Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно уголовной ответственности за отрицание Голодомора и Холокоста)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.04.2015 № 2756
Дата рассмотрения: 29.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо кримінальної відповідальності за заперечення Голодомору та Голокосту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

У Резолюції, прийнятій 1 листопада 2005 року (A/RES/60/7), Генеральна Асамблея ООН, посилаючись на Конвенцію про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, яка була прийнята з метою уникнути повторення актів геноциду, подібних до тих, які були скоєні нацистським режимом, відкинула будь-яке заперечення Голокосту - будь то повне або часткове - як історичної події.

У Резолюції, прийнятій 26 січня 2007 року (А/61/L.53), Генеральна Асамблея ООН:

1. засудила без будь-яких застережень будь-яке заперечення Голокосту;

2. наполегливо закликала всі держави-члени беззастережно відкидати будь-яке заперечення Голокосту - будь то повне або часткове - як історичної події і будь-які дії в цих цілях.

У багатьох країнах існують закони проти заперечення Голокосту. Зокрема - у Австрії, Бельгії, Угорщині, Німеччині, Ізраїлі, Канаді, Литві, Ліхтенштейні, Люксембурзі, Польщі, Португалії, Румунії, Словенії, Франції, Чехії, Швейцарії.

28 листопада 2006 року було прийнято Закон України "Про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні" N 376-V.

Згідно цього Закону, Голодомор 1932 - 1933 років в Україні, відповідно до Конвенції від 9 грудня 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, було визнано цілеспрямованим актом масового знищення людей, геноцидом Українського народу.

Публічне заперечення Голодомору 1932 - 1933 років в Україні визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності Українського народу і є протиправним.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Метою підготовки законопроекту є приведення законодавства щодо заперечення Голокосту, як історичної події, у відповідність із міжнародними актами ООН, а також встановлення санкції за правопорушення, яким є публічне заперечення Голодомору 1932 - 1933 років в Україні, шляхом встановлення кримінальної відповідальності за публічне заперечення Голодомору 1932 - 1933 років в Україні, як геноциду українського народу та Голокосту, як геноциду єврейського народу.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо кримінальної відповідальності за заперечення Голодомору та Голокосту)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять доповнення Кримінального кодексу України новою статтею 4421 "Публічне заперечення Голодомору 1932 - 1933 років в Україні як геноциду Українського народу та Голокосту як геноциду єврейського народу" та зміни до статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є Конвенція ООН про запобігання злочину геноциду та покарання за нього від 09.12.48 р., Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Закон України "Про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту сприятиме захисту репутації та прав осіб, постраждалих від Голодомору 1932 - 1933 років в Україні та від Голокосту, а також підвищенню авторитету України на міжнародній арені.

 

Народний депутат України 

О. Б. Фельдман 

Опрос