Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины относительно создания Государственного дорожного фонда Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.04.2015 № 2725
Дата рассмотрения: 09.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо створення Державного дорожнього фонду України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На даний час основними джерелами фінансування дорожнього господарства є надходження від акцизного збору та ввізного мита на нафтопродукти, акцизного збору та ввізного мита з імпортованих на митну територію України транспортних засобів та шин до них.

Згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", а також нещодавніми змінами до Податкового та Бюджетного кодексів України, цільові джерела фінансування дорожнього господарства, які раніше акумулювалися в спеціальному фонді держбюджету, були скасовані, а фінансування всіх видатків дорожнього господарства було запроваджено із загального фонду держбюджету.

Такий формат не дає розуміння обсягів коштів, що будуть передбачені на рік, і унеможливлює довгострокове планування робіт з огляду на перспективу. Крім того, відтепер виділення коштів на дороги відбувається за залишковим принципом, після того, як будуть задоволені потреби інших сфер економіки, що мають захищені статті або цільові джерела фінансування у спеціальному фонді держбюджету, як правило - наприкінці місяця.

У цьому зв'язку постало нагальне питання забезпечення чіткого обліку коштів, що направляються на фінансування дорожнього господарства, в окремому Державному дорожньому фонді України у складі спеціального фонду Державного бюджету України.

Виокремлення джерел фінансування дорожнього господарства в окремий фонд допоможе забезпечити стабільне фінансування дорожнього господарства і дозволить запобігти направленню джерел фінансування дорожнього господарства на інші цілі.

Рівень фінансування дорожніх робіт за останні 10 років становив 14 - 34 % від науково обґрунтованої мінімально необхідної потреби.

За міцністю та рівністю існуючі автомобільні дороги не відповідають сучасним технічним вимогам на 40 - 50 % загальної протяжності мережі.

Разом з цим, фінансування, що виділяється для дорожньої галузі в Україні та приведене до 1 км автодороги загального користування, менше в кілька разів порівняно з країнами Європи. Це призводить до недофінансування навіть першочергових робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг. За останні 7 років, фінансування таких робіт склало близько 18 - 36 % від нормативно необхідного (2 - 4 млрд. грн. при нормативних - 11 млрд. грн.).

Як наслідок, обсяг руйнувань та деформацій на автодорогах загального користування збільшився за останні 7 років на 50 % від загальної їх протяжності.

Через постійне недофінансування, дорожня галузь має наразі наступні негативні наслідки:

- істотне погіршення технічного стану автомобільних доріг та рівня безпеки дорожнього руху;

- відсутність можливості розвитку (будівництва та реконструкції) існуючої мережі автомобільних доріг відповідно до темпів зростання національної економіки країни та інтенсивності руху транспортних засобів і вантажних перевезень;

- відсутність можливості повного використання транзитного потенціалу країни;

- відсутність можливості здійснювати технічне переоснащення дорожньої галузі, широко впроваджувати нові технології, машини, механізми, матеріали, конструкції, інформаційно-аналітичні системи управління транспортними потоками та дорожнім господарством;

- незворотні руйнування і небезпека втрати стратегічної мережі автомобільних доріг.

З метою створення додаткових джерел фінансування проектом акта передбачено внесення доповнень до Бюджетного кодексу України в частині створення окремого Державного дорожнього фонду в складі спеціального фонду Державного бюджету України.

Одночасно з проектом акта підготовлено окремий проект Закону України щодо додаткових змін до спеціалізованих нормативно-правових актів, що регулюють дану сферу правовідносин.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою прийняття проекту акта є забезпечення фінансування робіт з будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування відповідно до науково обґрунтованих потреб шляхом виокремлення джерел фінансування дорожнього господарства в окремий Державний дорожній фонд у складі спеціального фонду Державного бюджету України і створення додаткових джерел фінансування дорожнього господарства.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом передбачено внесення змін до ряду статей Бюджетного кодексу України, спрямованих на виокремлення джерел фінансування дорожнього господарства в окремий Державний дорожній фонд у складі спеціального фонду Державного бюджету України.

Новелою є закріплення того, що з коштів Державного дорожнього фонду України (за вирахуванням коштів, необхідних для виконання боргових зобов'язань) 60 відсотків спрямовуються на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування державного значення, 35 відсотків - на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення та 5 відсотків - на фінансування непередбачених витрат з утримання дорожнього господарства.

Законопроект також враховує перспективну передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення в управління Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних та Севастопольської міської державних адміністрацій та передбачає відповідну субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування будівництва, реконструкції, ремонту і утримання таких автомобільних доріг.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно-правові акти:

Конституція України;

Бюджетний кодекс України;

Закон України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України";

Закон України "Про автомобільні дороги";

Закон України "Про дорожній рух";

Закон України "Про автомобільний транспорт".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

На момент внесення даний проект акта додаткових видатків із Державного бюджету України не потребує.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття проекту акта доповнить Бюджетний кодекс України положеннями щодо виокремлення джерел фінансування дорожнього господарства в окремий Державний дорожній фонд у складі спеціального фонду Державного бюджету України та передбачення додаткових джерел фінансування дорожнього господарства, що дозволить забезпечити фінансування робіт з будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування відповідно до науково обґрунтованих потреб.

Реалізація проекту акта дозволить:

- забезпечити належне утримання та своєчасний ремонт автодоріг загального користування державного значення та покращити їх технічний стан;

- виконати ремонт і реконструкцію існуючих мостів і шляхопроводів для доведення їх характеристик до нормативних параметрів;

- покращити безпеку і організацію руху (дорожні знаки, освітлення, розмітка, огородження і т. д.);

- покращити дорожню інфраструктуру (придорожній сервіс) та підняти її рівень до європейських стандартів.

 

Народні депутати України

А. О. Вадатурський

І. А. Діденко

Я. В. Дубневич

А. А. Гордєєв

О. В. Медуниця

І. І. Крулько

А. В. Герасимов

Опрос