Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статьи 40, 242 Гражданского процессуального кодекса Украины относительно обеспечения права несовершеннолетнего лица быть представителем в суде

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.05.2015 № 2778
Дата рассмотрения: 05.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статей 40, 242 Цивільного процесуального кодексу України щодо забезпечення права неповнолітньої особи бути представником у суді"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Неповнолітні батьки мають такі ж права та обов'язки щодо дитини, як і повнолітні батьки, і можуть їх здійснювати самостійно. Неповнолітні батьки, які досягли чотирнадцяти років, мають право на звернення до суду за захистом прав та інтересів своєї дитини. Ці положення закріплені статтею 156 Сімейного кодексу України.

Разом з цим, згідно частини 1 статті 40 Цивільного процесуального кодексу України, особа, щоб бути представником у суді має бути адвокатом або відповідати таким критеріям: досягнути вісімнадцяти років, мати цивільну процесуальну дієздатність і належно посвідчені повноваження на здійснення представництва в суді.

На сьогоднішній день неповнолітня особа може отримати повну цивільну процесуальну дієздатність шляхом звернення до суду в порядку окремого провадження відповідно до положень глави 3 розділу IV Цивільного процесуального кодексу України. Відповідно до статті 242 Цивільного процесуального кодексу України заяву про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності може подати особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, що також не узгоджується з положенням Сімейного кодексу України. Ця стаття робить посилання на випадки надання повної цивільної дієздатності встановлені Цивільним кодексом України.

Так, частиною 1 статті 35 Цивільного кодексу України передбачено можливість набуття повної цивільної дієздатності неповнолітньою особою, яка записана матір'ю або батьком дитини. Оскільки відсутнє додаткове застереження відносно віку, а тільки зазначено, що особа є неповнолітньою, це дає підстави вважати, що особа, яка досягла чотирнадцяти років і записана матір'ю або батьком дитини має право набути повну цивільну дієздатність в судовому порядку.

Таким чином, необхідно узгодити положення Цивільного процесуального кодексу України з Сімейним кодексом України та Цивільним кодексом України.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Основним завданням проекту Закону є узгодження положень Цивільного процесуального кодексу України з Сімейним кодексом України та Цивільним кодексом України, а також надання можливості представляти інтереси своїх дітей у суді неповнолітнім особам.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується внести зміни до статей 40, 242 Цивільного процесуального кодексу України з метою подолання колізії між нормами чинного законодавства.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним нормативно-правовим актом, що регулює зазначену сферу правовідносин, є Цивільний процесуальний кодекс України.

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до статей 40, 242 Цивільного процесуального кодексу України щодо забезпечення права неповнолітньої особи бути представником у суді" сприятиме реалізації закріпленого статтею 156 Сімейного кодексу України права на звернення до суду за захистом прав та інтересів своєї дитини неповнолітньою особою.

 

Народний депутат України 

А. В. Помазанов 

Опрос