додати до повноважень об'єктів транскордонного співробітництва можливість створювати ОЄС;

додати статтями, що стосуються особливостей утворення ОЄС;

уповноважити центральні органи виконавчої влади, до компетенції яких належить питання транскордонного співробітництва, погоджувати участь суб'єктів транскордонного співробітництва в ОЄС.

Також пропонується внести зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в частині розширення повноважень органів місцевого самоврядування, що стосуються утворення ОЄС.

3. Правові аспекти

У цій сфері правового регулювання діють Конституція України, Податковий кодекс України, Європейська рамкова конвенція про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями, Закон України від 24.06.2004 N 1861 "Про транскордонне співробітництво", Закон України від 21.05.97 N 280 "Про місцеве самоврядування в Україні", Закон України від 09.04.99 N 586 "Про місцеві державні адміністрації", Постанова Верховної Ради України від 14.07.93 N 3384 "Про приєднання України до Європейської рамкової конвенції про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями", Закон України від 16.05.2012 N 4704 "Про ратифікацію Протоколу N 3 до Європейської рамкової конвенції про транскордонне співробітництво між територіальними общинами або властями стосовно об'єднань єврорегіонального співробітництва (ОЄС)".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено:

без зауважень - Мінфіном, Мін'юстом, Мінрегіоном, ДФС, СПО репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні, СПО сторони роботодавців на національному рівні, Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування "Асоціація міст України", заінтересованими місцевими органами виконавчої влади - Вінницькою, Волинською, Донецькою, Житомирською, Закарпатською, Запорізькою, Івано-Франківською, Київською, Луганською, Львівською, Миколаївською, Одеською, Рівненською, Сумською, Харківською, Херсонською, Чернівецькою та Чернігівською облдержадміністраціями;

із зауваженнями, які враховано, - МЗС;

із зауваженнями, які не враховано, - Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування "Українська асоціація районних та обласних рад".

6. Регіональний аспект

Прийняття проекту Закону сприятиме активізації транскордонного співробітництва, створенню сприятливих умов для ефективної та взаємовигідної співпраці суб'єктів та учасників транскордонного співробітництва, підвищенню соціально-економічного розвитку регіонів України.

61. Запобігання дискримінації

У проекті Закону немає положень, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону немає правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

15.04.2014 проект Закону розміщено на зовнішньому веб-сайті Мінекономрозвитку для громадського обговорення. Пропозицій та зауважень до законопроекту від громадськості не надходило.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці.

Прийняття законопроекту дозволить суб'єктам транскордонного співробітництва утворювати об'єднання єврорегіонального співробітництва, що сприятиме створенню нових робочих місць, у тому числі, шляхом реалізації спільних проектів транскордонного співробітництва.

11. Прогноз результатів

У результаті прийняття проекту Закону буде запроваджено в законодавстві України нову форму органу транскордонного співробітництва у вигляді об'єднання єврорегіонального співробітництва (ОЄС), а також вирішено питання щодо статусу юридичної особи такого об'єднання, що сприятиме активному розвитку транскордонного співробітництва між регіонами України та інших країн, появі нових можливостей залучення додаткових ресурсів зовнішньої допомоги.

 

Міністр економічного розвитку і торгівлі України 

А. Абромавичус 

Опрос