Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно накопительной системы государственного пенсионного страхования и единых подходов к начислению пенсий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.05.2015 № 2767-1
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо накопичувальної системи державного пенсійного страхування та єдиних підходів до нарахування пенсій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законами України "Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" N 71-VIII від 28 грудня 2014 року, "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" N 213-VIII від 02 березня 2015 року внесено низку змін до пенсійного законодавства, які справили значний негативний вплив як на функціонування пенсійної системи України, так і на рівень соціального захисту та якості життя пенсіонерів, а також найманих працівників, які здійснюють пенсійні відрахування.

Нещодавно урядом було задекларовано наміри щодо продовження "реформаторських пенсійних новацій" шляхом оптимізації підходів до призначення спеціальних пенсій та упровадження з 1 січня 2017 року накопичувальної системи пенсійного страхування.

Безумовно, діюча конфігурація пенсійної системи України не є оптимальною та потребує певного коригування. Однак, визначальним при цьому є те, що для подальшого пенсійного реформування мають бути створені відповідні макроекономічні та інституційні умови, ураховано досвід зарубіжних країн (передусім, країн Євросоюзу) та запропоновано професіональний і всебічно виважений підхід до вибору стратегії та інструментів проведення пенсійних реформ. На жаль, запропоновані урядом методи пенсійного реформування не відповідають зазначеним критеріям, а тому їх реалізація може призвести до подальшого розбалансування діючої пенсійної системи, порушення соціальних прав та погіршення фінансового і соціального стану українців.

Даним законопроектом запропоновано альтернативний підхід до законодавчого врегулювання проблем, пов'язаних із упровадженням накопичуваної системи пенсійного забезпечення в Україні.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Основною метою прийняття законопроекту є здійснення ефективного реформування вітчизняної пенсійної системи, зокрема в частині забезпечення функціонування її другого рівня (накопичувальної системи), наслідком якого стане підвищення рівня соціального захисту та загалом життєвого рівня людей.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом передбачено виконання низки умов, необхідних для ефективного упровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення в Україні. У тому числі, досягнення макроекономічної стабілізації та створення надійного економічного підґрунтя, яке дозволить одночасно забезпечити результативну роботу солідарної системи та відповідну доходність активів накопичувальної системи.

Проект акта містить базові принципи, на яких має будуватися участь вкладників (застрахованих осіб) у накопичувальній пенсійній системі, а саме, принципи добровільної участі та виваженого вибору.

Також нормами проекту Закону визначаються шляхи забезпечення соціальної справедливості при реалізації реформ пенсійної системи. Ці шляхи стосуються усунення хронічних недоліків функціонування солідарної пенсійної системи та підвищення державних соціальних стандартів у сфері трудових відносин та пенсійного забезпечення.

З метою підвищення рівня функціональності та відповідальності в роботі Накопичувального фонду пропонується тимчасово делегувати управлінські функції Кабінету Міністрів України, а формування складу Спостережної Ради Накопичувального фонду здійснювати із забезпеченням соціального партнерства.

При цьому, законопроект урегульовує вирішення такої ключової задачі упровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення як відстоювання економічних і соціальних інтересів її вкладників. Передбачається, що гарантований захист пенсійних доходів вкладників накопичувальної системи від ризиків інвестування буде досягнуто за рахунок надання державних гарантій щодо збереженості вкладень пенсійної системи; інвестування пенсійних активів протягом перших п'яти років діяльності Накопичувального фонду виключно у придбання державних цінних паперів.

Для відновлення порушених прав пенсіонерів проектом пропонується відновити положення про щорічну індексацію пенсій у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, яких торкається законопроект, регулюються Конституцією України, законами України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", іншими законами, у яких містяться норми щодо пенсійного забезпечення окремих категорій населення за професійною чи соціальною ознакою.

Реалізація проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребуватиме додаткових фінансових витрат за рахунок коштів Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту та його реалізація сприятиме удосконаленню діючої пенсійної системи України, ефективному упровадженню накопичувальної системи пенсійного страхування, а також забезпеченню належного соціального захисту громадян, у тому числі у сфері їх пенсійного страхування та пенсійного забезпечення.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос