Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения инвалидов автомобилями

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.05.2015 № 2777-1
Дата рассмотрения: 14.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення інвалідів автомобілями"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Закон України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" визначає, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

На даний час відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інваліди війни та прирівняні до них особи, а також особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, мають право на позачергове або першочергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), виплату компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Те ж саме передбачено і законами України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про гуманітарну допомогу".

На виконання положень цих законів Кабінет Міністрів України постановою від 19 липня 2006 р. N 999 затвердив відповідний Порядок забезпечення інвалідів автомобілями, який визначає механізм забезпечення легковими автомобілями, зазначеними в абзаці шостому статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - автомобіль) інвалідів, зокрема дітей-інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах, є громадянами України і місце проживання яких зареєстровано (далі - місце реєстрації) в Україні в установленому законодавством порядку.

Проте цей Порядок визначає не лише механізм забезпечення легковими автомобілями інвалідів, але й містить досить великий перелік документів, які має надати інвалід до районного управління соціального захисту за місцем реєстрації, а інвалід унаслідок трудового каліцтва - до відділення виконавчої дирекції, крім відповідної заяви.

І хоча основна роль соціального законодавства є спрощення процедури отримання інвалідом автомобіля, зміни, які вносилися до постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. N 999 дев'ять разів, навпаки - лише ускладнюють цю процедуру. При цьому Кабінет Міністрів на свій розсуд може постійно змінювати перелік документів, вимог тощо.

Тому з метою поліпшення соціального захисту інвалідів, у тому числі при реалізації ними пільги на забезпечення їх автомобілями, потребують внесення відповідних змін законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про реабілітацію інвалідів в Україні", "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про гуманітарну допомогу".

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою законопроекту є внесення змін до діючого законодавства в частині поліпшення соціального захисту інвалідів, у тому числі при реалізації ними пільги на забезпечення їх легковими автомобілями.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про реабілітацію інвалідів в Україні", "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про гуманітарну допомогу", якими передбачатиметься спрощений механізм позачергового безоплатного забезпечення інваліда війни та прирівняних до них осіб, а також осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий).

Так проектом Закону пропонується, що підставою для забезпечення інвалідів автомобілями є заява інваліда або осіб, які є його опікунами, документи, що підтверджують інвалідність, та висновок обласної, центральної міської у містах Києві та Севастополі, республіканської в Автономній Республіці Крим медико-соціальної експертної комісії про наявність в інваліда медичних показань для забезпечення автомобілем і наявність або відсутність протипоказань до керування ним незалежно від умов забезпечення автомобілем. При цьому встановлення інших вимог для забезпечення інваліда автомобілем забороняється.

Проектом також пропонується, що Кабінетом Міністрів України буде визначатися лише Порядок обліку інвалідів, які потребують забезпечення автомобілями, та порядок передачі автомобіля інваліду, а не так як сьогодні, коли Законом Кабінету Міністрів делеговано повноваження визначення порядку забезпечення інвалідів автомобілями.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначене питання є Конституція України, закони України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про гуманітарну допомогу", постанова Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. N 999 "Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями".

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не вимагає збільшення видатків Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття зазначеного Закону дозволить створити правове підґрунтя для реалізації державних гарантій в частині реалізації положень законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про реабілітацію інвалідів в Україні", "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про гуманітарну допомогу" та дозволить спростити механізм позачергового безоплатного забезпечення інвалідів війни та прирівняних до них осіб, а також осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем).

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

І. М. Суслова

Опрос