Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общем среднем образовании" относительно предупреждения реорганизации и ликвидации общеобразовательных учебных заведений, расположенных в селах, поселках, и наполняемости классов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.04.2015 № 2760
Дата рассмотрения: 29.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальну середню освіту" щодо запобігання реорганізації та ліквідації загальноосвітніх навчальних закладів, розташованих у селах, селищах, та наповнюваності класів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

28 грудня 2014 року Верховною Радою України було прийнято антисоціальний проект N 1577 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким було скасовано мораторій на закриття загальноосвітніх навчальних закладів, прийнятий тільки влітку 2014 року. Здебільшого це торкається сільських шкіл, адже тепер їх можна буде закрити рішенням місцевої влади без згоди загальних зборів територіальної громади чи референдуму, як і було раніше. Також створення сільських шкіл тепер буде прив'язуватись до кількості учнів. Незмінною залишилась вимога наповнюваності - не менше 5 учнів у класі школи села та селища. Крім цьому, в цьому законі та законах України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" не передбачено підвезення дітей і педагогів до віддалених місць навчання та роботи. Тобто, програма "Шкільний автобус" в цьому році знову буде заморожена.

Таким чином, відбулось звуження права на пільговий проїзд у транспорті, підвезення педагогічних працівників до місця роботи і додому, забезпечення педагогічних працівників та учнів підручниками, посібниками, методичною літературою, забезпечення житлом з опаленням та освітленням педагогічних працівників та пенсіонерів з їх числа у селах та селищах, матеріальне забезпечення та побутове обслуговування учнів професійно-технічних навчальних закладів, харчування учнів початкових класів, пільгове пенсійне забезпечення педагогічних працівників професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів, безплатне навчання у дитячо-юнацьких спортивних школах.

Слід нагадати, що по-перше, Конституція забороняє під час ухвалення нових законів або внесення змін до чинних звужувати зміст та обсяг прав і свобод громадян. По-друге, скасування або обмеження окремих пільг є нелогічним на тлі інших законодавчих новацій.

Конституція України гарантує право кожному на освіту, повна загальна середня освіта є обов'язковою, держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах (стаття 53).

Враховуючи важливість та актуальність даного питання, з метою забезпечення виконання Конституції України щодо функціонування загальноосвітніх навчальних закладів, законопроект передбачає заборону ліквідації та закриття державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладів.

За статистичними даними зараз у 2,5 тисячі шкіл України навчаються від 10 до 100 дітей, і ці школи вже є кандидатами на закриття.

Закриття шкіл за рішенням місцевої влади за браком коштів проходить по всій країні, але офіційної інформації ніхто не оприлюднює.

Відповідно до частини шостої статті 11 Закону України "Про загальну середню освіту" реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості, заснованих на комунальній формі власності, допускається лише за згодою територіальних громад. Однак, на практиці відбувається наступне. Приймаються необґрунтовані рішення, ігноруються думки територіальної громади, що призводить до соціальних конфліктів, створюють нездорову напругу, породжують чисельні звернення батьків учнів, сільських громад, педагогічних колективів щодо випадків необґрунтованого закриття загальноосвітніх навчальних закладів. Жителі населених пунктів позбавляються гарантованого Конституцією України права на отримання освіти.

2. Цілі та завдання акта

Метою прийняття законопроекту є недопущення закриття загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної форм власності, оскільки такі дії, завдають значної шкоди громадянам відповідної території в здобутті повної середньої освіти, порушують гарантоване Конституцією України право кожного громадянина на освіту, а також негативно впливають на функціонування та зміцнення інституту сім'ї в українському суспільстві та державі в цілому.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Законопроектом передбачається:

1. Встановити, що реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності або переданих у комунальну власність, здійснюються за рішенням органу місцевого самоврядування, у підпорядкуванні якого перебуває загальноосвітній навчальний заклад, а в сільській місцевості допускаються лише за згодою територіальної громади села, селища. Територіальна громада вирішує питання щодо необхідності реорганізації чи ліквідації загальноосвітнього навчального закладу, розташованого у межах села, селища, шляхом проведення загальних зборах громадян у порядку, встановленому законом.

2. Зменшується мінімальна кількість учнів у класах загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах з 5 до 3 осіб, що в свою чергу зменшує кількість ЗОШ, що можуть бути ліквідовані.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Законодавство України у сфері регулювання законопроекту включає такі нормативно-правові акти: Конституція України, Закон України "Про освіту", Закон України "Про загальну середню освіту".

Прийняття законопроекту не потребуватиме внесення змін до законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування акта

Прийняття проекту Постанови не потребуватиме додаткових витрат з Державного та місцевих бюджетів України.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття акта

Прийняття законопроекту сприятиме розвитку освіти в тому числі на селі, дозволить забезпечити реалізацію конституційного права громадян на здобуття загальної середньої освіти, захистить школи в містах і сільській місцевості від загрози ліквідації та запобігатиме масової втраті роботи кваліфікованих вчителів.

 

Народний депутат України 

О. Ю. Вілкул 

Опрос