Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно демонополизации производства спирта)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.04.2015 № 2754
Дата рассмотрения: 28.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо демонополізації виробництва спирту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогодні в Україні виробництво етилового спирту дозволено виключно на заводах державної форми власності. Хоч в Україні існують десятки спиртзаводів, конкуренція між ними відсутня, так як всі вони об'єднані у ДП "Укрспирт".

Незважаючи на монопольне становище та 100 % державну власність, спиртові підприємства України знаходяться у стані постійної стагнації, значні обсяги спирту попадають на тіньовий ринок.

В 2014 році обсяг виробництва спирту складав менше половини пікових значень досягнутих в 2007 році. Значну роль в цьому відіграло скорочення обсягів експорту з 9,2 млн. дал в 2007 році, до менше 1 млн. дал в 2014:

Виробництво спирту етилового неденатурованого із вмістом спирту не менше 80 об. %, млн. дал

2003

2004

2005

2006

2007

2008

24,1

22,8

29,0

33,7

31,7

27,9

2009

2010

2011

2012

2013

2014

26,7

24,6

19,6

17,3

18,8

14,5

Джерело: Держкомстат України

Однією з причин формального падіння обсягів виробництва спирту є неофіційне виготовлення спирту для реалізації на тіньовому ринку. За оцінками профільних асоціацій, частка "тіньового" спирту в загальному обсягу споживання складає 30 - 40 %.

Значно гіршими негативними наслідками, порівняно з втратою валютної виручки та доходів бюджету, є негативний вплив на здоров'я українців від неякісного спирту та контрафактних напоїв. Згідно оцінок Всесвітньої організації охорони здоров'я у 2010 році, Україна займала шосте місце в світі за обсягом споживання чистого спирту на душу населення (13,9 літрів на рік). Значний обсяг споживання спирту є однією з основних причин хвороб та ранньої смерті серед населення. Ще гіршою ситуацію робить неякісний спирт та контрафактні напої. Лімітування тіньового ринку спирту та сприяння інвестицій для підвищення якості спирту є одним із найважливіших питань для збереження здоров'я та життя українців.

Зняття мораторію на виробництво спирту на приватних заводах дозволить виробникам алкогольних напоїв інвестувати у сучасні виробничі потужності по виробництву спирту, що зробить спирт більш якісним. Найбільш зацікавленими особами у виробництві спирту будуть виробники алкогольних напоїв, яким необхідна власна ресурсна база для забезпечення стабільності виробництва та кращої якості алкогольних напоїв. Такі виробники жодним чином не будуть зацікавлені у продажу спирту на тіньовий ринок, оскільки вироблені з них напої будуть створювати конкуренцію легальним напоям.

Також значний інтерес у будівництві спиртзаводів можуть мати аграрії з метою його експорту. Основою для виробництва спирту є зерно, що у значних обсягах вирощуються в Україні.

В Україні уже існують позитивні приклади демонополізації виробництва окремих видів спирту. Так, в 2008 році була ліквідована державна монополія на виробництво коньячного та плодового спирту. На сьогодні в Україні діє 15 ліцензій на виробництво коньячного спирту і 2 - на виробництво плодового спирту. При цьому, тіньовий ринок коньячного та плодового спиртів відсутній. Дозвіл на виробництво коньячного спирту приватним компаніям дозволив побудувати сучасні виробничі потужності та наростити обсяги використання вітчизняного коньячного спирту серед окремих компаній до 80 %, що позитивно відбилось на українському виноградарстві.

Спирт є харчовим напоєм у визначенні УКТЗЕД та Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України". ДП "Укрспирт" входить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України. Тому у законопроекті також пропонується внести відповідні норми до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" щодо недійсності підзаконних актів всіх державних органів щодо введення будь-яких обмежень щодо виробництва сільськогосподарської продукції за формою власності суб'єктів господарювання. Таким чином, законопроектом знімаються та попереджаються всі обмеження щодо виробництва спирту в залежності від форм власності.

Слід також зазначити, що законодавством України передбачена ціла низька механізмів контролю у сфері виробництва спирту, зокрема:

для виробництва, продажу, імпорту та експорту спирту етилового потрібна відповідна ліцензія;

приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту (акцизні склади) постійно перевіряються представниками фіскальних органів;

акцизні склади, згідно з чинним законодавством, повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

суб'єкти господарювання проходять обов'язкову атестацію на відповідність вимогам законодавства;

виготовлений спирт етиловий підлягає підтвердженню відповідності шляхом сертифікації.

У зв'язку із зазначеним, запровадження положень проекту Закону не потребує впровадження додаткових заходів контролю у зазначеній галузі.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект розроблений з метою дерегуляції і демонополізації виробництва та торгівлі важливого сільськогосподарського продукту - спирту етилового.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону України передбачається внести зміни до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" та Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" якими встановлюються положення щодо недопущення дискримінації господарської діяльності сільськогосподарських виробників, в тому числі виробників спирту за формою власності та виведення виробництва спирту етилового за межі державної монополії.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти: Закон України "Про державну підтримку сільського господарства України", Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та інші нормативно-правові акти.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат із державного бюджету.

6. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Реалізація норм проекту сприятиме збільшенню надходжень до державного бюджету від виробників спиртової та лікеро-горілчаної промисловості внаслідок виведення виробництва спирту етилового за межі державної монополії та запровадження конкуренції у зазначеній галузі. Покращиться експортно-імпортний баланс, за рахунок збільшення експорту спирту етилового, біоетанолу та продуктів їх переробки.

 

Народні депутати України:

Мушак О. П.

Івченко В. Є.

Лабазюк С. П.

Бакуменко О. Б.

Кучер М. І.

Опрос