Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий" (относительно уточнения некоторых положений)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.05.2015 № 2786
Дата рассмотрения: 06.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Загальновідомими та поширеними на даний час є випадки, коли у продуктових магазинах, що торгують алкогольними напоями, при проведенні перевірки контролюючими органами, зокрема податковою інспекцією, виявляються недоліки, що іноді, є суто технічними або несуттєвими, однак підпадають під дію статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що тягне за собою накладення штрафу у розмірі до 85000 грн.

Замість того, щоб сприяти розвитку малого бізнесу, приватним підприємцям, які сумлінно сплачують податки, за помилку в 1 копійку накладається штраф у 10000 грн. Для деяких "депресивних" районів такі штрафи за дрібні порушення рівні річному прибутку підприємця, а для продавців 8 місяців їх зарплати.

Більш того, почастішали випадки "підстави" продавців працівниками контролюючих органів, шляхом підсилання неповнолітніх осіб із дорослою зовнішністю, з метою придбання алкогольних або тютюнових виробів, а також непомітного зривання акцизних марок з однієї пляшки. Подекуди доходить до того, що продавці відмовляються виходити на зміну та виконувати таку вже "небезпечну" роботу.

Дана стаття є корупційною, у приватних підприємців складається враження про створення даної норми для заробляння грошей в кишеню корумпованим податківцям, адже приходиться вибирати між штрафом і хабарем, і як правило суб'єкт господарювання обирає хабар, бо так дешевше.

Найчастіше, шкода нікому і нічому не завдається, окрім навмисного продажу алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім, а покарання є надто суворим та необґрунтованим.

На сьогоднішній день українські спиртові та лікеро-горілчані заводи складають потужну і розвинену підгалузь з великим потенціалом. В Україні діють біля 70 державних спиртзаводів і сотні суб'єктів господарської діяльності, які мають ліцензії на виготовлення горілки. До того ж використовують виключно вітчизняну сировину.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду. Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені у судовому порядку, але чи було порушення навмисним чи вчинене з необережності в одиничному випадку ніхто не перевіряє і нема градації відповідальності в залежності від обставин порушення.

Окремо виділяється вимога закону про розклеювання у всіх публічних місцях табличок "Куріння заборонено". За відсутність такої таблички штраф більше трьох мінімальних місячних зарплат виглядає сумно і нерозумно.

Необхідність прийняття цього законопроекту полягає у врахуванні думок переважної більшості приватних підприємців і підприємств, у приведенні законодавства до умов та реалій сьогодення з урахуванням отриманого практичного досвіду з часу прийняття даних норм.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Прийняттям цього законопроекту буде внесений ряд уточнень до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що в деякій мірі уточнює умови, при яких настає відповідальність за умисне вчинення деяких правопорушень, та знижує завищений рівень відповідальності по деяким найменш суттєвим порушенням.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Проектом пропонується внести зміни у статтю 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", виклавши її у новій редакції, з рядом змін у розмірах санкцій та умовах, при яких настає відповідальність.

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного регулювання

Зазначене питання регулюється Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Реалізація проекту Закону є очікуваною переважною більшістю приватних підприємців та підприємств. Внесення таких змін стимулюватиме до розвитку бізнесу у правових рамках, з дотриманням усіх передбачених законодавством норм, та несенням належної відповідальності за вчинення умисних правопорушень.

Даний законопроект підвищить рівень довіри громадян до державної влади, та сприятиме зниженню рівня корумпованості відповідних контролюючих органів.

 

Народний депутат України 

О. В. Купрієнко 

Опрос