Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно принятия в гражданство лиц, имеющих намерение защищать независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины в особый период

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.04.2015 № 2759
Дата рассмотрения: 29.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо прийняття до громадянства осіб, які мають намір захищати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в особливий період"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В час неоголошеної війни Російської Федерації проти України нас підтримують майже всі держави та нації світової спільноти. Іноземна підтримка нашої держави не обмежується гуманітарною, дипломатичною та консультативною допомогою - сотні іноземців та осіб без громадянства воюють на стороні української армію проти російського агресора.

За різними даними на стороні України воює до 1 тисячі іноземців та осіб без громадянства.

На жаль, Україна ні де-юре, ні де-факто не визнає героїчного вчинку іноземних громадян - тільки одиниці отримують українське громадянство. На дорозі до прийняття до громадянства України стоять бюрократичні перешкоди, суворі вимоги законодавства та інші перепони. Відсутність громадянства України перешкоджає прийняттю на воєнну службу і, як наслідок, неможливість отримання пільг та гарантій, передбачених для осіб, які беруть участь у бойових дій та антитерористичній операції.

На разі, для бійців АТО рекомендується застосовувати порядок прийняття до громадянства осіб, що становлять державний інтерес, що означає, що означає, що на даних осіб не поширюються вимоги пунктів 3 - 6 частини другої статті 9 ЗУ "Про громадянство". Однак залишаються наступні проблеми:

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про громадянство України" до громадянства України не приймаються особа, яка вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином. У відношенні деяких бійців через участь в АТО на стороні України безпідставно на території Росії порушено кримінальні справи, тому надати документ про відсутність порушених кримінальних справ зазначені бійні не можуть.

Незаконність перебування на території України (більше 90 днів знаходяться в зоні АТО та не мають можливості повернутися на територію держави громадянства (до Росії наприклад) для проставлення відмітки про перетинання кордону

Відсутність певних документів, що посвідчують особу (знищенні паспорта під час бойових дій), міграційна служба не може ідентифікувати особу.

Затягнутість процедур прийняття до громадянства до 6 місяців наявність непотрібних підрозділів у перевірці документів (центральний апарат міграційної служби дублює функції районних і обласних служб).

Відсутність місця реєстрації проживання у бійців, у зв'язку з цим неможливість подати документи до районної міграційної служби за місцем проживання.

2. Цілі та завдання законопроекту

Прийняття даного проекту спростить процедуру прийняття до громадянства осіб, які мають намір захищати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при проведенні антитерористичної операції, введенні воєнного чи надзвичайного стану.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроект вносить до Закону України нову статтю 9-1, яку передбачається особливості прийняття до громадянства осіб, які мають намір захищати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України при проведенні антитерористичної операції, введенні воєнного чи надзвичайного стану.

Зокрема вище зазначені особи приймаються до громадянства України у порядку, передбаченому для осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України. Це означає, що на них не поширюються вимоги пунктів 3 - 6 Закону України "Про громадянство". Таким особам заборонено відмовляти у прийнятті до громадянства з підстав їх незаконного перебування на території України та/або відсутності реєстрації місця проживання або місця перебування таких осіб.

Дані особи зобов'язані не пізніше одного місяця з дня прийняття їх до громадянства України укласти контракт на проходження військової служби в одному із військових формувань України на вибір таких осіб. Дане положення дозволить уникнути обману при прийнятті до громадянства, оскільки саме участь мета захищати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України дозволяє отримати громадянство у спрощеному порядку. Крім того, невиконання вище описаної вимоги тягне за собою позбавлення громадянства.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Законодавчим актом, який регулює відносини прийняття до громадянства України, є Закон України "Про громадянство".

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Прийняття цього Закону не вплине на зміну бюджетних показників.

6. Очікувані правові та соціальні наслідки прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту сприятиме посиленню обороноздатності та гарантуватиме право отримати громадянство нашої держави особам, які самовіддано захищають чи мають намір захищати Україну.

 

Народний депутат України 

С. І. Семенченко 

Опрос